Filme

The Climb pe Netflix - relaxant si pe alocuri chiar amuzant.

Va rog sa ma credeți ca atunci cand am recomandat The Shape of Water habar n-aveam ca va fi nominalizat la Oscar. L-am vazut pt ca imi plac filmele fantastice si pentru ca imi place Guillermo del Torro, a carui creatie de varf, Labirintul lui Pan, m-a impresionat profund. Pot fredona oricand cantecul de leagan din Labirintul lui Pan si nu m-am lasat pana cand nu am adus partitura pt pian de pe net. Ultima chestie vazuta de la el, inainte de Shape of the Water a fost un serial horror, The Strain. Nu am vazut celelalte filme nominalizate, dar multumesc fetelor pentru informații, le voi viziona

E ok, cam ciudățel și mult mai fâsâit decât mă așteptam, după ce-am văzut trailerul.
Merge, dar rămâne în categoria “Meh…”

Am apucat sa vad si eu:
The Shape of Water, mi-a placut in mare, dar nu-l vad in niciun caz ca cel mai bun film al anului.
Coco, chiar mi-a placut si-l gasesc foarte tare si pentru copiii care sunt preocupati de moarte.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, asta mi-a placut mult: chiar daca e drama, e presarat cu umor negru si mi s-a parut autentic.

Acus am venit de la Tomb Raider, mi-a placut, desi are cateva scene violente pentru copii. Fii-miu si barbata-miu au iesit din sala pe la jumatate, deci au pierdut fazele cele mai faine de la gasirea comorii. Prietenul lui fii-miu, 10 ani, a ramas cuminte in sala, dar la final mi-a marturisit ca era sa se scape pe el de vreo 5 ori si a inceput sa ne ia la intrebari, pe mine si pe maica-sa: care dintre noi a ales filmul asta? :))))))) Eh, pe langa plangerile lor, mie mi-a placut si abia astept sa il vad si a doua oara, fara intreruperi de copii. Totusi, nu cred ca filmul va bate la vanzari Black Panther, care e mult mai fain ca imagini, actiune si muzica, ah, muzica e bestiala, imi venea sa dansez in scaun :slight_smile: Iar amazoanele au fost mult mai barbate ca Lara Croft, o Lara prea fragila si cam nesigura pe ea, pentru un astfel de rol.
PS: V-am zis ca la Black Panther am stat intr-un cinema AVX in randurile din fata, 5-6? Si pe asta trebuie sa il mai vad inca o data, ca am mai inchis ochii cand ma lua cu ameteala de la filmarile circulare :))

Daaaaa, de aceeasi parere sunt si eu. Chiar mi-as fi dorit sa castige Oscarul. A avut substanta si a creat personaje credibile.

L-am vazut ieri si chiar mi-a placut.

Zilele astea vreau sa vad Perfetti sconosciuti - Perfect Strangers. Am citit intamplator despre film si sunt curioasa.

Am vazut si noi in weekend Red Sparrow.
PS: In sala erau cupluri cu varsta de peste 50 de ani, cand i-a vazut, barbatu-miu aproape a facut un pas inapoi, cica: Unde m-ai adus? Data trecuta, cand erau in sala doar persoane mature, al meu si-a dat scaunul pe spate si a dormit cu sforaituri :))). Zic: Stai linistit, la filmul asta nu doarme nimeni. Si, i-am pus mana la ochi la toate fazele prea tari :wink:

Un film atât, dar atât de mișto… despre ce-ar trebui să fie presa.
Despre ce-a fost cândva presa.

Finalul e cel mai tare: Nixon interzice pentru totdeauna accesul oricărui reporter de la ”Washington Post” la Casa Albă, dar karma is a bitch: fix 2 reporteri de la ”Washington Post” i-au pus cruce președinției, în ancheta Watergate.

Meryl Streep e inegalabilă.
Tom Hanks e perfect.

Vedeți filmul, că rău n-o să vă pară. A făcut treabă bună Spielberg.

Vazut, placut :slightly_smiling_face:
Am tras sperante sa ia Meryl premiul Oscar in 2018 cu rolul acesta, f bine realizat.

Meryl are 3 Oscaruri deja. Nu cred că mai ia vreodată, și nu pentru că n-ar fi extraordinară :slight_smile:

Ma uit pe HBO la o comedie simpatica nemteasca: Bun venit in Germania (Willkommen bei den Hartmanns)

Simpatica comedia si mie oricum imi place mult de tot de Senta Berger. (Ninei i-a placut muuulta vreme de Elias M’Barek, ala care joaca rolul doctorului care se ocupa de refugiati in film :grin: ).
Eu, de cand mi-am reluat viata sociala, am apucat sa vad The Post, bun film!
Saptamana viitoare merg la Reader Player One.

Island of Dogs :heart_eyes::heart_eyes: Mi-a placut tare mult si cred ca o sa il revad.

Azi vrem sa mergem la Mamma Mia 2.
Ne-a placut primul film.

Am vazut o mare porcarie, Ocean’s 8. Nu stiu ce a fost in capul lor de au facut acest film. Sandra Bullock arata foarte misto si cam atat. Si nici macar nu sunt in perioada in care vreau sa vad filme profunde.

Pfai, si asta era pe lista :slightly_frowning_face:

Da, vazut si eu ocean’s 8. Plicticoasa comedie. Una dintre cele mai slabe pe care le-am vazut. Nu imi amintesc sa ma fi amuzat macar o scena in mod deosebit.

La fel si TAG: da-o mai departe. Tot o pierdere de vreme.

Azi am vazut si Infernul din zgarie nori. Alt gen, acceptabil, dar nici asta ceva care sa ma faca sa cred ca au meritat banii dati la cinema.

Oi fi eu in vreo pasa nasoala dpdv vizionare filme la cinema…

Si eu o sa ma duc la Mamma Mia 2. Din ce ruleaza momentan m-as mai duce la Woman Walks Ahead si Foxtrot, dar astea ruleaza numai la un cinema , doua, si nu toata ziua, e complicat.