Filme

@Samoa fix aseara ne-am uitat si noi la film.
Ma rog, uitat e cam mult spus, pentru ca la ultimele 40 de minute eu am dormit ca un bebelus pe canapea :joy:

Ce mama dracului au facut mai dintr-o povestea care avea atataaaaa potential sa faci ceva fain?! Uffff…cand te chinuie talentul si ai ambitie :angry:

Marion nu mi-a placut deloc, povestea cu Animus mi s-a parut ca a mancat prea mult timp si a dat o secitudine mare de tot povestii…Pacat.

Man Down - vazut aseara. Cred ca este primul film pe care il care vad si care mi se pare ca a redat cat se poate de real ce inseamna cu adevarat boala psihica, PTSD-ul si picatul intr-o alta realitate pe care cei din jur (sanatosi) o inteleg mult prea putin…de cele mai multe ori deloc.
Are rating ff mic pentru ca din ce am tot citit prin comentarii a fost considerat un film extrem de deprimant.
Ei bine, daca vrei sa ridici deschizi ochii oamenilor despre boala si suferinta, din pacate nu o poti face doar prin peltele amuzante gen Silver Linings Playbook si altele…boala e grea, e dura si pune la pamant tot.
Boala psihica nu e ceva amuzant si cred ca filmul asta trece dincolo de trivializarea asta care tine deja de ani de zile pe tema depresiei, anxietatii, PTSD-ului. E usor sa promovam un anumita constientizare numai prin glume si punand stampila de depresie si acolo unde chiar nu este cazul…mai greu este sa intelegem ca la mijloc este o adevarata suferinta deloc roz.

Chiar recomand filmul…evident insa, nu va asteptati la ceva ff usor si relaxant.

Hidden figures.
Ușor de urmărit, deși tema e serioasă.
E perfect pentru un weekend cu creier stârcit de muncă și stres, îl recomand cu căldură.

Hidden figures as fi vrut sa-l vad la cinema, dar nu cred c-o sa apuc s-o fac.
Ieri am fost la

Un subiect foarte, foarte interesant, jucat cu maiestrie, numai ca Shyamalan messed up, filmului ii lipseste ceva-ul care sa-l faca captivant. Nu merita vazut la cinema.

I Don’t Feel at Home in This World Anymore - initial am fost extrem de sceptica si mi-am luat cartea in brate. N-am rabdare pentru hahaieli de genul asta, nu ma uit.
Ei bine insa chiar m-a prins. Cei doi actori principali au jucat ff misto, scenariul este o combinatie de umor negru, teatrul absurdului :smile: dar mi-a placut. Iti da o stare de bine fara sa fie vreun film din ala zaharist pana la refuz.
Nu prea inteleg de ce este tagguit pe IMDB ca thriller, crime, drama. Are si elementele astea…dar per total mie mi s-a parut ca e mai pregnanta comedia si ideea de “nu-ti lua viata mai in serios decat este cazul” :smiley:

Logan puuuh, intunecat si apasator, o atmosfera mad maxiana, brutal, cel mai realist Wolverine (daca se poate vorbi de realism in asa un film), mai mult un anti-super hero film (drama) amestecat cu actiune. Jucat foarte bine. Cam lung ,138 minute, dintre care cateva se puteau taia.

Noi mergem in seara asta la “Frumoasa si bestia” 3D. Ne-a recomandat fiu-meu sa mergem.

Am văzut The Great Wall.

Foarte faine efecte, povestea e inspirată din legendele chinezești, care se știe că au o doză uriașă de fantastic.
Dar filmul e O-RI-BIL!
De multă vreme, n-am văzut așa un film prost. O combinație total neinspirată, de legendă orientală, povestită în stil Hollywood, jucată neconvingător, plictisește groaznic.
Nu-l recomand să-l vedeți, decât dacă sunteți masochiste.

Vazut “beauty and the beast” frumoooos
Nu e pt feministe :))))

Sala plina ochii, copchii de la 3 la 83 ani :slight_smile:
Au urmat desenul animat aproape in totalitate. A fost emotionat, amuzant, palpitant etc. L.am vazut 3d, merita vazut astfel
Ce m.a lasat paf a fost CA la sfarsit lumea a inceput sa aplaude. E pt prima data cand am vazut asta.
Daca v.a placut desenul animat si inca mai credeti in mos craciun duce.ti.va sa.l vedeti :smiley:

:slight_smile: Și nouă ne-a plăcut și s-a intamplat ceva interesant. Se terminase filmul, dar spectatorii încă erau pe scaune, cu ochii pe ecran.

Se credeau la un film facut de Marvel :joy:
Daca-l aduc la mine, la tara, ma duc la el, multumesc de recomandare.
Asa cum fac maine cu La la landul, m-am gandit ca daca mi-l baga sub nas, nah, hai sa ma duc.

Da, asta a fost LA sfarsit, am vazut pt prima data si genericul :))

Stati asa sa va spun, am fost ieri la La la Land si mi-a placut! Eu nu-s deloc cu musicals, deci eram foarte sceptica si pregatita sa ies din sala daca nu mai suport. Si inceputul inceputului chiar m-a speriat bine :joy: Dar dupa aceea s-au linistit apele, n-a fost chiar asa mult cantat si dansat si nici nu m-a deranjat tare. Eu l-am vazut ca un film despre conditia Artistului, facut misto.

eu si la la land suntem in divort total :))))
am citit la un moment dat nu mai stiu pe unde un articol f. interesant despre el
scria acolo ca a fost atat de apreciat in randul actorilor tocmai pentru ca asa isi justifica intr-un fel viata pe care o duc

tocmai citii si despre “beauty…” cica nu e un film feminist, Belle nu si-a deposit conditia pt. ca a inventat doar o masina de spalat si pt ca ii spala tatalui ei rufele in timp ce acesta nu facea altceva decat sa produca chestii inutile in loc sa-si spele singur rufele
omfg :)))))

:smile: :smile: :smile:

Why Him.
Daca nu l-ati vazut, merita sa fie bagat in seama. E o comedie simpatica.

Faina recenzia. Trebuie sa caut filmul pentru ca pare interesant de vazut.

Ce rau imi pare ca n-am stiut mai demult de el, aici a aparut in ianuarie la cinematografe si acum nu mai ruleaza.

L-am vazut si eu aseara pe Hidden Figures, big recomandation si de la mine.
Si dupa el m-am gandit si la @Queen in combinatie cu dezamagirea ca filmul asta n-a avut succes mai mare la tineret (tineretul asta lipsit de vlaga si chef de-a face ceva in viata).

Life , kind of Alien al zilelor noastre. Eu nu-s asa un fan al genului (si totusi mi-am miscat curu’ pana la cinema :see_no_evil: ), nu m-a impresionat cu nimic si mai are si mari gauri de logica. La cinema nu merita vazut.
Saptamana viitoare mergem la Fast & Furious 8. Multi dintre colegii mei tot o trag cu “cand se termina odata seria asta, de la al treilea nu mai e bun, aceeasi poveste in fel si chip” etc. Eu una cred ca nici nu s-au mai uitat la ultimele filme, care-s cu masini, dar au cu totul altfel de ploturi. Si asa s-a format un insider joke intre Gianni si mine, daca zic ceva de filmul asta, orice, el raspunde “always the same” :smile:
Si unde s-a mai pomenit Fast & Furious cu Charlize Theron :heart_eyes:? Ha?