Educatia din Romania

Ce mișto cu târgurile și toate aceste acțiuni. La noi nu e loc și timp de asa ceva, la cât de triști sunt romanii. Singurele acțiuni pe școală sunt de sărbători și ziua recoltei, când se strâng pachete pt casa de copii, ca avem și din aia aici.

Toate actiunile sunt facute de parinti voluntari, scoala nu are resurse umane sa se implice.

La scoala publica, pentru un barbeque primavara, Spring Fair, cum ii zic ei, se face un grup de 30-40 de parinti pe scoala, plus copiii de la clasele mari, care vor supraveghea jocurile, vanzarile si premiile. Scoala vinde ce aducem noi de acasa :))) Adica, imi trimiteau una sau doua cutii de plastic, cat un borcan mic de castraveti, pe care trebuia sa le umplu cu diverse, ziceau ei tematica, de obicei lucruri de papetarie, pentru desen si pentru gradina. Ceilalti parinti mi-au zis sa arunc si cateva dulciuri acolo, ca se bucura copiii cand le deschid. Ei, cutiile alea de plastic pline cu chestii, pe care eu dau 10-20 dolari, scoala le vinde la Spring Fair cu 2-3 dolari. Se strang mii de cutii pe scoala.
Apoi, fiecare clasa strange obiecte pentru un cos urias pe care il da la tombola. Cosul are o valoare de 400$ si chiar mai mult, in functie de clasa, dar biletele de tombola strang de cel putin 10 ori mai mult bani pentru scoala.
Sunt si alte tombole, cu bilete la film, concerte, ba si excursii atractive pentru copii, donate de firme sau parinti, iar prin silent auction le cumperi, mda, si aici ies bine zeci de mii de dolari.
Pe langa toate astea vin firme private cu castele gonflabile, ponei si alte dracii, din castigul biletelor dau scolii o parte din bani.
Iti spun, pentru un astfel de eveniment nu scapam fara sa cheltuim 20$ pentru cutia de plastic, $20 pentru cosul clasei si cel putin 50$ pe bilete de tombola si tichete de joaca, plus vreo 30$ pe ce mananci si bei acolo. Asta daca stam o ora, daca stam mai mult cheltuim dublu :)) practic tot bugetul meu de mancare pe o saptamana se duce intr-o ora de distractie la scoala :))))

@Ziggy, imi amintesc cum au ras colegii de mine cand le-am zis ca fii-miu incepe gradinita la public. Mi-au zis clar " pregateste-te psihic ca o sa cheltui suta si luna doar pe activitati".
La scoala publica iti vin acasa in agenda copilului invitatii la diverse activitati, la fiecare doua saptamani. Sunt foarte multe si nu prea ai cum sa te eschivezi, uite ti le zic, pe cele pe care imi aduc aminte: targ de carte in fiecare luna (cartea e mai scumpa cu 1-2 dolari fata de magazin), doneaza lucruri de iarna pentru nevoiasi , doneaza jucarii pentru nevoiasi, targ de prajituri de casa facute de mamici, targ de plante de gradina, excursie de cel putin 3 ori pe an, party de Valentine Day si Spring Fair, saptamanal pizza party si lapte. Pe langa astea mai cumperi si mancare copilului de la LunchLady, mai ales cand sunt mici si vor si ei sa manance ce au ceilalti copii.
Copiii care au parinti nevoiasi nu aduc mai nimic, la pizza se aseaza la coada sa primeasca gratis, de obicei raman cateva

@Sibipa Asa este si in UK. Tombole peste tombole, activitati caritabile la ordinea zilei, actiuni cu scoala care necesita mereu bani de la parinti etc.
Foarte multi parinti sunt frustrati pe tema asta.

Insa, nu te obliga nimeni. Evident, exista presiunea grupului. Dar ca in orice alta parte a vietii noastre, trebuie sa stim si cand sa spunem “Nu”.

Eu cred ca exista o diferenta majora intre: duc bani de acasa pentru activitati, pentru tombole, pentru actiuni caritabile versus trebuie musai sa scot bani din buzunar pentru ca altfel plodul nu are hartie igienica in baia scolii (ASTA binenteles daca presupunem ca acea scoala are o baie).

Nu am auzit de scoli fara buda in UK si am un oaresce feeling ca nici in Canada nu a murit vreun copil pentru ca a cazut in wc-ul facut in curte.

Uite pe unde întra al mic al meu în școală.

Acum mai povestește, că-mi place sa te ascult.
Și nu, nu avem primar psd, aici sunt cu PNL de f mulți ani. Și e oraș stațiune, colcăie vara de turiști plus în restul anului 3 baze de tratament full.

Cred ca am scris prea mult, dar ceea ce am vrut sa subliniez e ca nimic nu se face fara implicarea masiva a parintilor, iar parintii nu s-ar agita daca conducerea scolii nu ar pune presiune pe ei.
@Daria e peer pressure si mesaje scrise in agenda copilului, pe care am obligatia sa o semnez zilnic, nu ma pot fofila. Sunt cativa copii care nu partcipa, stau in biblioteca in timp ce ceilalti sunt in excursie, la party sau targul de carte. Al meu plange daca se simte exclus, asta e!
Hartie ne cer mereu, nu igienica, ci servetele nazale, am carat cel putin 30 de cutii pe an.
@Ziggy, nu stiu care e problema directorului scolii, dar nu e gospodar si nu are calitati de manager.

E o pupăză directoare, tupeista și impertinenta, pe care îmi vine sa o iau de ciuf ori de câte ori o vad. În discursul ei, la începerea anului școlar, certa părinții ca nu se implica. Draga de ea, mai rămâne sa ridicam una noua de la zero, în rest facem cam tot prin clase. O mizerabila, tot noi și copiii i-am plantat flori la intrarea din fata, intrare pe care copiii nu au acces, dealtfel. Aia e cu cartela magnetica plus gardian!!! De stau și ma gândesc ce dzeu păzește ala acolo.

Nu se pricepe femeia, clar, dar sta infipta acolo. Of. Oare diirectorii de scoala iau cursuri de management?
Aic banii de la tombole sunt ptr dotarea scolii, s-a refacut sala de gym si curtea scolii cu parc special pentru gradi. Bine, risipa e si aici, dar se strang multi bani de la toate activitatile si reusesc sa faca chestii faine. Anul asta targetul pentru balul scolii este de saptezeci de mii de dolari!

As I said: bude in curtea scolii in 2019 - ce dracu de cursuri de management?!? Sa zicem merci daca macar romaneste vorbesc corect la cat de mult a scazut nivelul.

Directorii de scoala de aici nu predau nici o materie, se ocupa strict de managementul scolii, rezolvare de conflicte si de siguranta copiilor in scoala.
Nu sunt toti grozavi, ultimul VP de la fosta scoala era horror, se comporta cu copiii de parca erau detinuti, chiar am tras un ochi pe CV-ul lui sa vad daca nu a lucrat admin la un penitenciar.
Cel de la scoala noua e un om normal, pana acum a fost OK cu noi, se comporta frumos cu copiii, ii intelege , nu ii agaseaza cu cereri tampite si nu umbla cu amenintari, reuseste sa mentina o atmosfera placuta in scoala. Fii-miu il place si il respecta, si sincer, asta conteaza cel mai mult pentru noi.