French Open - Roland Garros 2018

Eu nu mai am unghii!!! Nici sa respir nu am avut putere de emotii!!

Sloane a vorbit f frumos la interviu cu mary carrilo, bravo ei.

Sloane este o jucatoarea cu foarte mult bun simt. Pe la noi presa a mancat bors ca a fost aroganta la adresa Simonei, fake news. Doar un prost care nu intelege prea bine engleza a putut sa scrie asta, cand ea a zis clar ca nu considera ca are un avantaj ca are un slam. De fapt nici n-a mentionat ea slam-ul, a fost intrebarea unui jurnalist la conferinta de presa de dupa semi cu Keys.

La 2-0 în setul 2 m-am rugat pentru ea. Mergeam prin casă cu pumnii strânși și spuneam în principal numai ”cred. cred. cred”. Mai alternam cu ”hai, copilă, hai”.
La final am urlat atât de tare, că mă mir că n-a venit poliția. Și am plâns minute în șir. Sunt atât de bucuroasă, cum n-am crezut că ar fi posibil.

Sunt fericită, băi, aș ieși să țip pe stradă! :slight_smile: Draga de ea…

eu am visat ca a luat bataie. Eu mereu visez pe invers, mereu!

Bartoli fu cub vorbe urate, in 2015. probabil inca mai era ofticata pe ea, am inteles ca s-a retras fix dupa o bataie administrata de Simo.
Au inceput dragutele pe twitter sa o felicite. Vesnina, Kasatkina, koanta, Lisicki si mai vedem :grin:

De-atunci a trecut prin multe, oricum Simo e iubita la modul general ca e sinceră și modesta. Nimic fake ca divele bine stiute

Haha, geniala Petko.

Și acum, în spiritul acestei zile pe care mulți n-o vom uita niciodată:

Si cred ca vor mai fi momente din astea, acum ca a trecut pragul psihologic.

Sper sa sărbătorească tare de tot cu toți cei dragi din jurul ei!

asteptam si pozele din Vogue :grin:

“First I want to say thank you to Petra Kvitova, she wrote me a message. And also Irina Begu. I read and I replied. So they are very nice to me. Petra sent me few messages after I lost last year here and Melbourne at the final. She said, ‘It’s gonna come. [You] just have to keep working.’

The Romanian’s statement win reverberated through the tennis world, and her WTA peers and legends were the first to take to Twitter to congratulate the newly-crowned Grand Slam champion, as well as heap praise on runner-up Sloane Stephens.

Simona Halep is the first player to beat three Grand Slam champions in QFs (Kerber), SFs (Muguruza) and F (Stephens) to win a Women’s Singles GS title since Justine Henin at the 2007 US Open (Serena, Venus, Kuznetsova).

I-auzi, mah, la lepra asta:

Despre Tolontan cred oricum de multa vreme ca este un mancator de …

Si nu, nu cad pe spate nici macar la dezvaluirile lui spectaculoase, cu atat mai mult la ce s-a gasit el sa latre pe tema Halep. Este doar un rahat cu ochi manipulat si protejat de cineva, de la adapostul caruia se joaca de de-a justitiarul. Un rahat cu ochi!

Tontolan.
Ce ar mai merita ăștia cu statul lor cu tot sa își mute Simona rezidenta la Monaco, Bahamas, Elveția, la fel ca 80% dintre jucători.
Pai compari federațiile străine cu copii crescuți în academii de tenis, cu liceul sportiv din Constanța, între blocuri, amestecați în clase de la enspe sporturi? Mai departe nici nu zic de implicarea statului sa le trimită la vreun turneu din ala mic mic măcar. Federația romana de tenis i-a refuzat wild card Mihaelei anul trecut, pe motiv ca este prea bătrână, ce performante sa mai facă ea??? Optimi la un șlam cum suna, adunătură de lipitori, ca eu nu înțeleg de ce exista ăștia. Au și ei o treaba, fed cup și Davis, dar mai bine ne-am lipsi.
Nu știu de ce se încăpățânează fata asta sa rămână aici, când ar putea sa stea cu burta la soare în Monte Carlo.

O fetita și-un trofeu.

O lume întreaga se bucura cu ea :slight_smile:

Acuși încep baieteii cică the King of Clay vs the Prince of Clay… corect