Game of Thrones sezonul 8

Eu le-am revazut recent pe toate, sunt obsedata de poveste. Chiar ma gandeam zilele astea daca nu e prea tarziu sa cumpar cartile, vreau mai multe detalii :slight_smile:
Ca uitasem de gagicile din Dorne, focoase copile si mama doamna, ce soarta naspa au avut. Tare mult mi-as dori sa scape din inchisoare si de efectul otravei. Unde e Bronn, amicul piticaniei care apoi il insotea pe Ser Jaime? Parca intre el si mica Dorneasa se infiripase ceva cat au stat in Dorne.

Nu te apuca de carti, nu merita.
Cu siguranta a fost platit la nr de pagini si e povestea trasa mult de par in carti.
In plus, difera povestea din roman fata de cea din film, iar la un moment dat naratiunea se opreste.

Si eu zic sa nu te apuci. Eu le-am citit acum multi ani. Mi-au placut. Numai ca nu a avut bunul-simt sa termine cartea si apoi in serial oricum a dus lucrurile in alta directie.
Nici nu cred ca se va obosi sa mai investeasca timp in carte.

Am incercat sa dau link la pagina de FB, dar nu afiseaza ce trebuie, asa incat indic sursa You know nothing Jon Snow, pagina de facebook

Cea mai tare scena :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Khaleesi, adica Emilia Clarke este personajul meu favorit, de dragul ei am vazut inca doua filme care mi-au placut foarte mult, Me behind you si Voice from the stone :), dar scena de mai sus a fost prea tare

Hahahaha, daaaa…si pe mine m-a distrat maxim faza! :smiley:

Desi am abonament la tot pachetul HBO si Cinemax, atunci cand am aflat ca episodul 4 a fost piratat si se găsește pe net, nu am rezistat tentatiei si l-am vazut. Este fenomenal, epic, am revazut scena care marcheaza inceputul bătăliei, nu va spun între cine si cine, de vreo patru ori. Si o sa mai vizionez cel putin o dată cand va fi transmis la TV.

Haaa, cine stătea dimineața la prima oră, inainte sa decoleze, cu ochii în monitor? Prima oară am incercat pe hbo go dar mergea nasol rău, nu stiu dacă din cauza laptopului sau pt ca erau prea multi calare pe episod, si atunci am apelat la metoda mai putin ortodoxa :grin: si a mers struna. Holy shit, vorba lu’ praslea, prafu’ si pulberea!!! :fearful: F tare! Abia astept sa ajung diseara sa il vad in tihna pe tv, la 8 parca.

Spoiler alert.
Si eu vreau sa il revăd astăzi, l-a tot foit sotul si n-am înțeles bine la început, discuția dintre Bronn si Ser Jaime. Din ce am priceput l-a tras puțin pe sfoara pe Bronn, știu sigur ca i-a promis un castel si nu doar bani. Lannisters pay their debt my ass! :smile: Sa vedem după lupta asta, poate primește ce a cerut, ca i-a salvat nătărăului viața. Ce vroia sa facă cu săbiuta aia împotriva dragonului? Doar a văzut cu ochii lui parjolul.:smile: îmi place de amândoi f mult, păcat ca lupta de cealaltă parte a baricadei. Iar dragoneasa noastră, wow, face cât 3 armate. In sfarsit Brandon o imbratiseaza pe Arya, vezi dom’le ca se poate sa îți folosești manutele. Sa se noteze, tot ce am zis de Arya, îmi iau înapoi, a furat show-ul in seara asta. Ce mai, episodul asta e despre girls’ power, si ce power măicuța mea!

Cred ca voia sa o omoare pe Dany, cu riscul de a fi prajit un pic.
@Sibipa Crezi ca a scapat? am ramas cu impresia ca e caput.

Sigur scapa, amandoi, o sa ii vedem in lupta alaturi de Jon Snow, eu asa prezic.
Dar pe bune ca m-a enervat piticul, il iubeste pe frate-sau dar n-a facut nici un deal cu Dragoneasa sa nu il omoare.

Pai el ce sa dea la schimb? Armata nu, flota nu, doar pe vorbe înțelepte? Nu cred ca mergea vreun deal.

Tare rau ultimul episod. L-am vazut si eu aseara.

Nici eu nu cred ca a murit Jamie :smiley: Sa vedem :smiley:

Mi-a placut, dar astept cu nerabdare prima smotoceala dragon & lup.
Globul meu de cristal nu ma inseala niciodata :smile: deja putem deschide casa de pariuri.
Ati vazut cat de gales il sorbea dragoneasa din priviri cand ii prezenta peretii pesterii?
:wink:

Am vazut, am vazut :smiley: Domne, avem nas, ce sa mai :smile:

Dragoneasa(clar e deja prea statuta daca e sa fim cinstite si sa ne amintim cat de focoasa era…) era clar topita in ochii Inviatului :grin:
Nu e convinsa poate ca are Jon destul pedigree pt sangele ei dragonesc…

Ar trebui in episodul urmator sa ajunga si Vindecatul.

:joy:
Eu zic asa, Inviatu’ bate Vindecatu’.
Si, daca sunt in criza de inspiratie, sa ne cheme co-scenaristi la seria 8 :smile:

Am fost curioasa unde s-a filmat sezonul 7 ca mi-a placut podul ala serpuit si am gasit ca in Spania:
San Juan de Gaztelugatxe. Punem pe lista :wink:
Cu ocazia asta am descoperit ca eu am fost in Highgarden, the ancestral home of House Tyrell, mult inaintea lor :joy:

http://www.telegraph.co.uk/travel/arts-and-culture/filming-locations-game-of-thrones-season-seven/

Eu credeam ca podul acela e artificial generat, nicicum existent in realitate. Prea e frumos.

pai vezi? acu ai si tu treaba sa vezi cum se ajunge la el :grin: