Filme

Am fost ieri la A star is born: daca aveti acasa un sound system bun, nu va obositi sa mergeti la cinema pentru el. Nu c-ar fi un film prost, e jucat minunat, soundtrackul super, dar ca film mi-a placut numai prima treime si sfarsitul, in rest mi s-a parut ca s-a cam pierdut firul rosu al ideii, pacat.
Sper ca Lady Gaga sa fi tras concluzii dupa filmul asta, sa lase prostiile cu muzica comerciala si cu aparitiile ei bizare (pentru mine astea au fost puncte minus la muzica ei, n-am putut s-o iau in serios din cauza asta. Hai sa zicem ca inteleg ca faci dintr-astea la inceput, cand vrei sa-ti faci un nume prin orice metode, dar dupa aceea…why?)

Marti merg, in sfarsit, la Bohemian Rhapsody.

Am vazut si eu, in sfarsit, Bohemian Rhapsody. Hm, mi s-a parut mediocru :roll_eyes: Coloana sonora e super. Normal ca-i super, doar e vorba de Queen. Deci nu-i nimic nou si fara soundtrack, filmul chiar c-ar fi de 2 parale. E jucat bine (dar si pana Malek, la inceput nu m-a convins. Mai dupa aceea devine tare), e facut solid, dar foarte superficial, nu m-a atins deloc la corazon :pensive: Ca e film artistic si nu s-a pastrat adevarul istoric, ok, dar unele chestii nu le inteleg (fratele meu, de ce i-au facut lui Malek protruzia dubla fata de cum a avut-o Freddie? Ca Roger Taylor facuse un album solo cu cativa ani inainte nici nu se pomeneste si multe altele).

Vazut si eu Crimele lui Grindelwald, mi-a placut neasteptat de mult. Mai, ce le joaca Johnny Depp! Inteleg orice regizor care-l aduce in filmul lui, chit ca bea, ca-i nespalat de pute…
Un film care merita vazut pe ecran mare.
Langa mine era o pereche la 70+ de ani si au iesit din sala pe la jumatatea filmului. Tot atunci a mers si Mila la buda si i-a auzit cum bombaneau ca ce tampenie de film. Oare ei au citit numai titlul filmului si au zis ca merg la unul politist? :roll_eyes::sweat_smile:

Mi-am dorit f mult sa-l vad si am reusit wk trecut.
Sincer, aveam asteptari mult mai mari de la partea a 2-a.
M-a dezamagit cumplit.
Exagerat de lungita povestea, filmul tine > 2 ore cu o gramada de timpi morti.
E primul film la care m-a apucat somnul si credeti-ma, sunt fan Harry Potter & Wizarding World.
Johnny Depp este o alegere excelenta in rolul lui Grindelwald, a fost simpatic cu privirea de husky :joy:, efectele au fost minunate, dar povestea a fost trasa de par rau de tot de dragul incasarilor.
Sincer, nu cred ca ma vor vedea la cinema pt partea a 3-a.
Parerea mea e ca izvorul de imaginatie al J K Rowling a scazut dramatic in privinta povestilor cu vrajitori.

Roma - pe Netflix.
Superb film, absolut superb. De la cum a fost filmat, fotografia, personajele, atmosfera si pana la final :slight_smile:

Mie nu mi s-a parut deloc asa, banuiesc ca e chetsie de asteptari. Eu nu obisnuiesc sa am. Asteptari, adica.

Văzut și eu ”Bird Box”, că voiam să înțeleg isteria generală.

Mmm, ce să zic. Ideea originală e interesantă, cu implementarea, respectiv ecranizarea au stat mai prost. Faptul de a nu le da nume copiilor mi s-a părut absolut sinistru. Ca și cum le refuzi cu bună-știință absolut orice drept la normalitate, fie ea și simulată.
Nu-mi pare rău că l-am văzut, dar nu-l recomand decât dacă sunteți curioase de ce a înnebunit lumea (iar). Aud că unii vor să conducă mașina cu ochii acoperiți, ca-n film :roll_eyes:

Mie mi s-a părut foarte meh… L-am văzut înainte de Crăciun, am și uitat de el, atât de slab mi s-a părut.
Provocarea aia, e o altă formă de selecție naturală. Cred… :roll_eyes:

Mi-a placut mult, iar Glenn Close joaca de nu-i adevarat

Emma Thompson brilianta, subiectul filmului interesant si bun, totusi mi s-a parut de cateva ori plictisitor

Comedioara asta m-a surprins placut, adica nu e chiar dupa schema bine cunoscuta

Primul film in care JL mi s-a parut frumoasa (la inceput) :laughing: Un fel de The Americans, dar nu asa bun ca serialul. Si foarte brutal.

Am vazut Serenity, la un moment dat mi s-a facut somn si am atipit in sala. M-am trezit brusc si l-am urmarit in continuare, povestea m-a impresionat foarte tare! O sa caut pe net partea pe care nu am vazut-o. Azi am vazut Familie de-a gata, mie nu mi s-a parut comedie, ca am si plans.

Ne-am uitat si noi aseara :heart: Un film care mi-a ramas in gand si suflet.

Creed II, ok filmul, un fel de amestecatura intre Rocky II si IV, totul decurge dupa cum isi poate inchipui oricine, dae e bine facut. Cu Florin Munteanu, neamtul roman :grin:

The Favourite.

Si filmul si actrita mi-au placut mult de tot :slight_smile:

L-am văzut. Mi s-a părut foarte soft, nimic marcant

Mie mi-a placut f mult. Probabil pentru ca a fost putin altfel din punctul meu de vedere. Nimic marcant e adevarat dar mi s-a parut ca au construit tare bine atmosfera. Au pus si muierile in roluri imorale, corupte etc.
Dar da, am si o slabiciune pentru Olivia Colman.

MAUVAISES HERBES (BAD SEEDS)

Ei zic ca-i comedie, dar cand am inceput filmul, am zis ca am apasat din greseala pe altul… Soft, nu mi s-a parut deosebit.
De fiecare data cand o revad oe Catherine Deneuve, imi vine sa incep sa-i spun ca nu i-au facut bine operatiile estetice, nu mi se pare ca au meritat efortul :roll_eyes:

Sorry, am greșit topicul :blush:

Am vazut Happy Death Day 2U. Mai rar un film asa de prost. Ideea e faina dar jucat teribil de prost.

Și eu. Face orice rol, o bucurie!

Peste tot se vorbeste de filmul asta. Inceputul mi-a placut, mi s-a parut un fel de John Wick cu un pic de Tarantino, dupa aceea mi s-a parut numai ingrozitor de brutal si fara noima.