Hai la o cafea

Mi-as lua o pauza de cafea lunga de vreo 5-6 ore, cat sa nu mai aud atatea prostii debitate. Dar nu pot, asa ca mi-am indesat castile in ureche.
Partea buna e ca azi a fost soare :smile:

Tu esti la munca, mah? Azi?

La noi a plouat tare de tot si ieri si azi, acum a stat si e cam racorica. E fain sa stai acasa, in mijlocul saptamanii, iti da sansa sa-ti tragi sufletul.

Pai de ce nu as fi? Nu e liber in UK de 1 Mai. Am atat de putine zile libere aici, incat mi-ar fi la fel si fara ele.

Avem liber saptamana viitoare, luni. Ma intrebase o prietena - aahh, de Rusalii, nu? :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:
Pentru ca se stie, daca e vreo sarbatoare ortodoxa, musai tot restul lumii sta pe loc :smile:

Si noi lucram azi. Imi prinde bine ca mai toate tarile au liber azi si nu ma freaca nimeni la cap.
Doar ce m-am intors din Alicante unde era soare si frumos.
De dimineata erau inghetate masinile. Cand am plecat la birou arata 4 grade afara :scream::scream::scream: Vreau inapoi in Spania!

@Hortensie cum a fost vremea in Spania? Ai putut sa faci plaja si baie?

Nu, nu a fost de plaja. A si plouat intr-una din zile. Dar ploaia de acolo nu are nicio treaba cu ploaia de aici. Nu era vant si era tot cald.
Au fost cam 21-22 de grade. Suficiente pentru mine, chiar mi-a placut. As mai fi stat vrei cateva zile.

Te cred :smile:

Buna dimineata, hai cu cafele si la mine.
N-am dormit decat cateva ore, am scris emailuri in somn, ba cred ca am dat si un interviu :))) Macar mi-am facut o ordine in idei si un plan initial de atac, azi incep razboiul cu scoala, ba si cu sistemul de invatamant , tineti-mi pumnii.

@Sibipa bafta multa! Dar care e baiul de te pregatesti de blitzkrieg?

:confounded::confounded::confounded::confounded::confounded::confounded::confounded::confounded::confounded:

Na, iaca treaba in cladirea muncii mele:

Dear Tenants,

We are excited to announce that we are launching a project that is not only incredible, but also extremely important: urban beekeeping. For this reason, beehives will soon be installed on our rooftops. Come June, bees will be able to deposit their nectar so that honey can be collected this Fall, a specialty honey!
Why get involved in urban beekeeping ?

By installing beehives on the roof of the building,x Blvd. is actively taking part in sustainable development.

Urban beekeeping contributes to increased local honey production, pollination and provides a greener urban setting. Its mission is to protect the bees that have been in decline all over the world, while increasing the general population’s awareness about their essential role for the environment. The bee is a pollinator insect that plays a major role in the production of fruit, vegetables and nuts: one third of our food supply relies on their pollination!

Did you know that…
● One beehive houses approximately 50 000 bees.
● Bees must visit 5 million flowers and travel the equivalent of 4 times around the earth to produce once single kilogram of honey.
● Their wings flutter 230 times per second; that’s what makes their buzzing sound.

The installation of beehives and the production of honey will be made in collaboration with Alvéole, a social company specializing in urban apiculture, created in 2012 in Montreal. Their goal? Change the urban landscape of Canadian cities, one beehive at a time.

X Honey

In the month of June, beehives will be installed on our rooftops. One beehive produces around 10 to 15 kilos of honey annually! Alvéole will host a workshop demonstrating honey extraction and then the honey will be harvested in September and distributed to tenants.

We will keep you informed about the project’s progress over the next few months!

Mi se pare foarte faina ideea :slight_smile:

Și mie! Mai ales în condițiile în care albinele nu se simt prea bine, în lumea oamenilor, de ceva vreme. Bravo! Sper să fie un succes major!

Daaa, nu se simt bine deloc, deloc :disappointed_relieved::disappointed_relieved::disappointed_relieved:

M-au anuntat ca o sa ii scada notele, ca nu face bine la scoala, ca nu se poarta cum trebuie, cand el are un plan special pentru nevoile lui si ar trebui sa urmeze acel plan. Ca apoi sa aflu ca pe blat i-au taiat resursele si nu m-au anuntat, si asta nu de acum, ci de vreo luna, ba mai dadeau si vina pe mine ca eu nu il duc la tratament. Auleu, am explodat, cam naspa am facut , dar pana la urma i-am determinat sa ii dea resursele inapoi, plus extra pe computer. Ah, si uitasem … ne-am si imprietenit la final, mi-au multumit pentru input si pentru ideea de Lessons Learned la finalul proiectului si alte chestii :)))

buna treaba
poate se trezesc si cu gazonul vietii :)))
ca au obsesia cu smulsul papadiilor sa creasca doar iarba fara nici un scop
anul trecut abia I-am vazut pe unii care spuneau sa o lase mai moale cu papadiile ca saracele albine la inceput de primavera doar pe astea le au

Buna dimineata!
Vai de mine, cat de greu a fost sa ma trezesc, cumplit, teribil!
Si de cum am intrat aici, toti aveau nevoie de cate ceva. Daca-ati stii, cu cata nerabdare astept sa se faca noapte, sa ma duc la somn…
Pana atunci, mai beau o lihoarca de-astea de-i zicem cafea si muncesc, ca de-aia iau bani!

Same here. Am la bord un espresso dublu pe care mi l-am facut in dusmanie de tare si doua ceaiuri negre.
Vreme cacacioasa si ploioasa. Astept cu nerabdare weekendul si plapuma :smile:

La noi, a iesit soarele, parac aviata e mai faina, dupa doua galeti de cafea.
Eh, mai e nitel si gata saptamana. Aia viitoare, tot scurta e, sa tot muncesti in Suedia! :slight_smile:

Oare avem astenie de primavara? si eu sunt disperata de somn, nici cafea intravenos nu cred ca m-ar ajuta :smile: of offf si vinerea nu mai vine odata

mooor de ris, nici nu stiu daca e buna de Bancul zilei, Incursiune in penibil sau Fraieri pe mapamond: