Feminism, ce altceva?!

femeile care respingeau feminismul, printre care mă număr,

Mie mi-a fost de ajuns sa citesc asta ca sa nu vreau sa citesc ce-a scris. :grin:

Personal cred ca depinde foarte mult de “feminism”. Par example la noi au aparut niste doamne care si-au pus eticheta de “feministe” dar care sustin ca nu e ok sa critici vreodata femeile. Acum sincer, sa imi spui sa nu critic tutele din politica noastra doar pentru ca sunt femei, mi se pare usor iresponsabil.

Un alt exemplu de astfel de feminism: s-au apucat sa tipe din toti plamanii ca a indraznit Plesu sa afirme ca nu ii plac femeile botoxate.
Asta e un gen de “feminism” pe care nici eu nu il sustin pentru ca mi se pare ca nu se lupta deloc cu problemele reale din societatea noastra.
In conditiile in care inca exista femei care cred ca rolul lor este doar la cratita sau care tac si indura batai, sa vii sa faci circ doar pe teme artificiale din social-media, mi se pare iresponsabil.

Pai astea cu necriticatul femeilor si alte tampenii n-are de-a face cu feminismul.Si nu exista feminism de lux si de clasa a 3-a.
Pai atunci ar trebui poate inceput acolo prin a explica ce inseamna termenul asta. Cu toate astea, tot mi se pare deplasat si de prost gust si spunand multe despre IQ-ul unei persoane, cand aceasta afirma oficial, public, ca respinge feminismul.

Exact, nu are de-a face. Si da, ai perfecta dreptate, poate ar trebui mai bine explicat ce inseamna de fapt feminismul. Altfel, se duc lucrurile pe aratura si nu vom reusi sa evoluam prea mult.

Jos palaria!!! Imi place si mai mult de Serena Williams :slight_smile:

:grin::+1::clap:

Common sense!!! Si cei 7 ani de acasa!!! Pooate mai sunt situatii cand nici colega nu tine mortis sa fie pusa in rol de “The Rock” :smiley:

Mie mi se pare ca toata lumea a inceput sa mearga pe coji de oua. Fff multi oameni au inceput sa se bazeze pe “primit indicatii” si nu isi mai folosesc educatia, politetea si bunul simt - maturitatea.

Uite de exemplu aici. Au scos astia de la TFL (transport for London) insigne pentru tot felul de situatii, ca sa motiveze calatorii sa ofere locul: baby on board, sunt disabled, desi nu se vede si am nevoie sa stau jos etc.
Pai daca nu am insigna si ma vezi cu burta la gura nu ai putea sa faci un gest?!

Nope…ghidat de manutza cat mai mult. Si delegat responsabilitatea si bunul simt: “pai nu mi s-a spus, de unde sa stiu.”

Englezii, in ciuda diplomatiei excesive, sunt de altfel niste badarani de mare clasa. Nu stiu daca asta are legatura neaparat cu egalitatea intre sexe sau daca asa sunt ei, prost crescuti :smiley:
Insa recunosc ca ma deranjeaza de mor cand dau nas in nas cu barbati, vecini. Au fost enspe mii de situatii in care ma intorceam de la cumparaturi, incarcata ca un magar. Nu doar ca nu au instinctul de a tine si ei doua secunde usa aia…mai ales ca e evident ca sunt cu greutate mare si ca nu-s taman Hulk la 47 de kg, 1,60…ba mai mult, imi taiau fata, sau asteptau sa ma chinui eu sa intru, ca sa iasa ei fara sa depuna vreun efort sa tina de usa.
Si cand le arunc printre dinti “no worries, ladies first” ce fete-fete grena mai fac.
Sau tipi care fac jogging. De nu stiu cate ori au fost situatii in care se asteptau sa ma dau eu la o parte de pe trotuar ca sa treaca ei. Stai asa un pic ca acum merg pe carosabil ca sa iti faci tu alergatul de frumusete.

apropos de feminismul prost inteles si de discriminarea “pozitiva” :wink:))
mi-a povestit unul din copchii o faza la universitate
a venit o nu stiu ce tipa de o anumita culoare sa le tina o prelegere despre cum sunt marginalizate fetele si nu sunt lasate sa intre in universitati
de parca nu pe invatat se intra acolo ci pe concursuri de culori :blush:)))
asta in conditiile in care universitatile sunt pline de chinezoaice :wink:)))))
si ca lumea ar trebui sa fie mai intelegatoare si sa fie protejate, sa li se asigure locuri
etc
si unul dintre studenti a zis ca asta ar fi discriminare Pentru ceilalti care au invatat sa intre acolo, indifferent de ce culoare sunt
si tipa a zis ca nu, asta nu se cheama discriminare Pentru ca e “pozitiva”
adica cum? :blush:)))))))
copchilul a zis ca n-a scos un sunet Pentru ca el era singurul “barbat alb” din incapere si deja simtea cum I s-ar sparge toate oalele in cap daca ar zice ceva
si s-a simtit profund discriminat din cauza asta :wink:))))))))))))))

Da, pai intr-un fel bine ca si-a tinut gura. Desi e usor cam trist sa treaca prin cenzura si ideologia fortata prin care ai trecut tu in adolescenta/tinerete pana in Revolutie :wink: Usor, usor trist.

Si da, este fix discriminare si asta. Si nu prea pricep cum dracu pot avea loc dezbateri pe teme atttaaaat de evidente.
Eu muncesc pentru locul ala indiferent de piele, religie, sex, culoare politica etc. Iar faptul ca urli ca vrei locuri gratuite, fara munca pentru categoria X iti cam da cu firma in cap. Practic imi dai de inteles ca ai nevoie de ajutor special. Nu poti munci si invata la fel ca restul?! Nasol.
Iar ca muiere chiar ma simt si eu jignita cand vad rahaturi ca trebui X muieri in conducere, X muieri in domeniul y. Lasa ca ma duce capul si singura daca vreau sa invat sau sa muncesc ceva. Nu am nevoie de tratament special.

Daría, e greu să mai găsești indivizi dispuși să-ți ofere locul sau să țină ușa, din cauza feministelor mustăcioase, care s-au opărit “ce măh, crezi că dacă-s femeie, sunt neputincioasă?” după care i-au spurcat temeinic, în virtutea egalității între sexe.
Am vorbit cu tipi de pe-aici, care erau realmente traumatizați, după câteva experiențe de-astea. Se uitau la mine cu un interes, demn de relicve prețioase. Li se părea foarte interesant să afle că încă există femei, care nu fac rash pe piele, când bărbații fac gesturi cavalerești.

mda, si pe aici la fel, imi spunea un nene ca s-a rastit o duduie la el in metrou cand a vrut sa-i cedeze locul
de atunci nu mai face greseli din astea
singura data cand mi-a fost tinuta usa a fost vorba de un american, mai din texas asa dupa accent :))
culmea e ca canadienii se lauda cu politetea lor peste tot
ahaaa…sigur asa-i
in schimb in Denver de nenumarate ori mi s-a intamplat sa nu se intre in lift inaintea mea, usi tinute si chestii din astea “depasite”
d’aia Canada m-a dezamagit din prima din punctul asta de vedere

Si aici mi-au povestit barbati ca au fost bruftuluiti de muieri ca le-au tinut usa si dintr-astea si mi-au si spun ca-i greu, de unde sa stie ei in viata de zi cu zi, cand sunt zeci de situatii dintr-astea zilnic, cu cine au de-a face, cu una careia ii place sau cu una careia vrea sa-i dea cu usa in cap?

Cu ce spui tu nu sunt de acord, Daria. Chiar se mai angajeaza in unele locuri mai degraba barbati decat femei (ca astea fac copii = absenteaza cativa ani; apoi copil mic, se mai imbolnaveste bla bla; pentru ca-s femei, o data pe luna o iau razna, pentru ca ele sunt cele care trebuie sa aiba grija de familie, deci n-o sa prea faca overtime, pentru ca-s mai sensibile decat barbatii si asta n-are ce cauta in business etc etc). Vorbesc acum strict de Germania, procentul de barbati in managementul inalt este de neinteles de mare si motivele pe care le-am enumerat mai sus sunt, din pacate, foarte reale.

Sunt de acord ca sunt in continuare multe probleme cu discriminarea.
Dar nu cred ca apucandu-te sa pui cote rezolvi problema. Chiar nu cred ca solutia este sa incepi sa obligi companiile sa aiba X% femei, lgbt etc in boardul de conducere sau in companie.
Se va ajunge (si in unele locuri s-a ajuns deja - a se vedea Doamna Mayer de la Yahoo) cand doar de frica cotei vor fi puse femei…femei, nu cei mai buni angajati.

Si ma mai gandesc la ceva, ok, tocmai pentru ca anumite motive sunt perfect reale, cum ai zis si tu - oare nu cumva schimbarea trebuie sa vina din alta parte si nu obligand companiile pe cine si cum sa angajeze/promoveze? Pentru ca intotdeauna se vor gasi solutii sa fie ocolita legea si regula. Si cred ca mai rau intarati in felul asta.

O sa se ajunga chiar de-a binelea sa se ocoleasca femei, grupuri de minoritati etc pentru ca se vor gandi…hmm, vreau sa imi dau foc la valiza cu grupurile astea care tipa mult?!

Nu exista o solutie usoara, asta e clar. Dar trebuie sa fie o cale de mijloc.

Dupa cum ziceam mai sus, chiar incep sa ma simt tot mai jignita de idiotii astia care duc la extrem lucrurile. :rage:

Cu alte cuvinte, sunt atat de proasta si neajutorata incat am nevoie de mai mult timp decat i se aloca unui barbat, ca sa trec un examen!

Care ar fi motivatia? Femeile au nevoie de mai mult timp, pentru ca sunt mai atente la detalii sau trebuie sa mearga mai des la pipi ? :))) Acu intru pe link sa vad si eu care e treaba.
LE: De ce nu au marit cu 15 minute examenul pentru toata lumea?

Pai noi cu femeile avem treaba.

Pe cuvantul meu de onoare de nu am impresia, ca multe chestii sunt facute voit cu curu-n sus. Nu ai cum, nu ai cum sa te impusti ca un idiot in picior. Pentru ca personal fix asta mi se pare ca se intampla.

A iesit la iveala nenorocirea din gimnastica SUA cu doctorul pedofil/abuziv. Aia e drama. Noi pentru astfel de chestiuni trebuie sa ne luptam.
Cand colo: stai ca punem timp mai mare la examen, stai ca incepem sa dezbatem daca o mana pe fund e egala cu un viol etc etc.
In toata zarva asta stupida, dramele mari si problemele reale sunt deja trecute cu vederea.

Feminisme, feminisme dar sa pui semnul egal intre copile abuzate si tampite care nu stiu pe ce lume traiesc…mi se pare trist.
Si mi se pare ca fix de asta femeile vor avea din nou, enorm de pierdut.

stai ca tocmai si-a dat demisia seful de la conservatori de aici pentru ca a fost acuzat de 2 tipe de “sexual misconduct” ce a avut loc acum 10 ani
mai sunt 5 luni pana la alegeri si liberalii jubileaza acum
sincera…totul mi se pare cusut cu ata alba
tipul a negat, dar conform principiului " e vinovat pana la proba contrarie" I-au dat foc la valiza

Uite la ce s-a ajuns:

Ce facem acum, bagam in aceeasi oala cu violatorii, orice barbat care ne-a lasat o vanataie pe gat sau in alte locuri, in momente pasionale?

De ceva vreme numai cazuri din astea dubioase apar. Nu stiu, eu chiar ma tot gandesc intens. Poate sunt eu defecta si nu pricep. E posibil si asta.