Filme

The Climb pe Netflix - relaxant si pe alocuri chiar amuzant.

Va rog sa ma credeți ca atunci cand am recomandat The Shape of Water habar n-aveam ca va fi nominalizat la Oscar. L-am vazut pt ca imi plac filmele fantastice si pentru ca imi place Guillermo del Torro, a carui creatie de varf, Labirintul lui Pan, m-a impresionat profund. Pot fredona oricand cantecul de leagan din Labirintul lui Pan si nu m-am lasat pana cand nu am adus partitura pt pian de pe net. Ultima chestie vazuta de la el, inainte de Shape of the Water a fost un serial horror, The Strain. Nu am vazut celelalte filme nominalizate, dar multumesc fetelor pentru informații, le voi viziona

E ok, cam ciudățel și mult mai fâsâit decât mă așteptam, după ce-am văzut trailerul.
Merge, dar rămâne în categoria “Meh…”

Am apucat sa vad si eu:
The Shape of Water, mi-a placut in mare, dar nu-l vad in niciun caz ca cel mai bun film al anului.
Coco, chiar mi-a placut si-l gasesc foarte tare si pentru copiii care sunt preocupati de moarte.
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, asta mi-a placut mult: chiar daca e drama, e presarat cu umor negru si mi s-a parut autentic.

Acus am venit de la Tomb Raider, mi-a placut, desi are cateva scene violente pentru copii. Fii-miu si barbata-miu au iesit din sala pe la jumatate, deci au pierdut fazele cele mai faine de la gasirea comorii. Prietenul lui fii-miu, 10 ani, a ramas cuminte in sala, dar la final mi-a marturisit ca era sa se scape pe el de vreo 5 ori si a inceput sa ne ia la intrebari, pe mine si pe maica-sa: care dintre noi a ales filmul asta? :))))))) Eh, pe langa plangerile lor, mie mi-a placut si abia astept sa il vad si a doua oara, fara intreruperi de copii. Totusi, nu cred ca filmul va bate la vanzari Black Panther, care e mult mai fain ca imagini, actiune si muzica, ah, muzica e bestiala, imi venea sa dansez in scaun :slight_smile: Iar amazoanele au fost mult mai barbate ca Lara Croft, o Lara prea fragila si cam nesigura pe ea, pentru un astfel de rol.
PS: V-am zis ca la Black Panther am stat intr-un cinema AVX in randurile din fata, 5-6? Si pe asta trebuie sa il mai vad inca o data, ca am mai inchis ochii cand ma lua cu ameteala de la filmarile circulare :))

Daaaaa, de aceeasi parere sunt si eu. Chiar mi-as fi dorit sa castige Oscarul. A avut substanta si a creat personaje credibile.

L-am vazut ieri si chiar mi-a placut.

Zilele astea vreau sa vad Perfetti sconosciuti - Perfect Strangers. Am citit intamplator despre film si sunt curioasa.

Am vazut si noi in weekend Red Sparrow.
PS: In sala erau cupluri cu varsta de peste 50 de ani, cand i-a vazut, barbatu-miu aproape a facut un pas inapoi, cica: Unde m-ai adus? Data trecuta, cand erau in sala doar persoane mature, al meu si-a dat scaunul pe spate si a dormit cu sforaituri :))). Zic: Stai linistit, la filmul asta nu doarme nimeni. Si, i-am pus mana la ochi la toate fazele prea tari :wink:

Un film atât, dar atât de mișto… despre ce-ar trebui să fie presa.
Despre ce-a fost cândva presa.

Finalul e cel mai tare: Nixon interzice pentru totdeauna accesul oricărui reporter de la ”Washington Post” la Casa Albă, dar karma is a bitch: fix 2 reporteri de la ”Washington Post” i-au pus cruce președinției, în ancheta Watergate.

Meryl Streep e inegalabilă.
Tom Hanks e perfect.

Vedeți filmul, că rău n-o să vă pară. A făcut treabă bună Spielberg.

Vazut, placut :slightly_smiling_face:
Am tras sperante sa ia Meryl premiul Oscar in 2018 cu rolul acesta, f bine realizat.

Meryl are 3 Oscaruri deja. Nu cred că mai ia vreodată, și nu pentru că n-ar fi extraordinară :slight_smile:

Ma uit pe HBO la o comedie simpatica nemteasca: Bun venit in Germania (Willkommen bei den Hartmanns)

Simpatica comedia si mie oricum imi place mult de tot de Senta Berger. (Ninei i-a placut muuulta vreme de Elias M’Barek, ala care joaca rolul doctorului care se ocupa de refugiati in film :grin: ).
Eu, de cand mi-am reluat viata sociala, am apucat sa vad The Post, bun film!
Saptamana viitoare merg la Reader Player One.