Doza de cafea

Noi am fost azi pe plaja asta, picior de alt om nu mai era, asa ce-mi place treaba asta! Am strans cateva pungi de gunoi de plastic acolo, arabimea n-are deloc constiinta ecologica.
Multa sanatate bolnavioarelor!
Si da, de la gripa se poate muri. Nu stiu cum o fi acum, dar pe vremea mea in tara, orice raceala care trecea de stadiul muci si un pic de tuse, era denumita gripa. Si nu-i asa.

Neata!
-9 C resimțite ca - 18 + ninge viscolit.
Aveti grijă!
Ieri seară, după film, am mers la vânătoare de martisoare.
Dintre toate, buburuza aceasta a ieșit câștigătoare.

Voi ați luat martisoarele? :slight_smile:

Buna dimineata!

La noi sunt -7, se simt ca -70. O-ri-bil mod de-a incepe ziua si diseara vor fi -14.
Martisoare nu avem, ca nu se gasesc aici, dar daca stau sa ma gandesc, cred c-as putea sa-mi fac unul, singurica :slight_smile:
O bijuterica mica de argint si niste matase si gata. Se poate folosi si in anii urmatori. O sa caut prin magazine, maine- poimaine, ca tre sa-i iau ceva si gagicului, e ziua lui vineri.
Va doresc o saptamana, cum mi-o doresc mie. Linistita , lipsita de evenimente neplacute si s-aveti timp pentru voi!

@ChickyG, suportul candelei imi da impresia a vasului de ars tamaie. O sa fac poza cand ajung iar la un magazin cu dintr-astea.
Ce misto e buburuza! :heart_eyes:
Ma tot gandesc la tine si conita @Ziggy, din balcon vad o bucata de port. Iar plaja la care am fost ieri e in coasta lui Officer’s Club, in apropiere de port.

@ChickyG multumesssc!
@Travelerista :smiley: Ce frumooos! Cu o mica diferenta numa, la noi portul e inchis si e viscooool! :sweat_smile:
Scolile inchise, bucurie maxima la noi. Soba incinsa bine, lemne la indemana, fac mai tarziu niste poale-n brau la cuptorul pe lemne ca nu se poate altfel! Numa curentul sa nu ne pice, desi sunt maaaari sanse :))))

Close up

Poale-n brau! :heart_eyes: Bine ca am cu ce sa-mi ostoiesc pofta!
Apropo, am impresia ca soiurile de curmale se inmultesc de la an la an. Am stat ieri la chioscul curmalier cu Nina nu stiu cat, ne-a dat sa gustam de nenumarate feluri, miam. Am luat si halva i dulcita cu curmale, far de zahar.

Ah, fug acum de-acasa!

Buna dimineata!
Prima zi la sediul nou. NU am facut cu mult mai mult decat de obicei. De fapt am facut la fel…
Este o camera cam de 2 m inaltime, foarte “cozy” asa ca sa zic… Avem un coleg mai inalt care o sa stea cu capul putin intr-o parte…
La 11 jumate acum cica ne scot pe toti pe hol ca sa ne ureze bun venit.
In mare, sediul arata ca un centru comeracial asa… cu hol mare pe mijloc si birouri cu pereti din sticla… Expozitie cu vanzare as zice.
Dar in alta ordine de idei se concretizeaza schimbarea job ului. Incepem formalitatile pentru angajare! Yuhuuu!!1

O sapt buna sa aveti!

Dacă te gândești la mine în timp ce te lăfăi pe nisip la plajă, arde-ți pielea la soare pana devii tuciurie.
Cu dedicație pentru mine :slight_smile:

Bre, dar arata fix precum terminalul din Constanta Sud Agigea văzut de pe plaja din Eforie Nord :smile:
Dacă ar arata așa și plaja de la Eforie…

O sa ma sacrific pentru tine :grin: @ChickyG

nu stiu daca il stiti pe asta cu Atlas of Prejudice dar mie mi-e simpatic:

Acum ma uit si eu mai bine si da, seamana. Chiar cu portiunea aia lata si fara sezlonguri.

Eu sunt in depresie. Nu suport ce e afara.

Buna dimineata!

In dimineata asta imi arata -1 grad afara si inca sunt fete imbracate in fusta cu dres subtire si balerini sau pantaloni si balerini fara niciun fel de sosete :flushed: si am vazut si 2 tipi in pantaloni scurti care se duceau probabil la sala dupa cum erau imbracati. Eu nu stiu din ce sunt facuti oamenii astia de nu simt frigul.
Eu sunt infofolita bine si tot am inghetat de la masina pana in birou.

Buna dimineata!
Azi lucrez de-acasa, ca am dormit naspa. Prost am ales momentul, azi e totusi ok de iesit, -5 grade. Maine dimineata se anunta -12. Dar maine dupa masa vor fi -6, adica voi putea sa alerg. Tot nu e rau de tot!
Am luat banii, am platit facturi, m-am usurat de o gramada de marafeti, ma doare inima :disappointed_relieved:
Maine am negocierea, poate fac vreun ghiseft!
Hai ca imediat e miercuri si gata juma de saptamana!

Neata! la mine e trist. Ma uit cu groaza la alee, are numa 27 metri lungime, cam 1,5 latime si zapada balamuc. Anul trecut am reusit sa o curat, anul asta nu sunt tocmai in forma. Ma ustura gatul, mijlocul abia si-a revenit… chiar nu stiu ce o sa fac.

Nu poti angaja pe cineva s-o curete? Un adolescent, cu nevoie de bani, din vecini, un vecin somer, stiu si eu?
Vreo cunostinta amabila…As veni eu, dar stai prea departe :smiley:

Nu prea am legaturi cu vecinii, in general sunt tatari batrani. Boscheti ma feresc sa aduc, in conditiile in care sunt singura cate 4 luni. Mi-e teama. Nu merge treaba la noi cu casa langa oras, pur si simplu nu merge.
Anul trecut am curatat-o perfect in 2 si ceva. Acum ar fi mai usor teoretic, pt ca nu e prinsa intre doua straturi groase de gheata, cum a fost atunci. Ma doftoricesc azi si vad, poate mai tarziu ma patrunde spiritul Victoriei Lipan si rup tot in calea mea!

Mmmmm, nasol!
Daca nu te simti in stare de mai mult, arunca macar niste nisip, sau sare, sa nu se intareasca pietroi, pana te faci tu bine.

E foarte, foarte frumos, afara. Si foarte frig.