Filme

Am vazut Dark Tower si mi s-a parut facut cumva, pe fuga!
Diseara vedem asta:

Avem o jma de sticla de Pinot Noir, crema de branza, facem bastonase de legume, mai avem masline si salamuri/ carnataraie uscata si afumata…trai, neicusorule!

l-am planificat peste vreo 3 zile, dupa ce termina al mare cu examenele
sa-mi spui cum ti-a placut

la dark tower am adormit cu success :))))

Filmul e fain, bine facut, efectele aduc aminte de Avatar si Star Wars, dar rolurile principale, sunt parca din clasa Glee. Mi s-a parut un mare minus!
Merita vazut? Da, e un SF relativ usurel, fara profunzimea Arrival, cam adolescent asa.

pana la urma l-am vazut si noi aseara
l-a inceput fu frumos, mi-a placut
dupa o perioada multimea de extraterestri si alte chestii mi s-a parut obositoare
prea mult s-au bazat pe imagine in defavoarea ideii si a felului cum au jucat actorii
cel putin cei 2 din rolurile principale nu stiu ce au cautat prin zona :)))
la sfarsit abia asteptam sa se termine

acum pandesc sa apara asta

dar mi-e ca am prea mari asteptari

Smoke and Mirrors - dupa caz real, film spaniol. Te mai aduce un picut la realitate. Coruptia e mereu la putere :wink: Filmul este dupa un caz real.

Eu nu mai pot cu realitatea, ma termina cu capul :frowning:
Caut in disperare filme si carti fantasy, sa nu-mi iau campii!
La TV nu ma (mai) uit, ziare nu (mai) citesc, vreau sa stau in bula mea de pace!
Daca aveti sugestii de filme fantasy, dati la fata. Multumesc!

ai zis-o mai bine decat as fi zis-o eu :)))
dar pe mine tot ma mai ating uneori stirile din nefericire

sorry daca ma repet de un million de ori… apuca=te de discworld
e toata seria audio aparuta
si au facut si cateva filme
te-ar tine o perioada pana le-ai asculta pe toate
in seria asta ma refugiez periodic cand ma da peste cap realitatea

Eu prefer realitatea, indiferent cat de crunta ar fi, ca sa nu ma trezeasca cu forta viata :joy:
Dar tocmai de asta avem pe alese filme si carti, pentru toate gusturile si nevoile.

Daria, acum niste ani, la fel ziceam. Nu mai pot, simt ca imi cheltui energia, in mirari si uluieli inutile. Ca sa nu mai pomenesc de frustrari si incapacitatea de-a intelege, de ce uneori lucrurile sunt atat de naspa si oamenii, atat de imbecili!
In fantasy, lupta se duce cu monstri, care nu-s politicieni, nici vedete, nu-s oameni, ci doar personaje negative! :slight_smile:

@snowdrop, am topit seria, acum vreo 3 ani, cred!

eu is de-a dreptul obsedata de seria aia, le recitesc periodic si de fiecare data mai descopar ceva care mi-a scapat :)))
de fapt asa fac cu fiecare carte care imi place f. mult
prima data o citesc pe nerasuflate si abia la urmatoarele recitiri o savurez :smiley:

Rar mi se întâmplă să recitesc. Țin minte tot felul de detalii, dacă mi-a plăcut cartea. Dacă nu, o uit repede și există riscul s-o reîncep, că nu-i mai țin minte titlul :grinning:

Acum l-am pus și am așteptări mărțișoare!!

are o foarte vaga legatura cu cartea
al mic al meu, mare fan al cartilor cu pricina, a fost complet dezamagit
eu n-aveam mari asteptari oricum :))

Am vazut io niste filme in ultimele saptamani :slight_smile:The Book of Henry, mi-a placut mult, excelent jucat, dialogurile mama copii super faine!
Am mai vazut despre genocidul armenilor, o poveste romantata pe fundalul istoric, mi-a picat bine. The Promise ii zice.
Vazut si Victoria si Abdul, placut si asta ca doara e cu Judi Dench!

Am mai vazut unu cu Gerard Buttler dar am avut asteptari mai mari…poate si ca e ultra batatorita tema sotului si a tatalui workoholic… A Family Man.

Vreau musai sa vad The Mountain Between Us.

Logan Lucky cu Channing Tatum. Foarte misto!! Amuzant, relaxat, replici misto, actiune multa, ironie :wink: Iar Channing Tatum a jucat ff fain.
Ahh, sa nu mai zic de Daniel Craig. Praf omul dupa parerea mea in James Bond, dar aici a iesit “naturalul” la iveala. Misto rau.

Am văzut minunăția. Și sunt atât de decepționată, că n-am cuvinte :)) Praf au făcut din frumusețe de plot, cât despre cum au înțeles ei să-l facă pe Poirot… don’t get me started :)))).
Dar parcă nu-mi vine să dau spoilere. @snowdrop, tu l-ai văzut? Dacă da, hai să boscorodim.

Nu l.am vazut Inca. Acum nu stiu daca am sa mai dau bani la cinema dupa dezamagirea ta.
Am fost in schimb la “justice league”, am vrut sa.l vad neaparat pe Jason Momoa :))))

Pe bune!?!?!? Ce dumnezeu au reusit sa faca? Si eu aveam sperante de la filmul asta.

Da cu spoilere fara grija. E povestea veche rau si oricum, personal cred ca ne cramponam putin cam pe mult pe tema “aoleuuuuu SPOILER”.
Se mai uita cineva la filme asa din pura placere?!?! Ca pana la urma si despre asta e vorba, sa nu ai musai un target cand citesti o carte sau te uiti la un film.
Si, cred eu ca daca iti ocupi timpul cu astfel de preocupari din placere, ma indoiesc ca se poate duce dracului tot amuzamentul de la un spoiler :)))

da, spoilere vreau si eu
inca sunt nehotarata daca sa ma duc la cinema sau nu :smiley:

Am inceput sa ma uit aseara la Into the Wild. Citisem si cartea de mult, dar m-a convins mister ca musaaaaai tre vazut si filmul.
Nu l-am terminat pentru ca se facuse f tarziu si stiam ca azi e program de uzina.