Educatia din Romania

Da, asta fac, dar nu au decat sa continue cu presiunea ca nu o sa ma poate convinge de asa ceva, am fost avertizata de foarte multi parinti de cand a intrat asta mic la gradinita, ca o sa inceapa presiunile cu medicamentele.

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/9ejtli/noile_wcuri_de_la_școala_nr49_din_bucuresti/

Nu pot sa cred asa ceva. Poate nu e inca gata si urmeaza sa puna si peretii care separa cabinele :thinking:

Eu zic sa nu fim rele. Trebuie sa recunoastem ca asta este o depasire a conditiei…de la groapa din fundul curtii…la toalete puse la comun.
Romania, tara UE.

Olala, toalete olimpice !

M-a împins necuratul sa deschid TV-ul pe știri și dau de imbecila asta, futu-I toți dzeii ei de imbecila impertinenta!! Scuze pt limbaj dar simt ca ma sufoc de nervi :angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:
După părerea stimabile, suntem ilegali ca strângem bani sa transformam cât putem clasele sinistre în care sunt obligați sa învețe copiii noștri! Am cumpărat dulapuri ca efectiv nu aveam nici măcar unul din ala metalic din 1900 toamna, am făcut cuier sa nu stea hainele copiilor pe scaune, am rașchetat și lăcuit parchetul murdar și vechi de 100 de ani, am pus perdele și jaluzele sa nu arate a școală părăsită. Am vopsit pereții pt ca o minte luminata din conducerea scolii s-a gândit sa vopsească clasele în cel mai dezgustător maro, ca și cum griul de pe holuri nu ar fi ajuns! Strângem bani pt ca altfel nu am avea nici creta sau burete, hârtie, hârtie igienica, săpun și multe multe altele. Și vine cretinoida asta și ne spune ca mai bine am face proiecte pt școală. No shit, madam imbecila, toate astea ce sunt?!? As bate la Impertinenta asta ca la fasole.

Stii ce este cu adevarat trist?! Imbecila asta a distrus un intreg sistem de educatie. A distrus meseriile - ia si cauta un electrian bun daca iti arde buza. A facut fabrici de diplome cu care te poti sterge la cur etc.
Si ce sa vezi, tot cu ea in fruntea educatiei suntem. Serios, e greu, e tare greu sa mai gasesti o societate mai putreda decat asta.

Tremur de nervi, tremur!! Am plecat plângând și deprimata când au inceput ai mei școala in CL 1, clasele arătau a pușcărie! Ne-am pus sa vopsim, sa facem parchetul, sa comandam dulapuri, hombre a făcut curierele. Sa nu mai zic de restul, începând de la hârtie igienica, săpun, creta, bureți etc. Ba mai mergem sa facem și curat periodic, ca nici femei de serviciu nu au suficiente și alea care sunt mai mult jegaresc pe jos decât spala. Și vine screlozata asta sa ne spună ca suntem ilegali. Ăștia ne baga mana în buzunar pana la cot și ne mai dau și una peste ceafa dacă nu mimam prea bine ca nu observam. Anul asta, de exemplu, le-au luat videoproiectoare la fiecare clasa, când calculatoarele de la clase sunt moarte de ani buni. Vin învățătoarele cu laptopurile lor personale, mai ducem și noi niște boxe, sa le facem utile. Imbecila de directoare a școlii, o alta comunistonoida infecta, a avut tupeul maxim sa certe părții pt ca nu se implica îndeajuns în școală, în discursul ei de la începerea scolii în septembrie, fix după ce a cântat popa. Pai da, ce ne mai trebuie dotări, când avem binecuvântarea alui de sus??
Ce mai rămâne de făcut, doar sa ne apucam sa zidim una noua! De aia continui sa o sfidez și să-i dau peste bot ori de câte ori are tupeul sa se lege de mine ca îmi aștept copilul la întrarea în clădire, și nu la poartă. Anul asta încă nu am avut ocazia, dar abia aștept!

Dap, o sa ajunga oamenii sa faca si asta. La fel cum s-au apucat sa faca spital, vom incepe sa strangem bani si pentru scoli.

Pai d-ra nu cred ca a trecut prin prea multe scoli, dacă spune ca vrem chestii noi. Nu, nu vrem perdele noi, vrem perdele! Nici dulapuri sau cuiere noi, nu putem înlocui ceva inexistent. Manuale o fi deschis? Sunt jalea și pământul, fără auxiliare efectiv nu ar avea cu ce sa lucreze. Sa facă fișe pt fiecare elev, iar e nevoie de imprimanta, toner și hârtie, niciuna asigurata de către școală. Nimic nimic nimic. Alta care o da pe părinți aiurea. Da, sunt și vreo 2 elemente din astea prin clase dar nu toți stam sa pandim invatatoarele. Am doua, o bucata pt fiecare plod. Dacă prima înghite tot ce ii baga ministerul pe gat, inclusiv culegeri aberante (ții minte paginile de calcule cu cifre romane), a doua e muuult mai relaxata din punctul asta de vedere, a ales auxiliare f bune și n-am absolut nicio treaba sa ma bag peste ea sa o evaluez sau să-i spun cum să-și facă meseria.

Citeste mai ce scrie femeia aia, fara nervi. Nervii oricum sunt cauzati de de-alde imbecilii de la putere.

"In cinismul ei, Ecaterina Andronescu are un dram de dreptate atunci cand spune ca parintii sunt vinovati pentru ca exista fondul clasei. Doar ca doamna Andronescu, ministrul Educatiei, se opreste aici, cand de fapt treaba ei este sa asigure acces egal la educatie de calitate tuturor copiilor. Accentul trebuie sa stea mai intai pe calitate, pentru ca acolo unde nu e calitate nu poate exista nici acces egal. "

Aici mi se pare ca este cheia. Cum arata scolile unde parintii chiar nu au bani, timp, materiale cu care sa ajute?!
Daca nu sunt parintii implicati - scoala pica pe copii!

Si da, multumita faptului ca parintele este musai sa se implice (fix din cauza motivelor scrise de tine) sunt situatii in care lucrurile sunt duse la extrem si in care ei incep sa se creada directori de scoala. Dar aia chiar e alta discutie.

Lasă că alea is f f puține cazuri, și nici nu se aplica la o școală întreaga, doar o clasa doua din 15-20 de școală primară. Și la noi încă ar mai trebui schimbate multe, doar ca noi nu am reușit macar sa ajungem în faza de a schimba ceva! Scaunele copiilor și ale învățătoarei sunt groaznice, la David au stat fără catedra doi ani! Și e școală de oraș stațiune, colcăie vara de turiști, se construiește non stop, deci venituri la primărie sunt. Ia sa nu uit sa pozez sala de sport, inițial am crezut ca este un coteț.
Și vine madam screloza să-mi spună ca is ilegala. Și alta domnisorica Magda să-mi spună ca nu este adevărat ce vad, chiar sunt vinovata, citesc literatura motivaționala :roll_eyes:, forumuri :thinking: vreau Feng shui la clasa și mi se pare ca sunt eu deșteaptă și învățătoarea proasta, când nici măcar nu a fost vorba despre asta!

E ok sau nu e ok ca parintii sa vina cu bani de acasa intr-un sistem educational care se presupune ca este platit din banii publici?!

Evident este necesar si este ok sa se intample asta pentru ca sistemul nu face nimic, nimicuta cu banii din taxe. Este o necesitate pentru ca tara aia doar asa functioneaza - pe sistem de alarma.
Insa daca rahatul ala de bugetar si-ar face treaba cu banii din taxe, da, ar fi si este imoral ca parintii sa mai puna banul pe masa.

Despre asta e vorba si despre asta a scris si Magda aia.

E acelasi principiu ca la doctor. A fost ok sa platesc spagi la doctori si asistente? Hell no!!! A fost imoral din partea mea?! Hell yes!
A fost necesara insa imoralitatea?! Pai a cam fost.

Intrebarea si problema este: cum ii facem pe imbecilii de la putere sa isi faca treaba CORECT?! Pentru ca de aici vin toate problemele.

Pai da, dar cum spui tu ar fi fost mai mult decât corect, doar sa fi spus! Dar eu vad ca ne-a făcut fix la fel de vinovați ca madama screlozata, și Feng shui-isti mofturoși specialiști în pedagogie de pe forumuri. Nu a pus accentul pe necesitate, ci pe mofturi și fantezii culese de pe net si cărți motivaționale. Nu ma, nu din cărți motivationale am aflat ca nu au copiii mai nimic în clasa.
Tu zici bine ce zici, nu este normal sa fie asa, dar avem de ales? Te iei la trante cu cine? Ok, a rămas ca dau iar cu directoarea de pământ cu prima ocazie, crezi ca vor inflori brusc clasele? Copiii trebuie sa meargă la școală în timpul asta, nu e timp de pierdut în războaie, trebuie acționat pe loc. Adică vopsit, rașchetat, mobilat etc.

Și nu vad același principiu ca la doctor. Nu ca as condamna pacientul sau familia acestuia, când știi ca ești la mana lui și faci orice sa fie bine.
Dar aici, nu băgăm bani în buzunarul nimănui, facem minimul necesar pt ca ai noștri copii sa nu meargă într-o clasa sinistra. Perdele ca fără chiar nu se poate, dulapuri unde fiecare are locul lui sa își depoziteze materiale de lucru și fise, ca destul cară acasă și înapoi la școală zi de zi, niște pereți într-o culoare deschisa și o podea cât de cât curata, dacă nu se poate noua, măcar sa arate din secolul asta. Este ilegal, imoral, ne face asta la fel de vinovați precum cati cur sucit? (ca parca se razvratise ea prin psd recent) și fuck și telefonul asta care continua sa-mi corecteze rahat de psd și îl scrie cu caps, de Tre sa ma întorc mereu sa ii dau peste gura.

Poate la tine la scoala nu s-or baga bani in buzunar. Prin scoli din Bucuresti am auzit ca plicurile si cadourile au ajuns la cel mai inalt nivel.

Chiar ma gandeam acum ceva vreme ca daca as fi facut scoala in perioada asta, cel mai probabil ai mei nu si-ar fi permis sa tina pasul cu plocoanele pe care le aduc unii parinti.

Am auzit ca acum se dau cadouri pentru Mosi, zile de nastere al profilor, Paste etc.

Serios, problema este la imbecilii care ne conduc. Nu am contestat asta nici o secunda. Si dupa cum am zis: NORMAL ca trebuie sa faci pe dracul ghem sa le oferi copiilor niste conditii minime.
Daca statul nu isi face treaba, o fac parintii pentru stat. La fel ca la sanatate: daca statul nu face un spital decent pentru bietii copii bolnavi, facem spital din donatii.

Dar in nici unul dintre aceste cazuri NU ESTE OK ca se intampla asta. Da, este imoral sa bag bani in buzunar la asistenta medicala.
Da, este imoral sa dai bani pentru zilele de nastere ale educatoarei sau sa aduci in clasa din banii tai, banci, perdele, draperii, hartie igienica.

Facem toate tampeniile astea pentru ca suntem obligati. Trebuie sa supravietuim si sa oferim un minim confort familiei.

Pe mine m-a enervat aia ca a dus lucrurile la extrem, când 90% sau chiar mai mulți facem asta din cu totul alte considerente, altele decât mofturi Feng shui-iste și umflarea mușchilor pe forumuri de mamicenie.

La modul cel mai cinstit, eu raman la parerea mea, nu exista doar alb si negru.
Si, din punctul meu de vedere pana cand nu o sa avem maturitatea sa vedem bubele din capul TUTUROR, nu o sa putem schimba niciodata mizeria aia de societate.

Serios mai, singura, dar singura idee care a ramas intiparita in cap din toata postarea respectiva este ca vaiiii a indraznit sa puna la indoiala si parintii?!
Chiar sunt toti parintii niste sfinti? Chiar sunt toti pacientii si apartinatorii niste oameni buni de pusi in rama?!
Nu, TOTI avem niste probleme pe care trebuie sa le rezolvam. Si nu, chiar nu o sa putem schimba ceva daca ne credem 100% fara pacat.

Cam tarziu si eu cu comentariul. Politicienii romani si mass media au un stil atat de agresiv, ca ma doare capul cateodata cand citesc stirile de acasa. Mai frate, in primul rand se arunca pastila cu vinovatul, aia e, vinovatul cui ii scoatem ochii pentru rahatul pe care tot eu l-am facut?
Ministra Educatiei da vina pe parinti, cand ani de zile parintii au sustinut scolile si au bagat bani sa nu cada tavanul pe copii. Gagica asta de la Adevarul iarasi cu gura pe parinti.

Daca parintii nu ar fi ochii pe ce se intampla cu copilul in clasa, nu ati mai auzi asa lucruri faine despre sistemul public de invatamant canadian. Se face pregatire particulara cu tutor, se strang bani pentru scoala de la parinti in mod constant, nu prin fondul clasei, prin alte moduri, carti ,reviste pizza parties, banchet sau Spring-Summer Fair pentru strangere de fonduri, donatii de tot felul. La privat hmmm … se lucreaza mai bine cu copilul, dar daca nu se descurca in clasa nu scapi fara tutor, numai ca lumea aici nu prea are obiceiuil sa se planga, chestiile astea se fac asa pe sest, rar afli ca x si y de fapt au avut tutor din clasa 1, sigur, nu fac pregatirea cu doamna de la scoala, dar parintii scot bani din buzunar.
La public primeste copilul toate rechizitele de care ai nevoie, deci ai scapat de cheltuiala asta si nici uniforma nu e obligatorie, ceea ce nu as putea sa zic ca e o mare chestie, ca parca am mai putine cheltuieli de cand are asta mic uniforma, si nici nu ma mai stresez cu ce sa il imbrac dimineata.
Stai ca uitai ceva, anul asta nu am facut voluntariat si m-am intalnit cu o mamica in magazin care radea de mine, cica :“anul viitor sigur nu scapi, au astia un stil ca te prind cu ceva”. Ea mergea prin magazin sa cumpere ingrediente pentru plastelina facuta in casa :)))))