Hai la o cafea

Am tras o raită prin oraș, după flecuștețe necesare. Protecție solară, eyeliner, concealer, o cafea pe malul apei și cam atât. Mă ascund la căsuță, că e îngrozitor de cald. Ies diseară, pe răcoare.

Băi frate, io nu mai pot cu românii de pe-aici…

1) Una la serviciu a vrut concediu 4 săptămâni că se mărită fii-sa și ”trebuie să merg să zugrăvesc, că așa-i la noi”. Nu i s-a dat, evident… nici naiba nu ia 4 săptămâni dintr-odată. Pufneli, bot, vai eu muncesc bine și ăștia sunt așa de răi. A cerut apoi intempestiv o zi liberă într-o săptămână în care avuseserăm oricum o zi liberă ca urmare a unei sărbători, așa că nu i s-a dat. Vai că trebuie să merg cu fata să-și ia rochie de mireasă și ăștia nu-mi dau liber, ce răi sunt. Păi să meargă cu viitorul soț, am zis eu. Vaiiii, cum, nu se poate, se merge cu mama, nu rupem tradiția! Eh, dacă mai stă mult, o s-o rupă de tot, că nunta e-n iulie și aia încă n-are rochie.
Eu am fost cu omul să-mi iau rochie la vremea mea, după ce unica prietenă de aici amâna și tot amâna, că nu poate și nu poate. Până când bărbatul a zis, hai femeie să ne facem treaba, lasă c-o să fiu oricum surprins să te văd coafată și machiată, nu-i nimic dacă văd rochia. Ceea ce am și făcut.
Auzi tu, nu rupem tradiția :roll_eyes: Și românismul ăsta mă scoate din minți. ”Să-mi dea, că are fata nuntă, nu se poate, așa-i la noi”. Ei, la ei nu-i așa, csf, ncsf.

2) Am niște vecini români, mă-ntâlnesc cu el la magazin, m-a lăuzit de cap. Cum își iau ei casă, cât de mulți bani au, cât câștigă, câte terenuri au în România, luate cu 3 euro mp și acum același mp valorează 12. Și cum are el salariu atât și atât și după ce cumpără casa o să aranjeze să ia salariu mai mic ”pe hârtie” și mai mult în mână. ”Îți dai seama, îi convine și lu’ șefu’”. Oh, da, celebrul românism, celebrul ”hai șefu’ să ne-nțelegem”. Cireașa-moț veni la sfârșit: ”eu îți zic toate astea că am văzut eu că te duce capul…”. :roll_eyes:
Vă dați seama? A văzut el că mă duce capul. Cred că se poate spune că am reușit în viață sau ceva. :smirk:

N-am vecini români, am cunoștințe și sunt oameni discreți, trăiți aici, mai mult decât în România. Slavă Domnului! Am avut o elevă, care a încercat foarte mult, să lege o amiciție cu mine, n-a mers! Ei îi ningea și îi ploua, în permanență, nimic nu era la fel de bun de fain, de calitate, ca în România. Am întrebat-o în final, ce dracu mai stă, dacă tot îi pute? De ce nu se duce înapoi, în inegalabila ei țară? Nu m-a mai căutat. Am suferiiiiit…

Buna dimineata!
@Nancy asa am avut eu niste colegi in Italia, care se tot laudau ca uite ce masina ne-am luat, ca puteai sa iti iei si tu una mai buna (eu am luat una la 500 de euro pentru calareala, ca io voiam sa calatoresc nu sa fac rost de proprietati), ca uite ce televizor (de neam prost) ne-am luat. Ca haine ca una alta…si ei mancau crenwursti fierti, prajiti, cruzi, ciorba de crenwursti si lista poate continua.
Nu merci, lasa ca is bine io asa cu cat de putin am. :slight_smile:
Anyway. In weekend am fost la tara la iubitul unei prietene. Au taiat porcul. Fu tare bine. Relax si voie buna.
Si ieri, cand ziceam si io ia sa ma vezi cum nu fac nimic toata ziua in afara de program administrativ personal ce sa vezi?
In timp ce luam niste paine dintr-un dulap (pentru baby da? :D) vad asa niste …un soi de firmituri asa… si zic ce draq e in dulapul asta? de ce e asa de mult praf? Si cand ma uit mai aproape, praful misca mai. Niste insecte ataaaat de mici, mai mici decat un bob din cea mai fina sare. Soc si groaza si panica in tunel. Nu am mai mancat evident ca am inceput sa ma uit prn dulapuri. Erau peste tot. Il ala primul erau mai multe. In celelalte vedeam cate una 2 miscand. Csf? Csf?
Cauta pe net sa vezi ce sunt. Ca nu sunt d-alea de alimente.“E” altceva! Intr-un final am ajuns la concluzia ca is carii. Da fuga la magazin, cumpara solutie anti carii. Scoate tot din dulapuri, spala dulapurile, si inainte de culcare am dat cu solutia vietii. Nu am maiintrat pana dimineata in bucatarie.
Am facut cafea de aseara, ne-am mutat tigarile si tot ce trebuia pe balconul mic. Plm…
Dimineata mirosea intr-un hal acolo de cred ca vreo 2 cai si tot ar fi murit daca ramaneau acolo. Daca rahaturile alea mici nu au decedat, nu stiu…nu stiu…
Astea is rahaturile

O saptamana grozava sa aveti, ca io diseara frec iar bucataria :))

cu ce ai dat?

Anticarii. asa se numeste solutia.

Buna dimineata!
Au fost niste calduri naspa de tot, la 30 de grade asa, suntem terminati! O mai tine asa inca vreo doua zile, apoi ne mai slabeste.
Am mancat la pepene, rece de la frigider, de-am facut carare la buda, noaptea!
Muncim azi si maine, miercuri e ziua nationala, stam degeaba, ies la picnic cu gagicu . Lunea viitoare, ne ducem in excursie, la un parc zoo, tot personalul. Saptamana ailalta, vineri, e ajunul midsommar si iar nu muncim. Si dupa aia o lasam mai moale, ca incheiem semestrul. Bun ase!
Prin urmare, va doresc o saptamana scurta si usoara, cu calduri suportabile!

@albinuza, eeewww… Sper sa scapi de ele, nici nu vreau sa ma gandesc! Bleah!

nu cunosc licoarea. in fine, iti recomand sa folosesti un pesticid mai serios. mirosul nu este direct proportional cu efectul :grin: cel mai probabil mirosul provenea de la solventii folositi la formulare.

incearca k-othrine. cred ca il gasesti in orice fitofarmacie. alte variante ar mai fi k-obiol si fendona. tot in fitofarmacii le gasesti.

Sper sincer sa dispara cu asta. Ca nu mai vreau sa mai dau cu nimic :))
Da’ mi-am notat.
Si asta e pesiticid serios. MI s-a zis…

tot ce pot sa iti zic e ca mai bine ca mine nu cred ca stie vreo vanzatoare domeniul :grin: nu este pesticid. probabil este un biocid pe baza de piretroizi (daca este, poate este un biocid, ca eu personal nu am auzit de el si in domeniul in care ma invart era destul de probabil sa fi auzit). nah, acum tu faci cum vrei :slight_smile: era doar un sfat.

Pai am dat deja :slight_smile: Acum sa vad in seara asta cand ajung acasa.
Daca nu au disparut rahatii mici, o sa iau ceva din ce ai zis.
Multam fain!

Doamne, ce bine e la mine in birou!
Racoare si fain. Si mi-a venit si al treilea monitor, sa tot muncesc, dar nu prea am ce, ca nu stim cati elevi primim, deci nu pot planifica nimic. Poftim ghinion, tocmai acum, cand aveam asa pofta de munca!
Asta e, o sa plec in curand la masa si dupa aia o mai tandalesc nitel pe-aici si ma car, ca prostesc de cap, stand degeaba.

Buna dimineata! Dupa un weekend superb a venit ploaia. Dar sincer, prinde bine racoarea intr-o zi de luni inceputa in forta.

@albinuza tin pumnii sa scapi de belele. :persevere:

Buna dimineata!
Am iesit din casa pe 13 grade. Si soare. Acum sunt vreo 17 si asteptam max 20-21. Maine 26 si mai sus. :disappointed:
Sunt cam nemultumita de femeile de serviciu, am tot avut geamul deschis zilele astea, era nisip pe birou, azi dimineata :roll_eyes:
Dar toate necazurile pierd din importanta, cand stiu ca maine nu muncesc si ce bine o sa-mi mai fie.
Diseara la 6 merg sa vad Solo: A Star Wars Story.

l-am vazut
filmul mi-a placut destul de mult
actorul pt solo de nici o culoare
doar unul e Harrison ford :smiley:

Bună ziulica!
Iar e cald, dar sunt acasă, așa că nu e foarte tragic. Îmi prăjesc țurloaiele pe terasă și mulțumesc cerului, că am o joabă care-mi permite astfel de luxuri!
Mâine, e vineri, doamnelor, să ne bucurăm, zic!

A venit si ziua mult asteptata :smile: Ce sa zic, astept weekendul ca pe mos craciun. Am mult somn si oboseala de recuperat.

Ce veste proasta…

Tare mult imi placea de om. Tare, tare, tare mult!

Am vazut si eu :frowning:
si Kate Spade acum cateva zile si a lasat si o fetita in urma :((

Pe Kate Spade cred ca sunt singura care nu o stia.

Dar asta cu Anthony Bourdain m-a lovit. :disappointed_relieved::disappointed_relieved:

Neata!
Aer/25C, apa marii/22C.