Hai la o cafea

Vezi tu, eu cred ca asta e un fel de “hipstereala” asa. Din nou, nu cred ca abordarea mea este obligatoriu cea buna.

Da, avem libertate de exprimare. Da, cuvintele nu omoara. Dar pana mea, cuvintele declanseaza razboaie, cuvintele au consecinte. Libertatea de exprimare nu este fara margini, oricat am vrea noi sa o dam de gard.

Altfel de ce ne ingrozim la declaratiile lui Trump, de ce am ramas masca cand Dragnea & co au strigat in gura mare ca muta ambasada Romaniei. Asa cum in politica si in alte domenii cuvintele au greutate si consecinte, asa au peste tot.
Ar fi cazul sa lasam la o parte hipstereala asta gen: suntem liberi, zicem ce vrem, care e faza, ce…nu avem voie?

Aha, si pacat ca nici romanii nu sunt ca arabetii sa ne ducem sa ii impuscam ca ne-au facut tigani?
Unde tragi linia?! Care gluma sau jignire merita sa fie platita cu sange?! Pentru ca nah, de altfel parca nu ne plac musulmanii fundamentalisti.

asa cum am zis, exista o linie si in general bunul simt ar trebui sa te ajute sa o identifici. liberatea de exprimare nu este nemarginita.

Continui hipstereala si spun ca nu, nu l-as omori pe Dragnea sau pe Trump. Razboaiele nu au inceput din cauza vorbelor. Au inceput pentru ca oamenii s-au luat si se iau prea in serios.
Fix ca musulmanii fundamentalisti.

se iau sau nu se iau in serios, asta e…exista consecinte si trebuie sa tii cont de ele. pe mine m-a ingrozit sa vad imaginile din siria. oameni plin de sange care alergau bezmetici pe strazi. asta in timp ce eu, din confortul sufrageriei mele priveam totul al tv, norocoasa fiind ca nu sunt acolo.

realitatea e ca exista consecinte si cand un rahat cu ochi insista sa isi foloseasca libertatea de exprimare, chiar si cu pretul victimelor, ca deh…el lupta cu vorbele, sunt nitel mai rezervata.

ok, dragnea e liber. adica pana mea, cine suntem noi sa ne oficam ca a zis ca muta ambasada, doar e libertate. sa zicem ca dupa ce iohannis a pus piciorul in prag israelienii ne dadeau acolo o bombita mica, e avertisment. si din confortul sufrageriei mele, din care privesc la sirieni, ajungeam si eu la tv, plina de sange, cautand adapost.

pe bune? chiar asa am ajuns incat sa credem ca putem zice orice si ne putem manifesta oricum ca ce dracu, noi suntem liberi. luptam pt libertatea cuvantului.

si daca coreea de nord alege sa se joace cu focul. ce facem? luptam pt libertatea de exprimare a lui trump? serios???

dupa parerea mea lupta pt libertatea de exprimare ar trebui sa inceapa cu identificarea limitei de bun simt. chiar nu ai dreptul sa spui absolut orice.

Auzi, dar de ce dezbatem libertatea de exprimare a liderilor politici?
Nu compari statutul lui Iohannis cu statutul lui Ovidiu Eftimie de la Times New Roman. Iohannis are o functie in care da, trebuie sa aiba grija ce vorbeste. Eftimie insa nah, chiar cred ca o poate face ce caterinca vrea el.

Inteleg eu ce spui si, pe alocuri iti dau dreptate. Dar in afara de ceva gen CNA cam ce ar trebui de facut? E greu sa faci legi care sa reglementeze bunul simt. Iar glontul pt nesimtire chiar nu mi se pare o solutie.

pai le comparam pt ca cei care aleg sa riposteze nu vor riposta musai la ce zic alde iohannis. daca ai pretentii de la cei care te conduc, sa fie prudenti in exprimari si sa nu faca experimente pe pielea poporului, ar fi cazul si ca cei ce se vor a fi formatori de opinie sa ai aceleasi pretentii.

cel mai banal exemplu care imi vine in minte, e ca daca la mine vine cineva si ma scuipa, sunt sanse foarte mari sa ii intorc un dos de palma, indiferent cat de neajutorat este respectivul. nah, uite un scenariu naiv: nu stiu, sa zicem ca o apuca asa pe o babuta PSD-ista pe strada sa ia flegme rezistentii si ma nimeresc in raza ei de actiune. sunt sanse fffff mari sa nu dau doi bani pe faptul ca abia isi taraie batranetea si sa o pricopsesc cu un dos de palma.

ok, e o reactie naspa. nici nu zic ca e ok. dar da, eu as putea lovi in cineva mai slab ca mine si pt simple manifestari care nu imi lezeaza integritatea.

ce ma indreptateste pe mine sa presupun ca pot zice orice fara consecinte. ti-am zis doar de conflicte in care m-am trezit de la observatii civilizate de genul “bah, da-o naibii de treaba nu mai arunca gunoiul pe strada”. Am realizat ca si daca ii zic unui “TE ROG FRUMOS, TE IMPLOR, NU MAI ARUNCA GUNOIUL PE STRADA SI IA HARTIA AIA PE CARE TOCMAI AI ARUNCAT-O”, risc sa ma aleg batuta.

cine are chef de hipsterela nu are decat sa incerce. eu sunt mai lasa asa si nu am chef sa iau bataie de la toti golanii ca mi-am permis sa ii implor sa ridice gunoiul de jos.

Nope. Eftimie nu este platit din banii mei. Theresa May in schimb este platita din banii mei si are alta functie si statut.

Recunosc ca nu prea inteleg cum am plecat de la ziare de tip TNR ca sa ajungem la geopolitica si apoi la cum, de fapt, nu vrei bataie de la golani doar pt vorbe.
Dar ce spui tu mai sus, cred ca face parte din acelasi principiu pe care il explicam: pt care vorbe ceri si consideri justificata bataia si omorul?!

Responsabilizarea presei (de orice fel ar fi ea) este extrem de importanta. Insa nici pe asta nu o faci cu bataia sau cu mitraliera.

Pe scurt, sunt de parere ca libertatea de exprimare e limitata, fie ca e vb de charlie, de sefi de stat, de persoane publice sau de anonimi si ca e gresita abordarea: cuvintele nu ranesc fizic, deci poti sa faci abuz de ele fara consecinte.

Ca fac ei misto de halep, ok…atat ii duce capul, nu ma intereseaza. Dar acum nah, daca tot aleg sa mistocareasca orice, inclusiv tragedii care se lasa cu multe victime umane, aleg si eu sa iau la misto tragediile in care ajung ei. Doar am si eu libertate de exprimare, nu?

Fair point!
Dar asta inseamna ca adopti acelasi tip de comportament, pe care tocmai l-ai condamnat.
De-aia nu e hipstereala, ci un soi de intelepciune, sa-i lasi sa scârtza-scârtza pe hartie, in legea lor, fara sa-i iei in serios. Daca nu ne-am mai inflama, la toate glumele nesarate, proaste sau de-a dreptul grosolane, am trai mai zen.

În mare parte de acord cu @Queen. Eu am zis de atunci ca je ne suis pas Charlie, ar însemna să mă fac idioata singura.
Nu vor intra romanii în ei cu mitraliere, nu suntem atât de tâmpiți. Dar câteva șicane urat mirositoare tot ar merita, pe ușa… pe pereti…
Plec la a doua serbare și gata cu drumurile la școală, pana în septembrie. Yey!

Eu cred ca ei si o gramada dintre cei care s-au etichetay cu “je suis Charlie”, s-ar fi inflamat serios daca atunci cand cu atentatul s-ar fi gasit unii care sa scartza scartza pe hartie o caricatura cu creierele lor imprastiate pe pereti.

My 2 cents: mi-e silă de ăia de la Charlie Hebdo și nu m-am amuzat deloc, dar deloc, la mâzgăleala cu Simona. A, că au fost subtili, a că stai că de fapt ei au vrut să spună x și y și lumea nu s-a prins… Să fim serioși, e o bătaie de joc și atât.

Caricatura trebuie să includă elemente de satiră, e adevărat. Există caricaturi inteligente și de bun-gust. Nu e cazul aici. Sunt niște nesimțiți.

Zic și eu ca @Ziggy, ar merita să le spoiască cineva pereții.

Eu tot sunt de părere, că ne inflamăm degeaba!
Să-l luăm pe răposatul Vadim Tudor, câtă cerneală, cu miros de rahat, a curs în paginile verzei, pe care cu mândrie, o numea ziar?
Făcea, pe care cum îl deranja, indiferent dacă era vorba de vreun intelectual, sau politician, sau jurnalist, spion, iredentist, după care ajungea la concluzia, că individul se trage dintr-o mamă curvă și un tată lingurar. Sau niciun tată, că mă-sa se crăcise cu o șatră întreagă. Și lumea se necăjea, îl spurca și-l făcea nebun, isteric și-l amenința cu procese. Iar el se apăra “e pamflet, nu e pe bune!”
Și atunci, de ce nu se opărea lumea așa? Ah, că era de-al nostru!
Pe bune, Charlie Hebdo, nu merită atenția! Mai bine citim despre colecția de suspensoare toamnă- iarnă, a lui Cătălin Botezatu!

Romanu-i creativ când e vorba de mișto-uri și glume adevărate, nu ma îndoiesc ca vor primi niște lecții.

Pai fix asa trebuie raspuns. Problema este ca romanul si-a luat furca. Cand il omoara prin spitale, analfabetul de la putere, nu mai ia furca. Sa vezi valuri, valuri de: “bine v-au facut musulmanii”, “sa muriti” etc. :open_mouth:
Mai serios, si mie mi s-a parut o gluma de rahat. Dar pana mea, sa doresc moartea pentru prost gust?!?!?

Da, recunosc ca ma lase fara cuvinte chestiunea asta. Avem talent la caterinca, stim sa injuram - ohoooo, nimeni nu ne intrece. Nu nene, ni s-a ofilit ego-ul, vrem direct moarte.
Si cica nuuu, romanii sunt toleranti, nuuu la romanii nu a existat niciodata extremism, nuuuu, suntem buni doar la aparat patria, altfel noi nu atingem nici macar cu o floare: vreun tigan, evreu etc. Nuuuu, doamne fereste, maiculita noastra.

Un lucru e sigur, daca orgoliul asta al nostru s-ar manifesta si in chestiunile cu adevarat importante, am fi fost departe.

Le-am analizat un pic pagina de fb și m-am prins care e oftica lor. Unul din redacție a avut bilete la turneu, au pus săracii mana de la mana probabil, și niciun francez n-a ajuns în faze finale :joy::joy: pai cum sa nu te ia fierea?? :joy: