Hai la o cafea

@Samoa a zis bine, nu-s proști, ci ignoranți. Multora nici călătoriile nu le plac (adică am colegi de 30-35 de ani care n-au ajuns niciodată la Berlin pentru că pur și simplu nu-i interesează). Îi apreciez pentru ceea ce pot profesional și-mi place de ei că-s oameni de treabă, dar personal n-aș ieși cu ăștia la bere în veci.

Altminteri, din ciclul ”să punem la butoane pe o duduie care învață germana cu Google translate”, mă pomenii azi cu un E-mail redactat după cum urmează:

”Stimată Frau X,

”vreau să audiez o dată cu plăcere unde a rămas livrarea x”.

Am citat exact :smiley: Dar mi-a zis ”stimată”, ori m-a umplut de respect, ori nu :joy::joy::joy:

fatuca asta aseara a fost nebunie

Am vazut si eu chestiunea asta @Nancy

Asa faceau la mine la job. Pana mi s-a urcat la cap si am insistat sa inteleg chestiunea: “aaa, pai toti clientii din Germania vor sa comunice exclusiv in germana”.
Ok, am inteles, dar nu e ok sa faci o asa treaba de mantuiala cu google translate. Lasa ca nu o sa le pice epoletii daca isi primesc mailurile in engleza decat sa faci o asa porcarie.
Incet-incet, majoritatea s-au dat pe brazda. Au fost si 3 clienti care si-au luat bagajele si au plecat. Nu, nu pentru ca nu stiau engleza, ci pentru ca era o chestiune de principiu pentru ei sa li se scrie si vorbeasca numai in germana.

Astia-s nemtii de la multe firme nemtesti si vreau sa va spun ca mai e si cultivata chestia asta. Dar nici cu francezii nu mi-e rusine din punctul asta de vedere.
Eu lucrez la un concern american si am avut o colega cehoaica la origine, maritata cu un italian, care a locuit multi ani in Franta (vorbeste deci fluent ceha, italiana, franceza si binenteles engleza). Si cand a venit la noi, o rupea pe germana, dar nu atat de bine incat sa se incumete sa scrie e-mailuri de serviciu in limba asta. Si s-a gasit o nenorocita din Sales, de-aici, s-o ia la 3 pazeste, ca de ce scrie pe engleza, ca unde se crede etc. De-atunci scrie toata lumea aleia numai in engleza :grin: Si mai avem si clienti care scriu numai pe germana, chiar stiind ca noi trebuie sa dam informatia (tehnica) mai departe pe engleza, si refuza sa scrie pe alte limbi.
Eu sunt bucuroasa ca-i am acum pe sarbi si i-am invatat sa trimita inapoi tot ce vine in germana. Cu timpul s-o da lumea pe brazda…
In alta ordine de idei, eu cunosc multisori nemti destepti si culti si interesanti si, tineti-va bine, cu simtul umorului, mai mare placerea sa petreci timpul cu ei.

Hahahahahahaha! :joy::joy::joy: Buna strategie :smile: Mamaaaa, imi imaginez ce nervi ia-ti facut muierii :joy::joy::joy:

Sincer, asa am facut si eu cu clientii si asa le-am zis si astora sa faca. Ai negociat si ai semnat contractul in engleza? Da. Stiau oamenii ca nu avem vorbitori de limba germana in biroul din Londra? Da. Ehh, atunci chiar nu e foc ca restul comunicarilor sunt tot in engleza.

In primele dati, eu le scriam in engleza, ei raspundeau si ma intrebau chestiuni in germana. Eu reply tot in engleza :smile: Usor, usor s-a rezolvat. Nu am primit reclamatii si circuri.

Și (mulți dintre) ai mei au umor și-mi place și că nu se iau prea mult în serios. De altfel, vineri ies cu niște unii de la serviciu la bere. N-am susținut niciun moment că toți ar fi la fel.

Esti curajoasa sa traiesti asa, acolo :joy:

Eu refuz orice incercare de corespondenta in alta limba decat engleza. Cui nu ii convine, usa e a lui. Nu ma intereseaza cat de mare e businessul si cine spanac esti tu. Ai incheiat contract in engleza, se cheama ca stii engleza. Nu stii engleza? Ghinion de nesansa!

O singura tentativa de nemultumire a fost. Nu de la nemti ci de la francezi. Si tot francezilor am acceptat sa le scriu o singura data un mail in franceza. Si nu a fost de bine :smile:

Foarte tare! Sa lucrezi international si sa ai pretentia sa ti se comunice, diverse, in limba materna! Ce tupeu :rofl:

Buna dimineata!
Azi nu e soare si bate si putin vant, dar e ok, ca ne mai racorim. Ma pun sa munecsc ceva, sa nu adorm aici.
Sa va fie ziua usoara si lipsita de imbecili!

Da draga, ce ti se pare asa deplasat. :joy: Francezii si nemtii oricum sunt cam rupti de realitatea inconjuratoare. La nivel ffff inalt chiar au impresia ca ei sunt buricul Europei si daca se supara ei si nu mai vor sa colaboreze cu niste unii din Romania, atunci chiar ca murim de foame. Adica problema au pus-o ceva gen…adica stai asa, noi vrem sa facem afaceri cu voi si voi nu va angajati personal care sa vorbeasca limba noastra? :smile:

eh iaca nu…nu ne angajam oameni sa va sufle in fund si usa e aia de colo, pe care te invit sa o inchizi usor cand iesi, sa nu o tranteasca vantul!

Dar apropo de francezi, pe asta ati vazut-o?

Sa le zica cineva baietilor ca exista ceva diferente culturale intre romani si tigani. La fel cum exista diferente culturale intre algerieni si francezi…chit ca au cu totii acelasi pasaport.

Pai da, dar atunci se cheama ca faci diferente, pe motiv de rasa, cultura, etc, adica nu esti suficient de european si iar nu-i bine. Eu cred ca baietii aia, stiu foarte bine lucrurile astea, insa ii doare la basca de corectitudinea politica. Pe de-o parte, e deranjant, pe de alta, e sanatos, sa invatam sa nu ne sara mustarul, pentru orice nimic!
Nu mi-a placut niciodata umorul lor, sunt insa de parere, ca au si ei locul lor sub soare si dezvolta imunitate la butt hurt!

si se mai vaita ca isi mai iau cate un glont in freza :joy: eu oricum, dupa faza cu mistoul facut de italieni cand cu cutremurul, nu am mai avut niciun regret pt macelul pe care li l-au aplicat arabetii. bine, nici aia cu JE SUIS CHARLIE nu am imbratisat-o. m-am rezumat la “sa le fie tarana usoara”.

o fi libertate de exprimare, dar cand ti-o mai dau si peste bot cate unii, apoi sa stii ca e si libertate de reactie. si s-ar putea ca nu toti sa reactioneze frumos la glumele tale de kkt. oricum, asa cum am zis, sunt cam terminati ei asa de felulul lor. abia le mai fac arabetii ceva selectie.

Ohhh daaaa :slight_smile: Total de acord.

Oricum, mie chiar mi se pare tot mai fascinant cum de fapt taman PC-ul uniformizeaza totul.
Nu m-a enervat gluma pt ca nu am de ce. Dar nah, tocmai in numele diversitatii care e urlata peste tot, mi se pare amuzant ca se tot pune semnul egal intre oameni. Dada, e englez, dada e francez. Sunt cu buletinul, altfel se comporta ca marocanul, algerianul, romanul, polonezul.
Apropo si de articolul scris de Lionel Shriver pe care il pusesem ieri.

Sincer, nu pot sa inteleg cum te poti gandi sa omori pe cineva pentru ca te-a bagat in ma-ta sau pentru ca te-a jignit cu vorbele. Nu pot sa imi explic cum unii pot gasi justificare la o asemenea forma de violenta.
La atatia ani dupa acea tragedie, pe bune, nu pot sa inteleg scuzele pe care le gasim unor scelarati.

Eu nu pot sa injur francezul daca ma face tiganca? Trebuie sa vreau musai sa vad sange pe perete?! Si-n fond, de ce dracu as fi asa jignita ca ma face tiganca? Am copilarit si printre ei, am impartit si cu ei o paine si o petrecere. Oameni suntem cu totii.

Bai, sincera sa fiu nu inteleg nici cum poti ca dupa ce tot mapamondul a plans de mila ta, inclusiv italienii, atunci cand ei sunt loviti de o tragedie (fie ea si una naturala, asa cum a fost cutremurul) tu sa gasesti de cuvinta sa faci misto de tragedia lor, ca deh…in fiecare nenorocire e si o parte amuzanta, iar jobul tau e sa te amuzi ca tembelul, ca doar ai libertata de exprimare.

Apoi ma scuzi, nu sunt asa miloasa si imi asum cand zic ca puii mei, atunci bine ti-au facut aia si s-ar parea ca inca au mai ramas printre voi specimene care merita un glontuletz in freza.

evident, nu mi se pare ca aceeasi reactie trebuie sa o ai daca te face francezul tigan, curva sau hot. adica spanac, doar in mintea lor sunt ceva fiinte superioare, altfel in ochii unuia care a calatorit mai mult decat calatoresc marea majoritate a francezilor, se vede exact cam la ce nivel sunt. si nu sunt cireasa de pe tort.

dar la faza cu italienii, da…am gandit asa cum am spus si nu o regret. adica prima reactie fix asta a fost: hai sictir, inca mai sunteti cativa care meritati un glont in freza. pacat ca italienii nu sunt ca arabetii si nu o sa vina sa vi-l serveasca.

Vezi ca astia care bine le-au facut alora, pot arunca acelasi “bine” in mai multe directii.
Imi pare rau dar chestiunea asta chiar nu mi se pare ca poate fi dezbatuta. Si nu e vorba ca as fi miloasa. Doar ca nu concep sa discutam de glontulete cand vina este pur verbala.
Cuvintele (indiferent cat ar fi de dure, nepotrivite sau jignitoare) si injuraturile nu omoara.

Da, inteleg ca exista puncte de vedere diferite :slight_smile: Si nici macar nu sunt de parere ca punctul meu de vedere este cel bun, dar eu mi-l mentin.

Chit ca intr-adevar, calatorind foarte mult, m-am gandit de multe ori la ce inseamna un atentat si la riscul la care ma expun. Dar nu pot sa fiu ipocrita si sa sustin ca atunci cand au facut mizeria cu italienii nu am considerat ca si-au meritat portia.

Nu, nu meriatu sa moara, meritau, poate, sa ranjeasca cineva la tragediile lor, alea personale, ca nu exista om cu viata perfecta.
Insa, nimeni nu merita sa moara, pentru ca niste mazgaleli. Daca e s-o luam asa, atunci justificam toate crimele, facute in numele oricarei ideologii, religii, politici. Right?