Grădinărit

S-a pus sa ninga viscolit de acum o ora, dar le asez pe alt balcon la adapost.

Am fost acum pt 5 minute la supermarket. Am intrat pe lapoviță, am ieșit pe viscol :grimacing:

Buna!

Sunt noua pe aici dar mi-a facut placer sa vad pozele voastre.
Anul acesta m-a “lovit” treaba cu florile. Dupa o documentare amanuntita despre orhidei…am reusit sa gasesc Solutia potrivita, atat pentru plante cat si sa corespunza designului pe care il vroiam.
Noul proiect este legat de balcon, pe care as vrea sa il imbrac pe laterale in plante cataratare (balconul este deschis, la fel si lateralele), iar pe partea din faa as vrea sa pun jardinière cu ceva plante colorate si bogate. As avea cateva intrebari la voi:

1. Sunt potrivite jardinierele pentru zorele? Cam de cat spatiu are nevoie o planta?
  2. Am citit ca zorelele se planteaza din seminte. Ar fi ok daca le-as pne direct in jardinière in casa?
  3. A incercat cineva ghivecele cu autoudare?
  4. Ce plante curgatoare imi recomandati? (sa aveti in vedere ca sunt mega incepatoare :slight_smile: )

Multumesc,
Si la cat mai multe flori frumoase!

Au inflorit primii cactusi pe anul asta

Si asteptam tura 2

Si sa se coaca mandarinele :grin:

Bine ai venit, Zuza! :slightly_smiling_face:
Spre ce punct cardinal este orientat balconul si la ce etaj e? Il umbreste ceva ( alte cladiri, vegetatie)?

:heart: Si mie-mi plac plantele suculente.
Aloe aia aproape pierduta in vara si-a revenit spectaculos dupa ce am mutat-o la baza unui hibiscus. Cred ca-si trage fix cata apa are nevoie, s-a facut gigantica.

Asta e nebună! A înflorit în Aprilie :rofl::rofl:

Tre’ sa-si schimbe numele in buletin, daca tot se apropie Pastele :joy:

am si eu 2 care infloresc indifferent de anotimp, vara mai ales se umplu de flori
de craciun nu-mi amintesc sa fi inflorit vreodata :)))))

O mai tineti minte pe duduia?

Ia uite-o acum, dupa ce am mutat-o la baza unui hibiscus. Nu-si mai incape in piele :joy:

Weekendul trecut m-am ocupat de flori, le-am sadit, mutat in vase mai mari, doar geamurile sunt in continuare cele mai batute de soarta, n-am avut timp de ele.
Am cumparat o bouganvillea, dar cred ca e cam rece la balcon pt ea acum. Voi aveti asa ceva? Cum o ingrijiti?

Iar asta e o ciudatica frumoasa primita cadou.

Apropo de bougainvillea, nu cred ca e prea rece pentru ea pe balcon si oricum ii trebuie soare direct. N-am avut pe balcon, a avut soacra-mea in Portugalia, dar in gradina. O gramada :heart_eyes:

Am cumparat crini orientali pentru casa si
am pus bulbi noi de flori in gradina si ghivece, sper sa iasa ceva prin mai-iunie. In schimb, dau mugurii la liliac si se inalta lalele si zambilele de anul trecut. A fost frig in primavara asta, copacii sunt inca goi si abia de cateva zile a dat iarba.