Educatia din Romania

Ahh, deci a devenit chestiunea asta precum alocatia lunara. Buna treaba.

Acum nah, pun iar mantia aia agasanta de Gicu Intoarce tot pe Dos: sa inteleg ca am rezolvat problema tuturor scolilor fara toalete, fara caldura, fara apa potabila? Am reusit sa gasim solutii pentru toti copiii care nu au acces la scolarizare?
Ca prea suntem darnici ca bastanii - fara numar, fara numar - desi parca sunt ceva mii de copii pe care pica scoala la propriu.

de faptnu stiu daca sa rad sau sa plang :grin:
culmea, desi am fost maxim de delicata cu ea in a-i spune ca e tuta, este fleasca de suparata pe mine si imi raspunde doar monosilabic, iar cu cele doua care nu i-au dat modelul sa il transcrie, nu vorbeste deloc :joy:

Doamne, cu ce m-am pricopsit!!! :smile:

asta cu suparatul pe lume e semnul clar ca e timpul sa se care…
Ca atitudine si comportament am vezut asa ceva si dat prea multe sanse…Finalul e tot ala dar nu mai investesti neuroni si timp in specimene care nu doar ca nu merita, dar nu au nici o capacitate de apreciere si se simt mereu ostracizati. Lumea e rea cu ei…
Eu ii zic good bye de-acu sa fiu sigura:)

@Zambareata exact. Demoazela nu se simtea rau ieri pt. ca a avut vreo revelatie ca e tufa, e tafna asta, e “supi” ca ii face lumea viata grea la munca.
@Queen nu e aceea care spunea ca nu-i convine pe perioada determinata?
Hai ca mutaram discutia pe alt topic :stuck_out_tongue:

da, ea este cea careia i se parea dubioasa ideea de perioada determinata.

:joy:
Da, era despre educatia din Romania. Cumva e tot in tema.

Cam da. Asta mi.a amintit de minunăția de cumnata-mea aia mica, pe cand era studenta la una dintre cele 3 facultati incepute dar niciuna trecuta de primul semestru. Mi-a zis ca vrea un job. Pai ce stii sa faci? Word, din astea. Aaa, nuuuu! Pai vezi la mall la magazine de haine ca sunt joburi? Cuuum? Eu fac MANAGEMENT, cum sa ma duc vanzatoare? Pai ce vrei tu, mai, un post de directoare direct? Cand tu nici la secretara nu poti aspira in momentul asta? Dar macar avea 19-20 de ani pe atunci (nimic bun pana in prezent, nu facultate, nu job, nenumarate “iubirea vietii”! Asta a lui Queen are 30!! Trist e ca nu vad nicio diferenta.

Nu-mi vine să cred că o mână de profesori propun note scăzute la purtare pe întemeiatul motiv că “sunt gălăgioși copiii”, iar părinții dau din cap îngrijorați și cumpără flori. Pe bune, fraților!? Is this for real? Cum adică să le scazi nota la purtare pe motiv că “sunt gălăgioși”?
Eu credeam că nota la purtare începe să fie scăzută dacă ești obraznic și înjuri vreun prof, dacă te bați, dacă fumezi, bei, furi, distrugi bunuri, chiulești, faci sex la budă etc.

Mie personal mi se pare aberant motivul “sunt gălăgioși”. Dragi profesori, părinți, oameni buni, arătați-mi care copii pe lumea asta, normali și sănătoși, liberi și fericiți cum ni-i dorim cu toții, nu sunt gălăgioși când se adună mai mulți la un loc? Că eu n-am auzit de așa ceva.

Venise si omu ista de la Educatie cu o idee buna: sa scoata evaluarile nationale de la clasele primare. Oricum cu reformarea programei de gimnaziu s-a fasait… o reformara de-o zapacira! Dar asta cu evaluarile, asta era buna! Dar se supara Miclea rau de tot:

S-a suparat, treaba lui. Daca se scot evaluarile alea tampite, chiar ar fi un lucru bun. Oricum au evaluari peste evaluari la clasa, compeduri si amicii.

Eu sincer nu prea pricep de ce ai nevoie de evaluari la varste atat de mici. Dar nah…

Evident ca-si inutile. Dar sa mai vii in vremurile noastre tu, om care te pretinzi inteligent, sa spui ca evaluarile ajuta la personalizarea de catre cadrul didactic a strategiei de invatare pentru copiii care nu sunt la nivelul asteptat… adica noi suntem prosti sau ce? Nu stim ca nu se adapteaza nimic si ca nu suntem in stare decat sa nivelam si anume la calcaiul broastei pe toti copiii… Pe mine personal argumentele lui m-au jignit in sernsul asta de care spun, ca simt ca ma ia de proasta. Adica nu stim despre ce invatamant vorbim? Sau poate nu stiu ei… De acolo, din birouri, dintre hartii… lucrurile se vad altfel.

Asta e… cumva:

Nu inteleg sensul… pt elevii care cauta pe dex in timpul simularii?

Dap. Dar acum sincer…chiar e atat de greu sa le iei telefoanele gentile si sa nu aiba nimic pe langa ei cat este examenul?!
De fapt asta e problema. Altfel ca ditai site-ul schimba informatii…mi se pare usor penibil.

Eu am zis la inceput ca e o gluma…
@Daria, nu cred ca e simplu sa-i lasi fara surse. N-a fost niciodata. Ca doar nu-ti tii telefonul in geanta daca vrei sa te ajuti de el la examen… Dar ma gandesc ca poate parintii, super-conectati la simulare, au incercat sa vada cat de greu/usor e examenul si au incercat sa rezolve exercitiile. Deci nu stiu daca numai elevii sunt cei care au intrat pe dexonline cu aceasta ocazie. Cam… inutil gestul si, vorba colegului meu, oleaca infatuat.

@unamica Din toata experienta de scoler, examene si cu romani, examene si cu straini…
Numai dc nu ai chef lasi copiii sa copieze. Chiar nu e imposibil sa ii lasi fara surse de copiat. Dar nah…nu exista motivatie pentru asa ceva.
Cam ca la BAC cu camerele de luat vederi :wink:

Cum zici tu… Eu cred ca in Romania nici o masura anti-furt nu e sigura. Nici chiar aia cu camere. Se stiu niste cazuri… Dar nu vreau sa-ti distrug ziua. :smile:

:joy: :joy:
Acum nah, nu vreau sa subestimez nici apetitul si talentul pentru hotie si pacaleala pe care il avem asa in adn. Vorba aia, am avut si eu metodele mele bune rau de tot :smile:
Dar chiar am intalnit profi si situatii unde nici cei mai ai dracu si mai profesionisti copiatori nu puteau misca in front.
De asta zic ca totusi, in ciuda “profesionalismului” mai depinde si de motivatia profului/sistemului sa aiba lucrurile corecte intr-o sala de examen.

Si uite sincer, la mine nu s-a copiat niciodata la examenele astea importante. Poate a fost ghinion ca am avut numai comisii spirt. Dar chiar nu s-a putut misca in front. Nici la cele 4 examene de capacitate, la admiteri nu mai vorbesc, iar la BAC - socant din nou - dar nu a fost unul care sa poata copia si sa miste in front.
Probabil pentru ca am avut comisie si supraveghetori de la Hasdeu si nu prea ne aveau la inima. Au iesit oameni plangand din sala pentru ca se dusesera relaxati ca pot pacali cumva.
Da, pe partea cealalta, prietene de alte licee au avut voie cu manualele pe masa.

Pe vremea cand nota conta doar pentru copil?
Pentru ca de cand nota conteaza si pentru scoala si, deci, a devenit si interesul profesorului sa ”stie” copilul… :grin:
Deci da, de complicitate vorbesc.