Europa

Ba s-avem pardon, la nemti nu s-a vorbit de asta :grin:

Ahh nu, ai nostri si ai lor :smile: Au tocat mama, mamaaaa.

Dar de tocat despre cum s-a facut madam May de bacanie la cina cu Junker…nu s-a comentat,
Cica mint nemtii ;)))) si e doar gossip de Brussels :smile:

http://www.politico.eu/article/uk-denies-british-prime-minister-theresa-may-and-eu-commission-president-jean-claude-juncker-clash-at-brexit-dinner/

According to the account in Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, Juncker said “I leave Downing Street 10 times more skeptical than I was before.”

Madam May a dovedit ca traieste in alte sfere si n-are nicio treaba cu realitatea. :rolling_eyes:

Pai am impresia ca nici consultantii ei nu sunt mai breji.
Ti se spune clar de ani de zile, ca nu poti sa alegi ce anume iti convine tie mai mult si mai mult…nu se poate!
Nu, tu o tii pe a ta. Si continui, si continui sa vrei sa o tii doar pe-a ta! Adica vrem acces la piata libera, finance-ul sa fie la locul lui…dar fara legile din UE, fara nimic altceva.
Pai ori sunteti grei de cap si nu puteti intelege ca toate chestiile astea sunt dependente unele de altele…ori esti atat de incapatant incat ai pretentia ca toti sa stea drepti in fata ta.
Anyway, oamenii arata inca o data cat de praf cand vine vorba de o “negociere”.

:joy:

:joy:

Pe undeva sunt de inteles englezii, cand vezi cu ce se ocupa EU-ul pe banii nostri :rage:

Mai eu am zis de la inceput ca i-am inteles si pe astia ca si-au pus coada pe spinare. Adevarul este cam intotdeauna pe la mijloc.

Au facut si fac multe lucruri ok astia de la UE. Dar in acelasi timp si-au si creat un aparat birocratic prin care sifoneaza enorm de multi bani pe salariile a tot mai multor functionari inutili.
Asta cand nu se ocupa de prostii de genul celor de mai sus.

http://www.nybooks.com/articles/2017/10/12/new-european-narrative/

In articol sunt mai multe carti pe tema Europei care par bune de citit.

Numai idei “inteligente”. Daaa, sigur, veniti la inaintare cu spagile pentru de-alde Viorica, Orban, Dragnea.
Banii se vor duce pe apa sambetei, in timp ce oamenii care vin in Europa (poate incetam totusi cu termenul asta de refugiat) vor fi lasati de izbeliste. Ca si pana acum de altfel. Pt ca tot aducem si aducem si aducem.
Dar nu mai vad nici un plan dupa ce sunt adusi in Europa: what’s next?! Joburi? Educatie?