Educatia din Romania

Mda…bine punctat.

Mai e o chestie…s-a creat un cerc vicios ca notele, mediile conteaza pentru intrat la liceu, pentru intrat la facultate.
Aia a fost cea mai mare imbecilitate posibila! Si stau sa ma gandesc ca daca as fi avut parte de genul asta de “competitie” ce dracu s-ar fi ales de mine…
Acum daca ma uit si compar pot spune ca am avut noroc. Admiterea a fost admitere peste tot! Examen serios…intrau aia cu nota mai mare. Acum totul e cu dosar.
Dar nu se tine cont ca exista diferente intre scoli, intre profesori…unii dau numai 10 pe linie si nu se obosesc.

Acum am vazut ca la Universitatea Bucuresti…totul pe baza de dosar! Bai nene, am fost 13 pe loc la admiterea in facultate. Acum intra cine vrea si se oboseste doar sa puna in dosar.
Admitere la master la Universitate…iti trebuie nota 6!!! Poftim!!!

Ne ducem dracu, mi-e tot mai clar.

Am avut in familie 2 admiteri recent. Nu numai ca e suficient dosarul, dar sunt facultati unde te primesc si fara bac. Adica pune tu dosarul fara adeverinta de bac ca nu l-ai luat, plateste taxa si la toamna zici ca ai dat bacul dar esti deja inscris la facultate. Ha? Cum e asta?

@unamica asa este, anumite facultati te accepta fara diploma de bac si asta se intampla de cativa ani buni deja ca eu stiu pe cineva care s-a inscris asa la facultate acum 4 ani.
Exista facultati care te lasa si sa faci primul an fara diploma de bac. Daca nu iei bacul nici in anul urmator atunci nu mai poti termina facultatea, dar taxa pentru primul an au incasat-o de la tine si e nereturnabila evident. :rage:

Da, acum discutia e pe bani. Nimic altceva.
Educatie, perfomanta, calitate… rahat! Nu tin de foame! Nu profesorilor de la facultati.

POFTIM!?!?!?!? Vaiiii, jur ca in prima faza am crezut ca glumesti! Habar nu aveam ca au ajuns in halul asta.
Ce dezastru!!!

Eu n-am vrut sa-ti stric ziua…

Ahh, nuuu :smiley: e prea cald afara sa imi strice ceva zen-ul. Sau ma rog…sa nu zic vorba mare sa nu apara vreun rahat cat casa la orizont :slight_smile:

Dar da, cu tampitii nostri…nu stiu ce dracu este de facut. Dar este intr-adevar strigator la cer.

Si mai e o chestie…cu sistemul asta demotivezi de tot si copiii buni. De ce dracu sa ma obosesc cand prostea intra oricum?! Nu mai ai pic de mandrie ca uite, am muncit, am intrat in scoala buna, se vede rezultatul muncii mele etc.

La facultati de stat?!? :no_mouth:

Da. E vorba de anumite facultati care nu mai au cautare si aproape se milogesc de oameni sa mai vina si la ei. Asa ca ii accepta oricum.

vai de capul meu ce oroare…Iar “muzica buna” de care vorbeste Firea…vai de muma noastra.

Mai, da. Azi am vazut si eu cu muzica (restul am vazut de ieri, dar pe fuga). Asa educatie… cu pahare goale si caprioare… Vai di mini!

Acum nu e asa o problema grava. In fond copiii asculta muzica asta oricum pe la radio, tv etc.
Ascultam si eu toate porcariile…nu mai zic de parazitii si BUG mafia ascultat pe ascuns de prin clasa a 5 a :smile:
Dar maiiiii, chiar la scoala te apuci sa ii aduci?!?! La scoala?!

Oribil si grotesc spectacol. Si cel mai oribil este sa vad atatea cadre didactice si parinti care se incoloneaza precum ghioceii in fata unor asemenea caricaturi de lideri politice. Hai mai nene, chiar nu ne putem salva coloana vertebrala?! Chiar e atat de usor sa te apleci si sa zici saru-mana unei parvenite care numai si numai rahaturi face in Bucurestiul ala?
Chiar asa usor ne vindem si copiii si ii punem sa stea drepti in fata conducatorului iubit?!

Si, revenind la subiect. Care mama dracului e treaba cu Balena asta albastra?
Incep sa miros tot mai mult o afacere tareeee murdara.

Am aflat si eu azi ca inspectiile inca mai exista. Da, maine al mare are inspectie la ora de romana. La clasa 1! Inspectie! Vreo doua acrituri scortoase vin sa ii studieze peste ochelari. Aa, si neaparat neaparat in camasa alba. Eu ii imbrac de regula in bluze tip polo albe, cu maneca lunga sau scurta. Dar acu musai scrobiti, scosi din cutie.

Ete nah, trimite domne copilul la scoala confortabil cum il imbraci de obicei. Extraordinar, tol scrobit ca vina papa de la roma.

Stai ca mi-a zis si el aacum ca neaparat neaparat, acu ce sa fac, ma cert cu copchilul? Am pus una la uscat :confused:

Hahahahaha :smile: Nu te certi, dar ar fi un bun moment sa il inveti sa calce :joy: :joy:

Inspectiile vizeaza cadrul didactic, nu elevii. :grin:
Din pacate, de regula cadrele didactice arunca responsabilitatea pe copii, punand presiune pe ei sa se poarte cat mai bine, sa arate ca stiu (de-aia de regula lectia aia este una cu multe repetitii inainte)… O prostie! Daca esti bun, esti bun oricand, nu doar cand poarta copiii camasi albe.

Pai tot mai inspecteaza biata invatatoare dupa 40 de ani de activitate? Ca la anul ar trebui sa se pensioneze. Isi fac si ei de lucru.

Depinde ce grade / praguri mai are biata femeie de trecut. Sau ce le-a trecut alora de la inspectorat prin cap.

Un punct de vedere destul de sanatos.