Filme

Nici eu nu prea sunt fan genul asta de filme…si suntem bombardati numai cu acest gen :smile:

Da, fix cum zici tu…o comedie draguta, o poveste care sa se lege…

vazui io un spaniol dragut pe netflix Nuestros Amantes
Pe avion am vizionat The Beauty and the Beast :)) ca altceva nu era si in spate aveam un copil care se fatzaia continuu nu era loc de dormit. Dar nu a urlat niciunul din ei, un mare plus fata de cand m-am dus incolo…

M-am uitat si la The Bletchley Circle, toate episoadele :slight_smile:

In seara asta mergem la Wonder Woman.
Sper sa merite statul intepenita pe scaun 141 minute.

Mie mi-a placut.
Eu am fost la The Mummy :see_no_evil: Si-nca in 3D :see_no_evil: E mummy meets zombies :smile: Mie mi s-a parut o porcarie, dar unora le-a placut cat de cat.

Mi-a plăcut, dar tot mi s-a părut lung.
Și Mumia a fost oarecum ok pana când s-a prezentat Russell Crowe ca fiind Mr Hyde. Cand au aparut si zombie in peisaj, deja era prea mult. Am zis stați așa, ce e ghiveciul ăsta 3 în 1?! Ne concentrăm și noi nițel? :joy: Ori e Mumia, ori e film cu zombie, ori e Mr Hyde & Dr Jekyll? Toate la un loc miroase a disperare.
Totuși, am remarcat-o pe Sofia Boutella…iar jumătatea mea pe Ananbelle Wallis :smile:. Fiecare cu gusturile lui.

Mie Wallis asta mi se pare o spalacita draguta, dar fara sare si piper. De Boutella stiam ca joaca in film.
Tocmai m-a pus acum Gianni in tema cu dedesubturile filmului: Ca a fost inceputul unei serii cu monstri clasici (vor urma Frankenstein, van Halen etc) si ca mumia asta a iesit pana la urma pe placul lui Tom Cruise. Lui (nu producator, ci numai actor in film) i s-a dat dreptul in contract sa faca ce vrea :smile: si iaca asa a si facut, de pana si regizorul s-a luat cu mainile de cap ca nu mai e film regizat de el.

Da, asa am citit si eu.
Cand am fost la Wonder Woman, am vazut trailerul Atomic Blonde. Apare din nou Sofia. Vad ca e “pe val”.

Vazut The Circle pe Netflix cu Tom Hanks si Emma Watson. Abia la finalul filmului am realizat ca aveam si cartea cumparata. Eh, acum nu cred ca imi mai pierd vremea cu ea.

Tom Hanks nu are mare rol deci sa nu credeti ca macar el va merita timpul pierdut. Emma Watson mi se pare stearsa si cu un joc f liniar. Dar nah, asta e de gustibus.

Ideea cartii/filmului nu e taman rea si se putea croseta mai mult pe ea. In principiu The Circle este o mareee companie unde toata lumea viseaza sa lucreze. E un fel de Google :wink: internet, monopol etc.
Emma Watson ajunge angajata acolo si se lasa prinsa in toata nebunia de socializat online, transparenta absoluta etc.
Are momente evidente in care se vede ca nu prea i se pare in regula ce se intampla acolo. Punctul culminant este cand propria-i familie devine afectata si cand un bun prieten moare.
Buuunnnn si aici asteptam o scanteie. Numai ca in loc de punctul culminant, ce se intampla? Gagica se intoarce la serviciu si zice ca gata, vom continua tot pe acelasi stil dar un pic mai diferit.

Hmm…am avut senzatia la final ca am fost luata de proasta :smile: Adica construiesti o idee, o lume…construiesti si o intriga, dezvolti un conflict…numai ca la final zici “hai las-o asa in coada de peste”. Mkkkaaaiiii.

Un film ff superficial si fara sens din punctul meu de vedere pentru ca efectiv nu am vazut dezbaterea ideii :wink:

Asa ca da, o sa fac cartea cadou. Tot e bine ca nu mi-am pierdut timpul citind sute de pagini ca sa am apoi ce sa arunc pe geam de draci.

Buna idee cu The Circle, o sa il caut pe net. Captain Underpants, Despicable Me 3 si 3 sferturi din Transformers, asta am vazut in ultimele saptamani. :)) Măcar de il vedeam pe ultimul pana la final, sa am si eu un rost, dar fii-miu se plictisise si n-a mai stat, e si lung al naibii, 2 ore si jumate, iar prima parte e o peltea întinsa bine de tot.

@Daria, de când ai achiziționat cartea, am vrut sa-ți spun ca a apărut filmul The Circle.
Eu am chef de un film romantic sau o comedie, în schimb numai bălării sau filme cu eroi sunt la cinema.
Astept sa apară Bonjour Anne:

https://g.co/kgs/mHPxG7

Mie mi-au povestit colegii care au fost la Transformers ca e mult mai bun decat partile 2 - 4. Nici dupa asa recenzie nu ma duc la el :smiley:

King Arthur - The legend of the sword.
Fantasy, bine făcut, dar vai, cum se simte influența lui Jackson, în toate filmele de gen!
În orice caz, dacă gustați genul și dacă vă mai plac și jocurile video, nu-l săriți, e o experiență faină!

L-am vazut in weeked pe King Arthur! Vai ce mi-a placut!!! Ffff misto realizat. Eu nu prea sunt fan fantasy dar asta mi-a placut de am murit. A fost asa…altceva!

Vazui Baby Driver.
@Lotte, fix cum l-ai descris: coloana sonora minunata :thumbsup:, actiune din plin, actori buni, m-am relaxat.
I-as da un 8.

Aseară la miezul nopții lalaiam cu jumătatea mea cântecele Dalidei, după ce am vizionat filmul.
Merită văzut, măcar de dragul slagarelor ei.
Actrița Sveva Alviti seamănă f bine cu Dalida.

Ghost in the shell.

Foarte, foarte slab! Din toate punctele de vedere. Jocul actorilor, e meh, Scarlet Johansson plictisește, povestea e banală.

Vazut aseara, mi-a placut mult! A jucat f misto Richard Gere. Vad ca la batranete se revigoreaza omul.

Am vazut un film foarte ciudat, The bad batch (2017) SF-Horror cu acte de canibalism la care mi-am acoperit ochii, regizoarea este de origine iraniana, am mai văzut de la ea “A girl walks home alone at night” dar The bad batch e ciudat rău de tot. Are o distribuție de excepție Drogo din Games of Thrones plin de mușchi si tatuaje, Keenu Reeves si Jim Carey, ambii de nerecunoscut. Film cu foarte puține dialoguri si ambiguități inclusiv in legătură cu finalul. Nici macar nu știu daca mi-a plăcut sau nu, dar nu m-am dezlipit de ecran pana la final

Samoa, si mie Ghost in the shell mi s-a părut slab, dar mi-a placut Life tot din categoria SF plus ala rusesc, Attraction căruia cred ca i-am mai făcut reclama pe aici

Frații Dassler pe HBO, habar n-aveam ca Adidas si Puma au ca origine aceeași familie