Filme

A Good Marriage dupa un roman de Stephen King. El a lucrat si la scenariu.
Fff misto filmul :wink: Il recomand.

War for the Planet of the Apes, eu am ramas fan de la filmele vechi, cu Charlton Heston, m-au impresionat teribil la vremea lor. Asta nu mi-a placut si vad ca in general are critici bune. N-are punct culminant, (de)curge asa, de capul lui. E plin de metafore, paralele la filme clasice, la situatia politica curenta, but who cares? Caesar e mai mult juma de film un tampit, cu Nova sau fara ea filmul tot la fel ar fi iesit. Si-i lung, frate, 142 minute. M-am plictisit de cateva ori, m-am uitat la ceas, nu m-a prins deloc.
Sa zic si ceva pozitiv: e jucat foarte bine si mi-a placut de “Bad Ape” (echivalentul lui Dobby din HP) :smiley:

Ciudatel film, The Frame. Dar spre final m-a prins si a dat oaresce material de rumegat.

Am vazut si eu in sfarsit Wonder woman, relaxant si bun de weekend. Apoi Blonda atomica care nu mi s-a parut convingatoare, nu stiu de ce ca imi place Charliza.
Am mai vazut http://www.imdb.com/title/tt3416532/?ref_=nm_flmg_act_9
O fantezie pusa pe ecran cu imaginatie si actori minunati, frumoase dialoguri si metafore. Mi s-a parut un pic prea lung, puteau lipsi niste bucati dupa parerea mea.

A monster calls, l-am văzut prin iarnă, mi-a plăcut, dar mi s-a părut cam trist și eu eram într-o perioadă, în care aveam nevoie de altceva, așa că s-a potrivit ca nuca-n perete! :grinning:

Este trist dar cu un final optimist pt copil, zic eu :slight_smile:

Am in asteptare Callas Forever, e si cu Jeremy Irons :wink: nu pot sa inteleg cum nu l-am vazut :worried:

Am iesit cu prietena mea la Seara filmelor de Oscar in Piata Ovidiu Constanta.
Nu stiu daca m-ar fi impresionat vazut la cinema, dar La La Land vazut in spatiu deschis, intr-o seara racoroasa de august, a fost un inceput minunat de vacanta la mare.
Muzica excelenta, dansul, vocile actorilor, briza marii, toate s-au combinat minunat.

Am vazut asta, sambata seara. Feel good movie, Ian McKellen are o carisma extraordinara. Mi-a placut, mult. Gagicu sustine ca e un film trist, mie nu mi s-a parut, dar nah, el e mai sensibil.

Good to know @Samoa. La mine reincepe sezonul de uitat la filme si seriale acasa cam peste o luna, acum numai pun la lista.

Mi-a placut. Nimic genial dar ideea e interesanta si iti da de gandit. Are si destula actiune si suspans, iar gagica joaca ff misto.
A jucat in The Girl With The Dragon Tattoo, dar nu as fi recunoscut-o in veci.

L-am vazut, destul de socant

Eu am văzut aseară ”The Stoning of Soraya M”. Nu am cuvinte să descriu oroarea.

Nici n-am suportat unele secvențe (cu atât mai puțin cele de final, cu lapidarea propriu-zisă). Filmul, inspirat - din nenorocire - dintr-un caz real, e înspăimântător de bine și de realist făcut. Efectiv îți vine să vomiți la atâta ticăloșie, nedreptate, ipocrizie, nemernicie. Cum să orchestrezi, mah, uciderea cu pietre a soției, doar pentru că voiai să te-nsori cu o copilă de 14 ani și n-aveai chef să achiți întreținerea fostei?? Cum s-o acuzi absolut nevinovată și să fabrici dovezi care-o vor omorî?? Cum să găsești atâția care să te susțină? Cum să faci asemenea oroare, cum???

Numai cât am scris rândurile astea și a reapărut durerea după cap pe care am avut-o cât am văzut filmul. E absolut îngrozitor ce-a fost acolo, dar cred că ar trebui să-l vadă cât mai mulți. Vorba mătușii Sorayei (care-a vrut să schimbe locul cu ea și să moară-n locul ei, dar evident că asta nu convenea ticălosului de soț), ”the people will know”.

Groaznic @Nancy :sweat:
Am fost azi la Viceroy’s House

Mi-a placut, merita vazut si din punct de vedere istoric (independenta si impartirea Indiei). Pe mine m-a cam secat love story-ul impletit in film, dar cand am iesit din sala, l-am si uitat, restul filmului nu. E si jucat bine, nici nu stiam ca Gillian Anderson o poate face atat de bine.

The Hitman’s Bodyguard cu Samuel L. Jackson.

Amuzant, actiune multa, Samuel L. Jackson joaca f misto, Salma Hayek e si ea la datorie :smiley: Un fel de Die Hard mai modern si fara pretentii.

Și eu vreau sa-l văd.
Îmi propusesem miercurea trecută, dar începea la 2145, prea târziu pt mine.

Ce film/documentar superb: The Eagle Huntress!! Musai, musai, sa il vedeti daca dati de el pe undeva.

Noi am fost sambata seara la Febra Lalelelor. Simpatic, dar cam plictisitor. Niciun fis. Mi-au placut insa imaginea si costumele.
I-as da un 6.5.

vazut “IT”
daaaaa, un mare DA :smiley:

Am văzut aseară și mi-a plăcut foarte mult.

Văzut acum de dimineață și tare mi-a plăcut și ăsta.

am vazut aseara pe Netflix “gerald’s game”
f. bine facut

si ca sa nu mai ocup spatiu si la seriale scriu tot aici
“mr Mercedes” tot Stephen King, la fel de bine facut

in schimb “dark tower” nu mi-a placut absolut deloc
cred ca am o problema cu filmele care bat departe de carte :)))