Filme

Film fara fasoane, actiune multa. Nu m-a dezamagit.

Pe asta chiar nu l-am inteles. Drama de familie si multa tensiune. Reteta ar fi fost ok insa chiar nu am priceput sfarsitul si faptul ca a fost lasat in aer. Ohh well. Prefer un film sincer cu Chuck Norris si Liam Neeson.

Am terminat in weekend seria pe amazon prime, Jack Ryan. Not to shabby pentru un film cu teroristi, am incercat dupa asta Ozark, dar nu prea ne-a prins. Il asteptam pe Homecoming la inceputul lui Noiembrie, pare interesant.

Si mie imi place. Insa am ramas pe la episodul al 3 lea pt ca nu am mai avut timp de nimic.

Hai ca recuperezi in weekend. Ieri ne-am pus pe The Man in the High Castle, pe la episodul 2 sforaiam amandoi, trebuie sa il vedem din nou.

La mine a inceput sezonul filmelor de animatie 3D cu nepotu-meu. Ultimul pe care l-am vazut a fost Ploey, urmează si altele, din tot ce am vazut până acum m-a încântat remakeul la Ferdinand.
In alta ordine de idei, sezon nou din Grey’s Anatomy, The Good Doctor si The Resident, parcă se vorbiră toți doctorii actori să revina in acelasi timp. Mai urmaresc pe HBO Go Cartea pierdută a vrăjitoarelor (A discovery of witches), pare interesant, deși cam fad in raport cu The Originals

Pt ca tot se apropie Halloween-ul, am prins aseară pe TV un film britanic “Soulmate” (2013) care mi-a placut. Actori excepționali, mesajul filmului ar fi “take care when you flirt with a phantom”.

In sfârșit am vazut “Un pas in urma serafimilor”. Nu știu cum să comentez, in mod cert nu e un atac la adresa bisericii ortodoxe române, ci mai degrabă o imagine a invatamantului teologic din perioada post revoluționară, când încă nu existau telefoane mobile. Nu știu dacă mi-a plăcut sau nu, dar l-am urmărit două ore si ceva cât durează fără tendința sau dorința de a inchide calculatorul si m-am simțit mulțumită de deznodământ.

Am vazut asta, acum vreo saptamana. Mie imi place foarte mult, Jared Leto, il gasesc foarte expresiv, ne-a placut. Mai putin scenele cu sange, mult! :nauseated_face:

Chiar mi-a placut versiunea asta a lui Papillon.

Eu intai am citit cartea. Dupa, nu s-a mai ridicat nicio ecranizare la nivelul asteptarilor. Poate ca nu o fi ea vreo mare capodopera sau vreo scriere mareata, dar este una dintre cartile care mi-au placut cel mai mult. Papillon si Changi (King Rat). Cred ca nicio ecranizare a astora nu o sa mi se oara suficient de convingatoare.

Am văzut Bohemian Rapsody. Mi-a plăcut foarte mult, l-aș revedea oricând cu drag. Sala a fost plină, am auzit spectatori fredonând ușor unele piese, cand a aparut genericul de final un tip s-a ridicat in picioare și a inceput si el să cânte cu Freddy Mercury si cu Queen. Altfel, ce sa va zic? Umor englezesc de buna calitate, muzică excepțională, actorul din rolul principal a jucat exceptional, dar nici ceilalți nu au fost mai prejos. La final nu mi-am putut reține lacrimile, dar nu fac spoiler, nu va spun la ce scene. Mergeți să il vedeti, nu veți regreta

Excelent realizat, iar Rami Malek il imita perfect!
Am iesit plangand, fiindca mi-am adus aminte de ziua cand la radio au anuntat ca a murit Freddie Mercury in urma unei pneumonii. Eram intr-un magazin din Cta, cautam jucarii pt Craciunul din '91. Tin minte perfect, de parca s-a intamplat ieri.
Am plans atunci, am plans si acum.
Merita sa vedeti filmul, macar pt coloana sonora. Cred ca va lua Oscar.
rami-malek-jimmy-kimmel-2018-billboard-1548

M-ai omorât, m-au luat bocetele instant. Concertul Live Aid de pe Wembley in '85 rămâne preferatul meu ever, nu trece săptămână fără sa ma uit la prestația lor și a lui David, care a urmat imediat după ei.

Mergi la film sa-l vezi pe Rami Malek imitandu-l perfect in concertul de pe Wembley.
Am ajuns acasa pe la 2300 ieri seara si ne-am apucat sa revedem concertul din '85 de pe Wembley :joy:

Păcat ca nu au cantat atunci și Under Pressure cu Bowie, ca doar au fost la rand. Probabil prea multe orgolii pe o singura scena :grin:. Oricum, ii iubesc pe amândoi tare tare și măcar în rai sa o cânte împreună.

Am fost si eu la film astazi, foarte frumos, recomand!

L-am vazut!
Vai, ce mi-a placut!

Efecte faine, actorii imi plac, imi plac si bestiile.

Acum astept astea doua, geana pe data la care incep sa se vanda bilete.

Bohemian Rhapsody, cel mai probabil, o sa-l vad acasa.

Si eu vreau sa merg la Fantastic Beasts weekend-ul urmator.
De abia astept sa-l vad la cinema!

Si eu am pe lista A star is born cu Lady Gaga, precum si Fantastic Beasts, dar nu stiu cand mai ajung la cinema, ruleaza in perioada asta in care sunt foarte ocupata cu alte treburi. Probabil o sa le văd online, asta e

Azi o sa mergem la film, dar cum nu mergem la o anumita ora, vedem acolo in functie de cand ajungem daca mergem la A star is born sau la Bohemian Rhapsody.