Educatia din Romania

Eu cred ca aveau mai mult respect si ceva mai mutla incredere in profesori si in competenta lor.

Da, ai inteles bine. Desi la sedinta ne-a anuntat de cele doua grupuri, repetentii si copiii care ar fi ramas repetenti anul trecut in cazul ca legea ar fi permis, si ceilalti, de la S la FB. De aceea am ramas stupefiata sa vad ca a aparut o a treia categorie, “elita”, nu stiu pe ce criterii selectata.

Pllus da, primesc mai multa atentie cei cu probleme, nu o pot acuza ca-i neglijeaza. Cei de 11 si 14 ani, doi frati, nu au calcat deloc pe la scoala pana anul asta. Si acum ii vad in fiecare zi aproape
cand iau copiii, se straduiesc sa invete literele si calcule simple simple.

Pe de alta parte nu cred nici ca “mamicutele” stiau de treaba asta, altfel nu s-ar fi dat cu fundul de pamant pe grup sa le rezolve problemele plozilor, si-ar fi dat seama ca outsiderii ar fi aflat si ei.

Da, deci cel mai bine e sa te duci sa discuti cu ea. Sau, la urmatoarea sedinta cu parintii ridica problema si cere sa va lamuriti cu totii de fata.
Macar sa intelegeti care sunt regulile jocului.

Mai dar copiii? Chiar ni se pare ca e ok sa fie teme diferite? Cum s-or simti ca vad direct ca se fac tot felul de diferentieri?

L-am intrebat pe David. nu isi dau ei seama la varsta asta de nivelul de dificultate. Ei doar copiaza in ultimele minute de ora tema de pe tabla, fara sa analizeze ce au unii si ce au altii, sau sa realizeze ca unele sunt mai grele decat celelalte. Sau, in cazul in care realizeaza diferenta, doar se bucura ca scapa mai usor :joy:

Mai ce ciudatenie absoluta. Sa dai teme separate la clasa…Nu, oricat as incerca sa analizez ideea din toate unghiurile, tot imi da cu virgula.
Este invatamant de stat, cine i-a dat ei putere sa faca teme diferite pe grupuri de copii? Cum se pun notele? Pentru ca diferentierile astea la teme, produc impact si la note.
Nota 8 a unui copil cu teme EXTRA - e la fel cu 8-ul celui care a avut ca tema doar doua exercitii simple?

Deci nu stiu, sunt eu nebuna daca mi se pare aiurea sistemul asta facut pe genunchi? La clasa trebuie sa se predea programa si sa se asigure ca toti copiii au un MINIM de cunostinte pentru nota 5.
Cine vrea sa faca extra cu copilul genial e liber sa o faca - de asta exista meditatii, after-school-uri, librarii cu tot felul de carti si culegeri etc.

Nu se dau note acum, doar calificative, la teste si la clasa, cred ca la tabla. Testele de evaluare sunt aceleasi pt toti, fiecare subiect primeste calificativ, sunt trimise acasa sa le vedem si sa le semnam. Zic ca este un sistem destul de transparent pe partea asta. Restul, enigma.
Eu nu zic ca David ar fi rezolvat fluierand exercitiile alea, chiar deloc. Dar macar i-as fi explicat o data, de doua ori, de sapte ori. Dar nici ceilalti nu le-au facut singuri clar, altfel nu mai era iuresul ala pe grup.

Ahh daaa, stai ca am uitat ca momentan nu e cu note. Nu stiu, pe cuvant ca mi se pare suspect excesul ei de zel cu temele diferite. De ce? Care e scopul?
In afara de a-i tine pe parinti ocupati sa lamureasca care, ce teme a primit…tot nu vad scopul…

Sa stim si noi premiantii de pe-acum! :smile:

Chiar nu stiu cine e mai in neregula la capsor in schema asta: invatatoarea care se ocupa de proiecte heirupiste sau parintii care se pun la mintea nebunului si se apuca sa faca teme diferentiate :joy::joy:

Ai zice ca merge totul atat de brici in clasa aia, incat doar pentru ca are prea mult timp liber, s-a apucat sa personalizeze temele :smile:

Pai asta e, ca mamicutele nici nu au realizat ca ai lor au alte teme, chiar sa se fi dat in stamba pe grup daca ar fi stiut? Eu nu le alint cand le zic “mamicutele”, in afara de aia cu baiatul genial :heart_eyes:, Restul sunt fix din alea care fac cerc in jurul invatatoarei ori de cate ori au ocazia, adanc preocupate de evolutia progeniturilor. Nu cad nici in extrema cealalta, dar nici nu ma urc pe invatatoare cu intrebari si paraintrebari ori de cate ori o vad. Nu lipsesc de la sedinte, ma mai programez la o luna-doua la ora de consultatii cu ea, lucrez cu copilul unde stiu ca trebuie si cam atat. De aia ma intreb daca temele astea nu vin ca urmare a unei presiuni din partea etilistelor, stiu si io… O sa ma lamuresc lunea viitoare, ma programez la consultatii, doar nu o sa o astept la usa maine dimineata sa o iau la intrebari, cam cum fac desteptele alea.
Ah, si am hotarat cu el sa facem si exercitiile alea doua pe caiet…asa, la sanchi :wink:

Infamele exercitii, care au dat atata bataie de cap, noroc cu una mai telectuala de le-a dat rezolvarile:

1. a+b+c=900
    a=346
    b>a cu 99
    c=?

2. a+b+c=740
    a+b=380
    c>b cu 13
    a,b,c=?

Na, ca adult nu-ti tre 2 facultati pt ele, sunt banale. Totusi mamicutelor le-au ridicat probleme, greu, f greu de crezut ca le-ar fi facut copiii singuri, din moment ce ele se vaicareau pe grup.

În schimb, zilele trecute, când i-am dat o mână de ajutor copilului la un proiect la biologie, am găsit în manualul lui aceste informații, care m-au lăsat mască: caracteristici ale biotopului, componente ale biocenozei. Bio…ce??? De atunci până seara am uitat cum îi spune.

Voi vorbiți serios? Așa vorbiți voi cu copii de a 8-a? Așa vreți să îi faceți să le placă materia asta? La ce dracu’ le folosește să știe asta? Urmăresc aproape în fiecare seară filme documentare pe canalele de natură, dar asemenea limbaj n-am cunoscut. Și parcă vorbeam despre cunoștințe generale, nu de vreo materie pentru facultatea de profil.

Sunt total de acord. Ma uit la documentare facute aici, m-am uitat in manualele lor. Efectiv inveti de placere!!! De ce mama dracului trebuie sa ne semnalizam semidoctismul printr-o astfel de maculatura zau daca pot pricepe.

Poate pentru ca tara chiar te vrea prost?!

Salut, asta poti sa ii spui si invatatoarei, sa le dea problemele extra tuturor copiiilor din clasa. Asa au sansa sa incerce acasa sa le rezolve. Daca pot si le place, de ce nu?

Am lipsit mult de pe site, am tot lucrat pentru planul lui fii-miu, am strans materiale si dupa ce mi-am pus ordine in idei am inceput sa bombardez profesoara de la clasa plus pe cea de la special education. Valeu, ma doare capul, nu alta.

Fii-miu e suspect de attention disorder si i-au facut la scoala un plan special de invatare, se numeste IEP. Am stat linistita acasa ca are copilul plan, am facut temele conform ceea ce primeam acasa, numai ca, atunci cand fii-miu a venit cu report card-ul acasa, am inlemnit. La toate a iesit nasol, cu exceptia matematicii, la care el nu are probleme, se descurca singur doar cu ce face in clasa.
Cand am luat la intrebari profesoara, am priceput ca abia acum la inceputul lui decembrie s-a aplicat planul, pana atunci nu a avut un alt profesor suport sa il ajute in clasa. Asa ca, s-a facut ca fii-miu nu a invatat mare lucru in clasa 2 luni de zile :(. Cum de nu mi-am dat seama mai demult? Simplu, temele pentru acasa nu sunt legate neaparat de ceea ce se invata in clasa, cu exceptia matematicii, iar el nu a adus acasa fisele de lucru, pentru ca uita, si nimeni nu l-a verificat la scoala sa vada daca fisele sunt semnate de parinti.
Ce sa zic, acum da teste, saptamana trecuta la mate, unde am inteles ca din 58 de puncte a facut 57, iar marti are la Stiinte.
Cand i-am cerut profesoarei materialele pentru Stiinte, sa studieze acasa, mi-a zis ca n-are. Ati mai auzit asa ceva??? Nu are carti pentru Stiinte si Studii Sociale in limba franceza :)))) si am stat si am tradus din cartea de engleza, cateva zile, tot ce avea de invatat. I-am pregatit fisele sa invete si a invatat copilul. Cred ca din toate cuvintele noi din franceza stia cam 20%.
Va dati seama ce bucurie pe mine sa aflu acum.
Asta e, am facut lista cu tot ce cer eu sa se adauge in planul lui si am insistat pe partea de comunicare cu parintii si sa imi dea de la scoala materialele pe care el le studiaza, sa aiba acelasi setting si acasa si la scoala. Sa vedem daca o sa imi aprobe ce am cerut, iar daca nu, sa imi dea ceva echivalent.

Eu nu am o problema foarte mare cu complexitatea informatiei, ci cu modul in care este prezentata.
Ar trebuie sa faca ceva asemanator cu ce se face aici, s-anume introdus un proces simplificat de la clasele mici, apoi reluat procesul in clasa urmatoare, dar cu un grad mai inalt de dificultate, si tot asa se creste progresiv pana copilul poate intelege si aprofundeaza pe ceea ce stie din anii anteriori.
Dar nu toc-poc, aruncate atatea notiuni calare, fara sa aiba o baza pe care sa construiasca. Of!

Meseriașii de azi ar trebui să fie pregătiți în școlile profesionale. Numai că, la cum funcționează cele mai multe dintre ele, România pare că s-a întors în epoca pre-industrială de acum 300 de ani. Școlile profesionale și colegiile tehnice nu doar că nu mai pot preda materii adaptate la secolul informației, dar nici măcar nu mai sunt capabile să învețe copiii lucruri de pe vremea străbunicilor. Atelierele de mecanică nu mai au strunguri, clasele de croitorie nu au mașini de cusut, electroniștii nu au pistoale de lipit. Dincolo de faptul că reușesc să atragă tot mai puțini elevi, slaba dotare a atelierelor de practică este una dintre cele mai grave probleme cu care se confruntă școlile profesionale din România.

.

Conform unui studiu al Institutului de Cercetare a Calității Vieții, România e ultima țară din Uniunea Europeană în ce privește sumele alocate pentru învățământului profesional: doar 0,6 % din PIB. Din acest foarte puțin, un procent și mai mic, de cinci procente, se duce pe investiții. Adică dotări, reparații, consumabile. Așa s-a ajuns ca unele școli să nu aibă în buget nici măcar pentru achiziționarea unor mărunțișuri elementare, cum ar fi o șurubelniță sau o foarfecă nouă. Totul stă la mila profesorilor și la disponibilitatea lor de veni cu sacoșa de materiale de acasă.

Nu stiu pe unde am citit ca vor sa introduca invatamantul obligatoriu de 15 clase!! Adica 2 ani de gradi si cei 13 de scoala, de la clasa zero pana la a 12-a! Prima chestie care mi-a venit in gand a fost admiterea la liceu in comunism, cand se intra cu medii de 1…2…