Hai la o cafea

Io am primit azi asta. Mi se pare potrivit mesajul :grin:

Hahahaha :)))) or fi pierdut bani si la pariuri.

Ohh, staiii, astia cu pariurile sunt romanii. Pierd bani si apoi incep cu “machidoanca dracu”.
Banciu parca a facut-o pe Halep taranca. Unde erau atunci, astia cu furcile si cu dorinta de crima?! Se arunca zilnic galeti de injurii la adresa ei. O luam la perpulis cum ne vine, cand ne vine…hmmm, dar da, brusc suntem principiali cand prostul gust vine de la straini.

:joy::joy::joy: nu vad lupul dacic :joy:

Oh, sa nu vezi cât a lătrat Banciu și după ce a câștigat. Pe bune, cine-i rama aia și ce treaba are cu sportul? Da, a comentat campionatul **Bulgariei ** pe nush care canal sportiv. Da, a comentat câțiva ani turul Franței la ciclism. Eu ma uit la ciclism, iar comentatorii sunt extrem de enervanti și barfitori.

Hai ca încep băieții

Vreo doi pe la digi spun ca de faaaaapt, de faaaapt, nu e vb de Simonaaa, ca vedeti ca nu-i scrie numele. De faaaaapt, este o ironie adresata francezilor ignoranti care confunda romanii cu tiganii. Dar romanii, au sarit ca prostii, pt ca nu le permite nivelul de cultura sa inteleaga asemenea fineturi :stuck_out_tongue_winking_eye:
Federatia franceza de tenis pompeaza la greu bani in jucatori, in pregatirea lor de mici. Rezultate din parti. Vin la RG cu o armata de jucatori, wild cards balamuc. Si nada de nada.
Cum dracu sa nu faci spume. Satira pe dracu.
Romanii scot artileria grea :joy::joy: Numa satira :grin::grin:

Băi, nu mai pot cu ăștia. ”Esteți voi prea proști și ignoranți care nu ați priceput satira, inculților ce sunteți, aicea e cu sens abscons și profund, nu pentru voi carele sunteți niște azini fără educățiune zolidă…” - gen :smiley:

Ce să zic, bine că-s ei culți în cap. A zis bine cineva - cine se amuză de caricaturile din Charlie Hebdo, foarte probabil îl găsește pe Badea amuzant. Și satiric, cum de-am putut uita :roll_eyes: scuzaț.

Eu nu gasesc nimic amuzant in ele. Nici macar in aia pt care au fost ciuruiti nu am vazut ceva amuzant. Si raman la parerea ca libertatea de exprimare nu e o chestie de care poti abuza asa cum o fac ei.

Apoi nu e acelasi lucru sa latre trump si sa latre dragnea, chiar si pe aceleasi teme. Latratul lui trump poate avea cu siguranta consecinte dureroase. Daca dragnea va latra pe aceeasi tema, este putin probabil sa existe consecinte.

La fel si cu fituica lui vadim. Una e sa mazgaleasca un vadim intr-o fituica de romania si alta e sa mazgaleasca new york times de exemplu.

Nici eu. Dar multă lume găsește și explică doct SENSUL :roll_eyes: Inclusiv Șora, care altfel are opinii de om cu scaun la cap. Și evident, e citat cu pioșenie, pe sistemul ”iată, până și Șora a spus că…”.

Poate ne explica ironia fina la adresa francezilor și în episodul cu italienii, am citit ceva de genul asta prin comentarii.
A haha, pai cum și-ar lua romanii pușca din cui, este doar satira!
De pe Twitter adunata

@Queen, sa inteleg ca-i compari pe astia, cu NYT? Ca mie nu mi se par atat de importanti! la fel ca si Vadim, niște oameni care au fost mințiți, că au umor. Și care s-au prins iute, că pamfletul și satira, fie și de proastă calitate, te împuterniceste, să faci mișto și să batjocorești, fara sa suferi consecinte legale.
Dar, cei care-au murit, au fost ciuruiți de niște ofensați, care au considerat că viața unor oameni, fie ei și imbecili, valora mai puțin, decât “onoarea lor rănită”. E un dezechilibru uriaș, între pacatul ziaristilor si raspunsul ofensatilor.
Eu insist, li se da prea multa atentie!

Da, ii compr oarecum. Nu calitativ sau ca tip se publicatie ci ca recunoastere internationala. Daca inainte de atentatul prin care unora dintre ei li s-au zburat creierasii erau niste necunoscuti, niste Vadimi francezi, acum, fara sa mi se para ca exagerez, sunt la fel de cunoscuti ca NYT, iar ceea ce mazgalesc ei este ceva mai mult decat ceea ce ar mazgali o publicatie locala, citita si apreciata doar de cativa isterici.

Publicul target e tot ala, eu nu le-as da mai multa greutate, decat au avut vreodata.
Cu atat mai putin, as face vreo analogie, intre mazgalelile lor si declaratiile unor lideri politici. Sa fim seriosi, cine dracu sunt baietii astia si cata lume stie cum ii cheama? Pana nu rascolesc emotiile vreunui popor/ grupari, nu-i pomeneste nimeni.
Am vazut niste caricaturi, destul de grosiere, cu francezi de-ai lor. Despre care n-am auzit atata zgomot din partea corectilor politici, de aiurea, ca vezi tu, au facut misto de niste oameni, intr-un mod grosolan. Or fi vociferat cativa francezi, nu i-a bagat nici dracu in seama!

Si au obtinut exact ce au vrut: atentie. Nu stiu cand s-a mai scris atat aici intr-o zi :grin:

Ce m-a distrat pe mine azi :smile:

Pfoai, ce mi-a placut! :joy::joy::joy:

Vai cat mi-a placut pustoaica :heart_eyes:

Poate sa imi zica si mie careva, cateva chestii de consolare, sa nu ma mai simt vinovata ca am mancat 7 bombone ferrero? :angry:

De mai bine de o luna ma distrez cu un programel de contabilizat caloriile, lucru care a agravat consumul celor 7 bomboane :smile:

Io pot!
În orice program de fit, există un moment de “take it easy in order to boost”. Dacă alergi, la un moment dat, dai de plateau și nu poți fugi mai mult, sau mai iute. Atunci iei o pauză. Dacă tragi de fiare, la un moment dat, dai de plateau și atunci te oprești. După o săptămână, reiei și atunci ai parte de boost-ul ăla.
Ciucalata aia, ai mâncat-o că îți cerea corpul Mg.
Mâine, bagă o tură, 5km, ai scăpat de păcat!
Poate ești și la PMS, eu sunt și am mâncat 2/3 de pizza și o felie de plăcintă cu afine. Și-am băut ceai, îndulcit cu miere.
O să zic acum, că din solidaritate, cu tine! :joy::joy:

Cre’ ca te iubesc! :grin:

Bai da, ma simt sfarsita, e drept. Cu tot mancatul meu sanatos, cu toate suplimentele, cu tot sportul pe care il fac, vad ca ajung in acelasi punct cu 1-2 luni inainte de concediu.

Nu stiu daca v-am povestit de lesinurile mele maretze si de problemele de echilibru manifestate sub forma de criza de vertij de lunga durata, adica care a impus pozitia orizontala vreo 12 ore, pt ca aia verticala se lasa cu picat din picioare si voma instantaneu. Eh, nu intru in detali, dar au existat acum vreo trei ani (prima tura) si anul asta a doua tura. Ieri am fost la ORL: nu aveti nimic, functionati perfect, urechea interna e si ea foarte in regula. Cica sa fac si un RMN, de control, sa inlatur toate suspiciunile, dar estimeaza ca si RMN-ul va fi ok, ca nu acuz dureri sau alte probleme constante care sa duca cu gandul la vreun diagnostic. Pe de o parte ce sa zic…ma bucur ca nu sunt bolnava. Pe de alta parte nu ma fericeste deloc gandul ca organismul poate claca si fara un motiv medical.

In alta dezordine de idei, ma duc sa scap de vina ciucalatilor la acel antrenament cu greutati, gen body pump. In parc nu merg sa alerg pe caldura asta, ca dau in primire. Iar pe banda nu ma duc tot pe motiv de ameteli. Cica sa o evit o vreme…

Neața :slight_smile: Azi sunt happy. Fostul șef, cel pe care-l jelea toată firma când a plecat în decembrie, ne-a convocat ieri la bere în cerc restrâns. Ce bucurie a fost să-l revăd, să vorbim toate alea, să bârfim personaje importante din companie :smiley: Și-am avut câțiva candidați serioși :joy:

A fost chiar emoționant, ne-a îmbrățișat pe fiecare, ne-a zis că, deși e adevărat că se simte foarte bine la noul serviciu, i-e dor de ”vechea bandă”, adică de noi. Și-am vorbiiiit și mâncat burgeri și băut bere fără alcool :smiley: (că toți eram cu mașina) și-am râs până când nu mai puteam respira. Și-am făcut poze tembele și ne-am distrat aruncând unii în alții cu pliculețe (sigilate) de sos barbecue :see_no_evil: (bine, nu în șefu, totuși :smiley: ).

Știu că poate n-ar trebui să văd lucrurile așa, dar de la masa aia eram singura care nu mă născusem în Germania. Și faptul că eram acolo m-a făcut să mă simt al naibii de bine. Cine-o mai zice că nemții discriminează…