Hai la o cafea

Neata lumeeee! Sunt back in business :smiling_imp:
Caldura mare si 90% umiditate raportez.
Sa avem o saptamana buna, frumoasa si fructuoasa!

Neata! Pe baricade si eu. O sa fie insa o saptamana mai scurta pt ca vineri lucrez de acasa.

M-am enervat ingrozitor de tare in weekend cu masina de spalat englezeasca. Aveam de ales intre a face o criza de nervi si sa arunc cacatul direct pe geam sau a pune la munca cardul bancar.
A castigat varianta a doua pentru ca nu tineam mortis sa apar la BBC: Romanian’s abusive behaviour shocks British neighbours.

Asa ca vineri astept baietii sa vina cu masina noua, sa o instaleze si sa plece unde-or stii ei cu cu janghina generatoare de nervi, haine stricate si bani in plus la energie si apa.

@Travelerista caldura si umiditatea asta mare sunt acasa la tine? :open_mouth:

Nu-i o regula, numai cateodata e mai ceva decat la tropice. Si mie-mi place de mor.

Scurt mesaj pour les connaisseurs:

Eu stiu sa stau si la colt daca situatia o cere si daca argumentele care ma incrimineaza sunt logice si valabile. De extrem de multe ori, stiu sa imi cer si scuze, sincer, daca situatia o impune.

Am insa o problema cand ma trezesc, din senin, cu un scuipat intre ochi fara sa am sansa unei explicatii.
Stii tu, ca-n Caragiale: eu sunt Bibicul! :wink:

• Nu am restrictionat oameni pe vreun canal de comunicare. Asta daca binenteles, nu discutam despre cereri de prietenie venite pe FB din partea generalilor americani. Imi place insa sa cred ca nu avem astfel de pasiuni ascunse.

• De cand am dat drumul la Ombra nu am sters, blocat sau restrictionat accesul nimanui. Mi-am primit plangeri in privat ca nu am invitat personal, pe site, pe X, Y, Z.
    Am explicat si la momentul respectiv, dar mai spun o data, public: nu vreau sub nici o forma sa para ca am nevoie de trafic si de useri in acest loc. Nu vreau sa se simta nimeni obligat sa scrie, sa citeasca sau sa isi piarda timpul in vreun fel aici. Ombra nu este si nu va fi o afacere!

• Toti care scriu sau citesc aici au libertate absoluta din partea mea. Vrea cineva o bucatica a lui numai pentru poze si gatit? Be my guest! Vreti sa va faceti o sectiune a forumului numai despre Sodoku?! F frumos, simtiti-va ca acasa. Asta este si motivul pentru care am spus de nu stiu cate ori: deschideti-va ce si cate topicuri doriti. Scopul acestei platforme a fost si ramane: distractia, relaxarea si dezbaterea/cearta (fiecare cum vrea sa o ia).

• Locul asta functioneaza dupa o singura regula: fiecare e liber sa aiba propria opinie si atitudine! Nu banez oameni pt ca atitudinea lor poate parea iritanta pentru X sau Y. Nu ma intereseaza cine, cu cine, se cearta. Nu am chef si nu imi propun sa fac ore de dirigentie: “vaaaa rog eu, nu va mai certati”.
    Din partea mea, e liber la cearta zi-lumina, daca nu se lasa cu abuzuri verbale, demne de Precupetii Vechi.

Intr-o concluzie, nu am restrictionat pe nimeni. Insa daca tot murim de nerabdare sa tragem omul la raspundere pentru o vina nestiuta, de bun simt ar fi sa avem si rabdare sa primim explicatia.
Daca nu, pot trage concluzia ca la mijloc este doar tristul sindrom: “am chef de scandal si nu stiu unde sa-l gasesc.”
Trista concluzia, mai ales ca in nemasurata-mi naivitate, aveam niste asteptari ceva mai mari.

Pot sa pariez, pot, pot, pot? Plssss zi ca pot!!! :smiley:

Nu-mi zice ca ai astfel de ieftinaciuni printre cunostinte, care fac pe domnisoarele de pension si care considera ca ai datorii “sociale” la ele doar pt ca v-ati bagat in seama online :joy:

Asta imi aminteste de niste exemplare (asta ca sa ma pastrez cu exprimarea in limitele decentei) de pe fostul forum :grin: Daca nu ma insel, unele au semnat condica si pe aici la inceputuri :see_no_evil:

Oha! :roll_eyes:
@Daria (ca se pare ca arde ceva tara, dar baba, aka eu, se chiaptana de numa): dar tu parca i-ai scris lu’ nea Proprietaru’ ca-i necesara o masina noua, hat acum cateva luni bune, nu? S-a facut ca nu vede/aude?
Sper ca-i trimiti in secunda a doua nota de plata :smiling_imp:

Pe aia cu datoriile online am bifat-o de mult :smile: Daca nu ma duce mintea si insist sa cred ca internetul e la liber pentru toti si nu trebuie musai invitatie speciala cu funda rosie…aia e. Atata pot si eu.

Partea cu restrictionatul trebuie insa sa recunosc ca e noua. De asta chiar nu am mai fost acuzata pana acum. Si nici macar asta nu ar fi o problema. Oameni suntem, cine stie ce neintelegere sau bushire tehnica o fi la mijloc. Problema este ca ma iei la perpulis ff agresiv sa ma tragi la raspundere si apoi nu mai astepti raspuns ca un om de bun simt, ci dai block pe peste tot. Pe principiul: “ti-am aratat eu tie”.
E ok si asta. Mi-ai aratat, intr-adevar. Dar nu cred ca e cazul sa tastez in detaliu ce anume am vazut eu din treaba asta :wink:

Insa cu ocazia asta, am zis sa mai scriu o data public cam unde ma situez vis-a-vis de blocat, restrictionat, forum etc.

Ca e tont/toanta sau ce? :grin:

Hai mah, fii serioasa! Pt astfel de specimene nu trebuie sa te ofuschezi tu. Ti-am zis, numai cand imi amintesc ce exemplare se dadeau prin partea cealalta, cu masca normalitatii pusa pe figura si ma ia cu lesin de emotie.

@Travelerista nu arde nici o tara :smile: Doar muierisme, le cunoastem noi prea bine :smile:

Ba da, tii tu bine minte! Proprietara mi-a raspuns ca pot sa imi cumpar ce vreau eu si sa o pastrez, ba chiar a fost si mai “doamna” de-atat, incat mi-a dat chiar aprobarea sa scap EU de masina ei veche. Buna afacere, nu?

Pana la urma, am lasat-o asa, pt ca partenerul ei de afaceri (englez) trebuia oricum sa vina sa imi repare un robinet etc. Si zic “il astept pe asta, si vorbesc cu el fata in fata”.
Dar s-a facut englezul reparatie. Tot vine si tot incearca sa isi faca timp. Ce-i drept si eu l-am refuzat de doua ori. Dar asta pentru ca ma intrebase daca poate veni “after 22.00”. In primul rand eu nu lucrez cu “dupa 18.”, mie imi spui ora fixa. Dupa ora 22.00 poate inseamna 22.59. In al doilea rand, sorry, dar la ora aia eu nu stau de reparatii.

Intre timp insa, rahatul ala de masina chiar nu mai merge. Sambata, mai juca si Halep, ti-am zis, mai aveam un pic si ma vedeati la stiri.
Ba nu storcea apa, ba nu limpezea, ba se oprea brusc. Am stat 3 ore la o masina cu tricouri si pijamale.
Moment in care m-am enervat si am zis ca ok, hai sa dam cu cardul si cu asta basta. Refuz sa ma mai enervez pe tema. Ce-oi face cu ea cand o sa decid sa ne mutam…o sa vad la momentul respectiv.
Ca proprietara ar trebui sa plateasca…e cat se poate de adevarat. Insa ma crezi ca nu mai am nervi sa dezbat si sa ma lupt sa fac dreptate?
Daca ea, care are 4 apartamente in Londra puse la inchiriat, imi zice mie sa platesc sa scap de vechitura…cam ce masina crezi ca imi cumpara si cand?
Nu mai am nervi. Si zic ca aia batrani: aia sa fie paguba mea. Macar sa o vad in functiune vineri :smile:

Asa, deci ea ti-a dat voie sa cumperi tu masina de spalat, din banii tai, om te-a facut! :joy:

ahh, plus ca schimbat la ei inseamna “cumparam ce a fost inainte”. Adica tot acelasi Baumatic.
Astia sunt mana in mana cu marii dezvoltatori imobiliari. Totul e un Baumatic. Proasteeeee, proaste toate de zici ca sunt facute in Teleorman la Dragnea. Plus consumul de energie indecent de mare.
Am ajuns de avem totul clasa A+++ energie, astia inca umbla cu niste rahaturi din secolul trecut.

Stau cu inima cat un purice sa poata aia sa o instaleze ok. Eu zic ca am masurat noi totul bine…pentru ca mai e si problema ca e totul in mobila…deci esti si mai limitat.
Anyway, am gasit un Candy (imi place de mor masina asta) de 9 kg, abia astept. Vineri spal toata casa :smile: Sa iti zic ce ochi am belit cand am vazut ca are program scurt de 14 min???

O sa ma uit la ultima factura de la curent before and after :wink:

Pai da, mi-a facut un favor pana la urma :smile: Altfel, iti dai seama cataaa procesul ca sa constate ca nu mai merge masina, sa comande aceeasi janghina de Baumatic. ehhheeee :smile:

Ahhh, hota nu mai merge de 2 ani :smile: I-am spus, a zis ca trebuie verificata. A verificat-o englezul “da, nu mai merge”. No shit, Sherlock.
Pai sa vedem cum facem, sa comandam acelasi model, dar sa mai vin o data, cu nu stiu cine sa incerc sa o repar.
Cum era oricum o hota ff proasta pe care renuntasem sa o mai folosesc, i-am zis sa o lase balta. Nu ai idee ce fericit a fost englezul ca il scutesc de o cheltuiala. Dar esti sigura?? Pai sunt sigura. Porcaria asta in afara de faptul ca face un zgomot de nu te intelegeai om cu om in casa, altceva nu facea. Eu gatesc cu geamurile larg deschise oricum.

Ai o zi de luni buna, de esti asa blajina?! :smile: :smile: Tontul/toanta vine la pachet si cu ceva amuzament. Nu e cazul aici :wink: Nimic amuzant in reactii agresive, nejustificate.

mi-e frica sa nu imi dai block :joy:

Neaaahhh, doar te restrictionez intai. O sa mai poti scrie doar la tenis, iar acolo o sa iti dau direct block daca o critici pe Halep :smile:

De dimineata, frigul dracu, asa ca am inhatat pantaloni, camasa, geaca. Ies acum sa fumez o tigara…am zis ca lesin de cald.
Deci cred ca trebuie sa incep sa pun haine de schimb la mine :smile:

Hahahahahahahaha :joy::joy::joy::joy::joy:

Cum era aia cu davai ceas? :)))))) Stiu, nu e de ras, dar… :joy::joy:

Hai ca ma pastrez blajina :joy: As mai tine un pariu, dar mi-e ca te las leftera :roll_eyes: . Am asa un fel de deja vu cu o toanta de pe fostul forum care a mai aplicat strategia asta si mie si altora :grin: Sarmana era chiar saraca cu duhul si daca ar fi ea, mai bine ti-ar fi mila. Asta chiar ca a mai dat cu subsemnatul pe aici, asa ca ma abtin. Apoi sa nu cumva sa ti se ceara executia mea in piata mare a formului :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Stii care-i partea cea mai amuzanta? Ca sunt vreo 2-3 foste-forumuri pe aici, insa de fiecare data s-au simtit avizate persoanele gresite :smile: Acum daca incep furcile, nici nu o sa mai conteze care din ce directie vor veni :smile: :smile: Musca pe caciula va fi by default :smile: Mai ales dc e vreun chef de scandal care abia asteapta motiv.