Educatia din Romania

A inceput scoala ieri. Mai mari sau mai mici, toti copiii s-au incolonat sa isi ia locul in bancile scolilor. Ce urmeaza dupa aceasta lupta care va dura ani de zile cu ei si cu sistemul, asta este deja alta poveste.
Pe langa discutia cu buchetele de flori, discursurile in limbaj de lemn ale autoritatilor sau competitia parintilor de a avea cel mai trendy copil din curtea scolii, exista insa niste probleme reale pe care toti le ignoram.

Ce este de facut? Te-ai astepta ca dupa drama Colectiv sa existe mai multa responsabilitate din partea autoritatilor, mai multa implicare din partea societatii civile, mai multa agresivitate in a ne cere drepturile si mai multa grija pentru copiii nostri. Cu toate astea, statistica si cifrele ne arata ca nu doar ca ne facem ca ploua in continuare dar ca tindem tot mai mult sa atingem nivelul de expert in nepasare.

Pastile de iasomie

http://republica.ro/s-a-suit-scroafa-n-copac-imaginea-emblematica-a-invatamantului-romanesc

@unamica am mutat aici link-ul tau pentru ca are legatura fix cu ce discutam mai sus: jalea din educatie.

Sincer, mi se pare ca nu mai avem pic de simt al penibilului. Dar eu ma mai intreb altceva: cati parinti si-au luat copilul de mana si au parasit curtea scolii?

@Daria, si unde sa te duci cu copilul daca pleci din curtea scolii? Adica nu parintii si copiii nu aveau ce cauta acolo… Si nu noi suntem aia care nu avem simtul penibilului. Tot ei… Si ca n-au nici o limita o dovedesc in fiecare zi. Si… tot ei sunt.
Am fost dezamagita sa vad nu ca Iohannis s-a dus la o deschidere, ci Ciolos… Mai aveam cat de cat incredere… Dar cum sa te duci sa deschizi anul cu fast la o scoala din Bucuresti care ti-e in drum, cand in tara cad cladirile - asa-zisele scoli - pe copii??? N-ai pic de bun simt? Pai n-ai, ca d-aia…

Evident ca nu noi suntem fara simt al penibilului. Insa eu nu pot sa nu ma gandesc ca si noi prin tacerea noastra sau prin frica noastra de a nu parea razvratiti, incurajam (de multe ori tacit) comportamentele degradante, politicienii fara pic de rusine si autoritatile care nu isi mai cunosc lungul nasului.
Da, cu mana pe inima iti spun ca la o asemenea bataie de joc luam copilul si plecam in treaba noastra. Unde? Pai cam oriunde in alta parte decat sa stau sa ii dau senzatia unuia ca Pandele ca urechile mele si ale copilului sunt acolo pentru el.
Ma duceam intr-un parc, ne duceam intr-o librarie, ne duceam la o inghetata. De ce sa stau si sa ofer credit acestor spectacole absolut jenante din care nimeni nu are absolut nimic de invatat?

Daca se injumatatea curtea scolii cred ca ar fi avut un pic mai mult impact (fie si doar pentru ego-ul incultilor de la putere) decat pozele cu prostea urcat pe catedra.

Eu nu inteleg faza cu ora de religie, adica de ce nu-i bine ca-i a doua sau a patra ora? :thinking:

Pentru ca parintele poate opta ca al lui copil sa nu participe la orele de religie. Daca insa ora de religie este pusa la mijlocul programului, copilul ala nu poate pleca acasa sau nu poate veni mai tarziu la scoala. Copil este astfel nevoit sa ramana in banca.
La noi orele de religie sunt majoritar niste aberatii demne de ev mediu: nu ai ascultat de Dumnezeu si te-a calcat masina etc.
Daca ar fi o istorie a religiilor bine documentata si care sa ii invete pe copii din toate cate putin, sa inteleaga cu adevarat cu se mananca religia per total, ar fi o treaba.
Din pacate se cam incurajeaza spalarea creierului pruncului cu tot felul de parabole care sa bage frica in el.

Ce tampenie! Aici sunt impuse orele astea, nu te duci daca-ti place. Dar daca nu vrei la religie (la unele scoli sunt grupe pe diferite religii), trebuie sa mergi la etica.

Foarte faina faza cu orele de etica!! Chiar o treaba inteligenta bine de tot!! Asa da!

Presupun ca au copiii ce invata de la orele de religie de acolo. Asta ar fi varianta ideala si la noi iar in cazul asta chiar nu ar mai trebuie sa ai optiunea de il las sau nu il las la religie.

Oricum si la noi depinde ff mult de profesor. Sunt si oameni ok care stiu sa educe in domeniul asta. Dar sunt si multi care profita sa arunce in copii cu tot felul de aberatii si idei de evul mediu. Este o chestiune de noroc.

Azi am sedinta cu perintii, asa ca… tineti-mi pumnii!

In ce priveste manualele, vad anuntul unei prietene pe facebook care-mi aminteste ca am trecut si eu prin asa ceva: la o materie (la ea e engleza, la noi era biologia) scoala a ales un manual care nu se mai publica de ani buni (al ei de 8), care in scoala nu este in numar suficient si parintele sa-l ia…de unde? Ca deja nu mai ai putere sa te revolti ca trebuie sa-l iei tu… Dar unde dracu sa-l gasesti??? Daca el nu se mai tipareste de 8 ani???

@unamica bafta :smiley: Da-i cu fondul clasei ;)))

Sincera sa fiu, eu nici nu stiam ca legal scoala trebuie sa dea manuale la toti copiii. Nu imi mai aduc aminte daca/cat au platit ai mei pentru manuale in clasele primare dar in clasele 5-8 stiu sigur ca erau cumparate toate.

Fondul clasei e la parinti acum. Profesorii nu mai au voie sa stranga nimic. Si pentru manuale, cand le luam in mod organizat, tot un parinte se ocupa… Dar la noi parintii sunt de vina pentru multe din lucrurile proaste din invatamant.
Uite ai mei… Eu am venit in clasa asta intr-a patra. Clasa de mari fitze, nu aveti idee ce aere pe parintii astia! Nu ca ar fi cine stie ce bogatani, dar se dau super-intelectuali. E unul care nu incepe nici o luare de cuvant fara ”La noi la facultate, eu fac asa si asa…”. Dupa ce profa de mate ne anunta ca ea lucreaza dupa 2 (DOUA) culegeri la clasa (amandoua au algebra si geometrie, amestecate, iar ea nu stie excact intr-o zi din care va face, asa ca elevii trebuie sa le care pe amandoua in fiecare zi si la finalul anului oricum constati ca NU LE-A TERMINAT PE NICIUNA), parintii intreaba: ”Si daca vrea copilul sa lucreze in plus, ce alta culegere ne recomandati?” De-asta zic, tineti-mi pumnii, sa nu ma ia iar cu lesin.
Sa revin la fondul clasei. Sunt acesti parinti de parere ca trebuie sa strangem bani ”ca sa fie, preventiv, in caz de nevoie” si anume 100 de lei pe semestru. Ce sa va zic… sunt multi bani. Pentru ca nevoile nu sunt pe masura sumei de peste 3000 de lei8 pe semestru… What the fuck??? Dupa ce in primul an mi-a fost jena sa misc in front ca eram proaspat venita si dupa ce am vazut cum merg treburile, m-am calmat si am vorbit cu ”casiera” (una dintre mamici) si i-am spus ca atunci cand va interveni o nevoie, promit sa actionez prompt in sensul de a-i trimite imediat suma care ar insemna contributia copilului meu. Pentru ca sunt nebuni la cap!!!

100 lei pe semestru?!?! :fearful:
Vorba ta, ce nevoi sunt de aproximativ 3000 ron per clasa intr-un semestru?!

Parintii au avut un rol important in stricatul sistemului… Pe langa mai-marii sistemului (care i-au desconsiderat, prin salarii de mizerie, pe profesori) si oamenii in sine - profesorii (cu defectele inerente naturii umane).

Cam ai dreptate. Si mai cred ca suntem pierduti intre atitudinea “doamna stie cel mai bine” (chit ca poate daca analizezi critic nu de fiecare data “doamna” are dreptate 100%) si reactia de a desconsidera profii la gramada. De aici iese o varza iar copiii ajung sa fie tot mai debusolati.

:joy:

"Se pare că Bear Grylls filmează zilele acestea în Romania un nou sezon intitulat Cum să scapi cu viață dintr-o ședință cu părinții.

Adevărații șamani au devoltat o tehnică de decorporalizare menită să-I ajute să reziste la ședințele cu părinții. Îi poți recunoaște ușor, sunt mămicile coafate care nu pun nicio întrebare și zâmbesc continuu."

Corect, @Daria!
Iaca am scapat. Cu viata, nu cu bani. Banii sunt la ei. Cand s-a apucat diriga sa insire toate ”auxiliarele” pe tabla, am fost pierduti. Din nou doua culegeri la mate. Noutatea fiind ca anul asta profa vrea sa lucreze SI din manual. Deci la mate vor cara 3 (TREI) carti… Si io facui kinetoterapie cu copilul toata vara pentru coloana… O sa ma intrebati daca am facut scandal. Am facut. Anul trecut, cand erau doar cele doua culegeri si am sugerat doamnei profesoare de mate sa anunte cu o zi inainte dupa care lucreaza, ca sa nu le care copiii pe amandoua. M-a inteles? Nu. Dar ceilalti parinti? Pai dupa ce m-am trezit eu vorbind singura (si am constatat ca sunt singura ingrijorata de cat cara copiii), ceilalti partinti au intrabat-o pe doamna de mate ce ALTA culegere le recomanda (adica in plus) daca vor sa lucreze suplimentar. Deci… sunt eu nebuna.
Cum spuneam cu auxiliarele… acum urmeaza goana dupa ele prin oras. Si asa am eu mult timp la dispozitie…
Doamna diriginta ne-a mai spus ca asta e cel mai greu an sub aspectul disciplinei. Va imaginati cumva ca asta o face sa ”faca” ceva cu ora de dirigentie? Nici vorba! Se face romana, clar! Si indemnul ”Stati cu biciul pe ei!” e pe buzele tuturor profesorilor. Eu tocmai ce l-am auzit din gura dnei de fizica, ce bagase capul in clasa ca nu stia ca elevii ei sunt la laborator.
Ar mai fi multe, dar ma ia inima iar…

Da’ doar si noi am lucrat din doua culegeri, acu’ treij si ceva de ani, Gheba si cum s-o mai fi chemand si a doua. Noi trebuia sa ne facem si abonament la gazeta de mate ca ni se dadeau teme si de-acolo. Dar nu-mi aduc aminte sa fi trebuit sa le hamalim cu noi la fiecare ora de mate. In fond daca lucreaza o clasa intreaga la un exercitiu, o problema, se pot pune datele ei si pe tabla, nu?
Si mie-mi crestea tensiunea la sedintele cu parinti, asa ca nu m-am mai dus la ele :joy: Trimiteam prin copil bani daca trebuiau si in rest ii stiam notele si ce facea pe-acolo, la ce sa mai pierd timpul de-aiurea pe-acolo? Din clasa a 5-a pana la bac am fost o singura data la ziua de porti deschise ale scolii si-nca o data la serbarea de terminat cu scoala. Prea de-ajuns :grin:
Am auzit ca unor parinti le curg mucii si pe la facultatea copiilor :joy: De fapt treaba lor, daca n-au alte hobbyuri…