Filme

Tocmai l-am văzut. Merită, mi-a plăcut determinarea unei femei “invizibilă” într-o lume a bărbaților.
Bărbați care la ora deciziilor importante, își pierd testiculele, odată cu aplombul. Recomand!

Am terminat si eu in weekend Big Little Lies, mai vreaaaaau !! Urmat de cat mai multe SF-uri, ultimul episod din Star Trek Discovery si ultimele doua din Electric Dreams.

Am incercat sa vad si eu Orient Express. M-a plictisit ingrozitor si am renuntat sa imi mai pierd timpul dupa jumatate de ora.
Probabil e si chestie de gust dar pe mine m-au iritat glumitele alea americane, plus restul de dubiosenii.

Tampitel, dar jucat bine de tot si chiar ff amuzant pe alocuri.

Îl vedem chiar acum (pauză, să preparăm ceai).

:+1:Mergem azi la cinema sa-l vedem.
Iar maine e ziua dedicata pentru Maze Runner. The Death Cure.
Am vazut filmul acesta, e super simpatic pentru o zi de weekend. Regia Luc Besson :wink:

N-am mai vazut demult un film francez bun.

Ne-a placut f mult Darkest Hour
Cu siguranță, și-au asigurat cel puțin câte un Oscar, și filmul, și Gary Oldman.

Pe youtube, canalul cinepub sunt filme romanesti foarte bune. Am revazut Nunta muta in regia lui Horatiu Malaele, o tragicomedie exceptionala, scor 8 pe IMDB

am vazut asta aseara
mi-a placut mult

da’ m-am pucat acum sa citesc comentarii pe imdb
o gramada e lume acuza filmul ca e rasist si unii zic ca ar trebui retras
mda, …ce sa mai zic :))))

The shape of water, o poveste de dragoste neobisnuita in lumea fantastica populata cu monstri a lui Guillermo del Toro

Am vazut si noi aseara Darkest Hour. Ne-a placut foarte mult, o bucatica de istorie foarte bine redata.
Apoi ne-am uitat la Dunkirk ca s-au legat excelent unul dupa altul.

Maggie Smith e o artistă! Iar rolurile astea o dovedesc, femeia asta joacă genial! Recomand!

Vazut/ plăcut. E una din actrițele mele favorite.
În seara asta mergem la The Post.

Vazut the shape of water
Ma declar o insensibila. Nu mi.a placut deloc. Sunt inca cu traume dupa la la Land
Dar de castigat oscarul o sa.l castige mai mult Ca sigur :)))

Vazut Red Sparrow ieri seara.
Bun, dar au fost cateva scene dure (tortura) la care am inchis ochii.

La noapte e Oscaru’ si eu mi-am dat seama ca n-am vazut niciunul dintre filmele nominalizate

Aoleu, nasol :joy:
De departe, mi-au placut The Darkest Hour si The Post.
Dunkirk mi s-a parut prea dramatic, aproape ca un reportaj despre razboi, nu l-am putut termina.
Preferatul meu si castigatorul de anul acesta la cel mai bun actor intr-un rol principal - zic eu: Gary Oldman. E magnific!
Cea mai buna actrita intr-un rol principal - e drept, nu le-am vazut pe restul nominalizatelor, dar am placut-o pe Meryl Streep in The Post. Parca vad ca ia iar un Oscar. E un fel de Serena Williams in lumea filmului, perfecta in orice rol isi propune sa joace.
N-am apucat inca sa vad: Phantom Thread, Lady Bird, I, Tonya, Mudbound, The Shape of Water, All The Money in the World.
Unele dintre ele nu au aparut inca in cinematografele din RO.
Si trebuie sa va destainuiesc o noua placere: mersul la cinema.
Aproape ca am devenit dependenti de vizionarea filmelor in premiera pe ecran mare :heart:
In plus, sala de cinema e colea, in fata balconului, aproape ca a devenit o anexa a apartamentului :joy:

Am uitat sa va spun: fiu-meu mi-a laudat ieri un film nou romanesc: Scurtcircuit, daca nu ma insel.

Ff bine, ce alta treaba aveti? :grin: Mai ales ca e aproape asa!

Pai da. Tragem puternic pana apar nepoteii :joy:
Hai ca mi-am convins jumatatea sa vedem Phantom Thread azi de la 1400.