Grădinărit

Am comandat aseara ghivece, seminte, pamant si alte cele :smile:
Acum, sa vedem ce ne-o iesi :joy: Leustean, tarhon, salvie, patrunjel, ardei iuti cayenne, levantica si panselute :smile: Facem ca la loto 6 din 49, din atatea, macar ceva tot s-o prinde :smile:

Aoleu, totul sau nimic! :smile:
Succes!
Sa le faci o poza când scot nasul din pământ și, f important, sa le plantezi separat în ghivece încăpătoare de cca 5 L fiecare. Busuiocul și menta fac rădăcini multe, au nevoie de spațiu, apa și lumina din belșug, dar nu soare care parjoleste.

Multam @ChickyG. Dau raportul cu evolutia :smiley:
Din fericire, soare care parjoleste chiar nu am aici :smile:
Am luat niste ghivece de teracota (diametrul 15 cm) ca sa le pun pe toate separat. Chiar de 5l nu m-am gandit ca ar trebui. O sa mai citesc si ce indicatii dau astia pe pachetele semintelor. Vom vedea :smiley:

Ia uite busuioc de balcon :slight_smile:

Ieri seara am spalat balconul, ca sa-mi beau cafeaua desteptatoare in conditii de bun simt.
Ia uite ce am descoperit cu ocazia aceasta:

Vita de vie :slight_smile:

N-am idee cum a rasarit acolo.

Limita e cerul :slight_smile:

@ChickyG, destinul te face viticultoare :smiley: :+1:

Dar sa știi ca fix asta vorbeam acu’ o luna cu prietena mea și amore puro.
Dacă ar fi sa fac ceva cu plăcere la pensie, fix așa ceva mi-ar plăcea. Sa promovez zaibarul din producția proprie pe plan mondial și sa fac un curs de somelier.
Și, poftim, mugurele de business :smile:
Curată fatalitate, mon cher.
I-am trimis și ei poza.

crini copaci :smiley:
au cam 2 m

Imi place fff mult verdele asta crud, semn ca apa e din belsug, soarele nici gand sa parjoleasca, si toate plantele sunt fericite :slight_smile:

am avut si sper sa avem in continuare o vara numai buna, pe gustul meu, doar cateva zile peste 30 grade
a plouat destul cat sa nu trebuiasca sa ud deloc
toate au crescut ca nebunele, nu-I nimic galben…decat crinii :))
spre deosebire de vara trecuta care a fost ingrozitoare

Ieri am dat peste minunatiile astea de petunii negre. Nu am mai vazut pana acum. M-am documentat un pic ca mi s-au parut foarte interesante si am aflat ca sunt o specie relativ noua creata prin polenizare artificiala de catre un grup de horticultori din Marea Britanie.

Sunt chiar deosebite.

La cehi am vazut foarte des muscate negre la geamuri, pe balcone. Frumoase, deosebite, dar nu stiu, cred ca sunt eu conservativa, tot alea standard, rosii, mi se par ca dau cel mai bine, cel putin la cladirile clasice sau tipice zonei.

Aveti idee, sunt prea inghesuite?

Pe piticaniile astea nu vi le-am aratat:

Cred ca @Hortensie intreba acum ceva vreme despre planta aceasta. Medinilla o cheama.
http://www.urbanjunglebloggers.com/houseplants-of-the-month-may-tropical-beauties/

Da de unde ai luat dragalaseniile astea???

Ce flori frumoase :heart_eyes:

De unde crezi? Auchan Titan :slightly_smiling_face: