Filme

:grin:

:joy::joy::joy:
Asta e de mine! :+1:

A fost minunat!
Horatiu Malaiele a fost in forma, cu chef de sotii. Aproape “one man show”. Iar piesa chiar merita vazuta. E o comedie frumoasa.
Am plecat hotarata sa cumpar bilete la alta piesa cu Malaiele - Cafeneaua.
Nota 10 si pentru modul cum a fost renovat TNB.

Hai ca mi-ai dat vesti bune :smiley: Ma bucur ca a meritat iesirea :slight_smile:

E epoca in care eu revad ( a-138143581484864354-a oara)The Hobbit si LoTR, vad asa, pe bucatele, ca am versiunile neciuntite si sunt peste 3 ore, fiecare. Aseara am vazut Two towers, pana la sfarsit (adica de la a doua jumatate), pana la Creciun revad si The Return of the King, tot asa, cu dumicatul.

Sambata am vazut asta:

A fost ok, te tine nitel conectat si te ia si putina greata…Valorile americane, my ass!

valorile umane, my ass :smile: coruptia asta e peste tot unde are omul bagata coada. N-au inventat aia lacomia si hotia.
Si mie mi-a placut filmul. Il vazusi mai pe Tom Cruise cum nu vrea sa imbatraneasca?! Da, am avut si eu o problema tot filmul :smile: De fapt mister e de vina pentru ca el mi-a atras atentia :smile:

Ieri am mers toti trei la Star Wars, fii-miu a zis ca nu vrea sa intre, ii era frica sa nu fie ceva violente, asa ca am ajuns la Jumanji. Zic, e ok, cu biletul de la film pot sa il cumpar pe net de la Cineplex, au oferta de Superticket, si o sa il vad acasa.
Si cumpar eu aseara fericita superticket, cand colo, inca nu e disponibil pentru download, cand ii iau la intrebari pe agenti pe un chat, imi zic ca probabil o sa il pot downloada cand iese din cinema, peste o luna-doua :))) Pe bune, informatia asta trebuia sa imi apara de la inceput, nu sa imi ia banii. Eh, mi-am recuperat banii si punctele, dar imi e ciuda, daca stiam ca nu functioneaza downloadul ma duceam frate la Star Wars aseara, si ii lasam pe baieti la Jumanji :frowning:

Am văzut o comedie romaneasca simpatică pe HBO: 6,9 pe scara Richter
Bineînțeles, regia Nae Caranfil.

Chicky, l-am vazut si eu ieri, mi-a placut!

Sa fie clar, a inceput maratonul filmelor.
Primul pe lista: Descult in parc. Din ‘67 :heart:
Un an bun, m-am nascut :joy:

Doamne, ce barbat frumos era Robert Redford!:heart:

Apropo de Jane Fonda si Robert Redford, ai vazut Our Souls At Night? Scenariul e redus si linistit, dar cei doi actori au aceeasi dinamica de ecran de care au dat dovada si acum 50 de ani :heart: Mie mi-a placut mult filmul.

Nu inca, dar mi-as dori sa-l vad.

Noi ăsta l-am văzut aseară.
Foarte simpatic, tipic americănesc, dar De Niro are un rol drăguț. Și cum mie-mi plac bărbații mai în vârstă (Freud ar avea ceva de zis pe tema asta…), I could kill să am așa un coleg / șef / whatever, vreaaaaau.

Da, simpatic The Intern, merita vazut.
Noi am fost aseara la Dieses bescheuerte Herz (traducerea mea libera: Inima asta nebuna) pentru ca fiica-mea a vrut sa-l vada. Traveleristu’ ne intreaba, cand eram in drum spre cinema, ca la ce film mergem? Si incepe sa maraie ca el la asta nu vrea, bla bla. Ne-a placut la toti 3. Cui i-a placut Intouchables, cred ca-i va placea si asta si e tot dupa un caz adevarat.

Am vazut ieri pe HBO Go o comedie simpatica realizata de macedoneni.
“Ingredientul secret”(2017)
La inceput te marcheaza saracia si disperarea personajuli principal, dar dupa incepi sa savurezi hazul situatiei.

Jigsaw - mi-a placut chiar mult de tot. Film de groaza care te tine in priza.

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - mi-a placut la nebunie filmul. Nu este om fara de pacat. Mie mi s-a parut un film ff realist si deloc pesimist cum ar putea parea la prima vedere.

The Shape of Water - habar nu am ce sa spun. Dragutel, sa zicem. Am luat pe alocuri cartea-n brate. Nah, indiferent cat de fantasy ar fi filmul, am un anumit cinism care nu ma lasa sa ma bucur de povesti chiar atat de fanteziste. Probabil ca e mai digerabil pentru cineva care crede ca poate exista dragoste intre un om si o piatra atata timp cat dorinta e indeajuns puternica. Not, din punctul meu de vedere, asa ca mi-a creat momente de plictis maxim.
Tipa joaca f misto asa ca n-a fost chiar timp pierdut de tot.

The Shape of Water l-am vazut joia trecuta si eu. Mie mi s-a parut ok.

Aseara am fost la Star Wars. Cam cartoonish, pe alocuri si ma ingretoseaza maxim, sloganurile alea tipic americane. Per total, insa, e ok. Poate ar fi totusi timpul sa o lase balta cu franciza asta si sa caute alte povesti, ca sa nu cada in ridicol, cu pelteaua lungita.

Eu m-am uitat la film pasnic si frumos, povestea nasterii lui Winnie the Pooh :slight_smile:

Mi-a placut

Vazut ieri:

Same old, same old, american bullshit. Nu recomand, decat daca aveti o pasiune bolnava pentru filme Zmeura de Aur.

Am vazut Hidden Figures pe HBO.
M-a impresionat maxim forta acestor femei si prin cate au trecut ca sa-si indeplineasca visul si sa-si castige dreptul la exprimare.
Acum citim de zor despre personajele reale care au inspirat filmul.