File de poveste - ce cititi?

am sharuit folderul cu tine demult, sau te-am trecut la members… :stuck_out_tongue: Ai gasit?

Last Train to Istanbul - 20% am citit din ea si m-a prins povestea.

Ma uitasem in el si nu am vazut, era inainte de cafea :))
Am gasit, multu

na ca am primit si io de la biblioteca The Little Book of Hygge, trece la ascultat de azi

e draguta micuta carte despre hygge si e o introducere frumoasa pentru modul de viata nordic. Multe lucruri considerate hygge le facem cu totii cand ne creem propriul cuibusor… e ok si o lectura simpatica dar vroiam mai mult :slight_smile:

:joy:Probabil asa sunt danezii,ce sa-ti spuna mai mult?
O citesc si eu.

Da, mare filosofie nu e de capul ei. Si cred ca audiobook e si mai scurta. E misto ca atmosfera cu tot cu poze :smile:
Eu m-am delectat cu ea intr-o jumatate de ora, cu o cana de ceai langa mine.

Sunt pe terminate cu: Last Train to Istanbul. Chiar mi-a placut mult de tot. Scrisul e usurel, dar m-a prins povestea si am stat cu inima cat un purice pe parcursul multor pagini :smile:

chicquito probabil ai dreptate :slight_smile: trec la norvegieni cu cititul ca sa stiu la ce sa ma astept :slight_smile:

A dat Domnul si am terminat Manuscrisul fanariot, mi s-a parut ca rupt din 1001 nopti, dar in Bucuresti. Mi-a placut.

The Why Cafe, nu mi-a dat mai nimic.

The Women’s Room, asta mi se pare o carte de capatai, pe care fiecare ar trebui s-o citeasca. As pune-o la literatura pentru scoli, la sociologie

La asta citesc acum. Nu m-am hotarat insa daca imi place ff mult sau doar ma irita.

Pana la urma am concluzionat ca mi-a placut As Good as True. Desi s-a terminat fff ciudat si pe alocuri a fost o carte cam lungita.

Am schimbat tematica si am inceput The Terror - fictiune bazata pe istorie. Te baga destul de repede in atmosfera. Simt ca vom avea o relatie buna :smile:

image

Am ascultat cam trei sferturi si mi-e draga de nu mai pot si ma bucur ca mai am inca 5 carti in serie.
Indragesti personajele, inca de foarte devreme in povestire si desi exista un soi de tensiune, adica stii ca ceva major, o sa petreaca, la un moment dat, cartea iti da totusi o senzatie de “feel good”.
Tocmai am cumparat cartea numarul doi, sa fie acolo! :smile:
Daca sunteti pasionate de genul fantasy, simplu, fara farafastâcuri, musai s-o cititi!

Am început cartea no 2

Imi place The Terror de nu mai pot. Si chiar ma gandeam “ce mistoooo ar fi sa se faca vreun serial dupa carte”.
Ei bine, a aparut si serialul :smile: :smile:

Alice Hoffman
Pana acum am citit practical magic si the rules of magic
Cred CA am sa citesc tot ce a scris
Pana ma va dezamagi
Deocamdata sunt fan

Văd filmul chiar acum.

In seara asta l.am pregatit sa.l vad si eu :smiley:

L.am vazut. Si uite asa au mai stricat o carte

Nu mi-a plăcut nici mie. L-am lăsat pe la jumătate, că mă enerva.

Cam trageti chiulul la citit, bag eu de seama :smile:

Eu m-am relaxat doar cu chestii usurele:

Cred ca Anything You Do Say mi-a placut cel mai mult. A reusit sa imi ridice niste semne de intrebare. Te cam face sa te gandesti: ce as face eu daca…?