Hai la o cafea

Maine ma intalnesc cu doua prietene din facultate. Amandoua vin cu cate o bucata plod de 5 ani (doi baietei) :grin: Cred ca mi-au luat pulsul pe tema asta doua zile, sa se asigure ca sunt de acord si nu zic da de complezenta. Nu stiu, zau, ce parere are lumea de mine :joy:

M-am gandit sa le iau copiilor niste cadouri, asa ca am luat dupa cum urmeaza:
-cate un set a cate 3 puzzeluri, recomandate pt 5+
-cate 2 carti de povesti si colorat
-cate o cutie de creioane colorate
-cateva fructe (sa nu ma omoare alea daca or fi ceva mame isterice cand vine vb de ce mananca plozii)

Acum dupa ce am terminat de targuit m-am gandit si eu sa ma intreb daca sunt potrivite cadourile pt varsta asta :joy:

Bine, o sa le zic din prima sa se prefaca ca sunt potrivite si am nimerit bine :grin: Dar sunt macar pe aproape?

Este foarte foarte bine, se aproba. Picii vor fi ocupați, sa le rezervați o masa lângă voi.

Hai ca am nimerit-o. Bine, plozii nu au stat locului :grin: Cadourile mele nu au servit pe post de calmant. Au fost incantati ca au primit ceva, dar au decis ca se vor juca cu ele acasa, asa ca nu a fost vorba de stat la interior ci a trebuit sa fim in miscare continua in parc. Chestie care nu prea mi-a placut, ca nah, ele stateau cu randul dupa ei si totul era o agitatie continua, in concluzie discutiile noastre au fost ffff fragmentate. Cred ca nu mai repet experienta. Nu e cea mai inspirata idee sa iesi pt socializare intre adulti cu doi plozi dupa tine. Ma rog, banuiesc ca merge daca scopul iesirii e fix sa ii plimbi pe ei, dar daca scopul e sa schimbi impresii dupa cativa ani, ideea e ffff nefericita, iesirea fiind muuuult mai reusita fara “remorci”

Mai este varianta unui Mall cu loc de joaca supravegheat. Noi asa facem dacă vrem sa stam liniștiți câteva ore cu prietenii la o bârfă, băgăm toată plozimea acolo după ce le umplem burțile, și n-avem batai de cap vreo 3-4 ore. De regula abia reușim sa-i scoatem de acolo. Au tot ce le trebuie, sunt supravegheați, vreo 2 fete se joaca cu ei. Și nu doar în Mall, și-au mai deschis și alții afaceri de genul asta. O cafenea prin apropiere pt adulti și toată lumea se simte bine.

Buna dimineata!
Foarte fain weekend am avut, cu odihna si sport si gaming, ascultand ploaia.
Un sigur defect a avut, weekend-ul, a fost prea scurt. Nene, nu-mi ajunge somnul si gata! 3 saptamani pana la concediu, mi se pare o eternitate.
Dar e soare si racoare, foarte fain, nu mai lesinam de caldura.
No, hai s-aveti o saptamana scurta si insorita!

Buna dimineata! Bun weekend :smile: iar cu noua masina de spalat bulendre, lucrurile au mers chiar brici.
Sa avem o saptamana buna si senina!

Neața la dumnevoastră! Eu zbor acasă joi și revin duminică - mă duc pentru întâlnirea de 20 de ani de la absolvirea liceului, care până acum se anunță funny :)))

Ca de exemplu…

• dar de ce să mergem noi la liceu pentru a anunța că are loc o revedere și să solicităm catalogul? Să se ducă dirigintele!
    Inocenta de tine, dirigintele e invitatul nostru.

• dar de ce să nu chemăm toți profesorii, deși pe unii i-am avut doar un an-doi, io vreau să-i revăd, amintiri, alea-alea.
    Nostalgica (și inocenta) de tine, noi i-am avut doar pe ei, dar ei au avut mii de elevi de-atunci. Au trecut două decenii, ya know?

• da de ceeee, să vie cu toții pentru o strângere de mână!
    Ești tu sigură că profa de muzică dintr-a IX-a (cu care aveam doar o oră pe săptămână) își mai amintește de noi?

And so on. Mai spicuiesc persoane care întreabă de 3 ori unde și când e paranghelia (deși li s-a răspuns deja), precum și persoane care-și amintesc de momente ”traumatizante”: cutare m-a lăsat corigentă, uaaaaaaaa!

Slavă Domnului că vin și vreo 2 colege fără copii, altfel eram singura care nu puteam puncta pe subiect. La întâlnirea de zece ani înțelesei că a fost tema principală - ”cea mai mare realizare a mea” șamd șamd :roll_eyes:

Asa circoteca am avut pe acest minunat subiect, incat simt si acum, cum mi se urca sangele la cap numai cand citesc si aud porcaria asta. “Cea mai mare realizare”.

Si, de cele mai multe ori, sa ii fereasca sfintii pe bietii copii sa nu se ridice la nivelul de mare realizare pe care o vor anumiti indivizi.

Cred că trebuie să mă gândesc la un răspuns trăznit la chestia cu realizarea :))) Mă gândesc să le spun că n-am riduri, deși bat la porțile lui 40 și nu mi-am pus botox :joy::joy::joy: Dacă aveți sugestii, pliz :smiley:

Nu stiu, ti-am zis ca la mine s-a lasat cu circ mare de tot :smile: Mai ales cand am indraznit sa scot pe gura ca nu, mie personal nu mi se pare o realizare ca ai “cercificat” de casatorie si copil in batatura.

Pfuaaa, ce-ai cutezat :))) Acuma e musai să istorisești. Ce-au zis, cum fu? :smiley:

Ca ai reusit sa demontezi, cureti si remontezi sifonul de la baie, in 2 minute.
Ca ai reusit sa cureti un mar, sau un cartof, fara sa-i rupi coaja si a iesit de x (insert impressive nbr) cm.
Ca ai mancat x hot dogs/ placintele/ inghetate in 5 minute.
Ai invatat 20 de cuvinte in Tigrinya, pe drum spre paranghelie.
Alte aberatii de-astea :smile:

Excelent :joy::joy::joy::joy:

Pai eu le-as zice ca dupa ce am facut greseala de a ma mai uita prin presa romaneasca, sa vad ce se mai intampla prin tara, mi-am dat seama ca cea mai mare realizare a mea e ca am doua cetatenii si imi permit luxul de a fi cetatea roman in mod selectiv :smiley:

Pai am cutezat pentru ca 4 zile cat am stat acasa, am fost pusa la curent cu realizarile tuturor romanilor stiuti si nestiuti (fosti colegi, rude, vecini etc).
Dupa ce am terminat cu recensamantul asta, am inceput invers: “m-am intalnit cu Xuleasca, intreba de tine: daca te-ai maritat si ai copii”. “Aaa, m-am mai intalnit cu tanti…, a intrebat daca te-ai maritat si ai copii”.
Eheee, draga tata, alte subiecte de conversatie nu mai exista?!!

Jur ca fix ceva de genul asta mi-a trecut si mie prin minte :smile: :smile:

Voi face un mix de la Sam și Majestate :)))))

Pana mea, realizare mai mare decat a pretinde ca nu esti cetatean roman atunci cand se da in stamba cona veorica, nici ca exista :joy:

Deja la ultimele doua eu, in locul ei, m-as fi rugat sa se deschida pamantul sa ma inghita. Ma refer la aia cu uitat numele premierului estonian, in compania caruia tocmai petrecuse cateva ore si aia cu pus steagul estonian invers, ceea ce l-a facut pe om sa intervina personal sa isi aranjeze in fata tampitei steagaul tarii sale (gest dupa care s-a ales cu aplauze, inclusiv de la veorica).

Deci eu am avut acest moment la intalnirea de 10 ani de la terminarea facultatii, data la care nu ma multiplicasem inca.

Si dupa ce toata lumea s-a laudat cu doctorate, functii etc. “dar cea mai mare realizare a mea este copilul”, imi veni si mie randul.

Asa ca am cuvantat ca eu sunt o parlita de avocat si cea mai mare realizare a mea e ca am acelasi numar de centimetri in talie ca la terminarea facultatii. Moment in care toti fostii colegi, femei si barbati deopotriva, facura liniste. Ca p-asta n-o prea puteau depasi… :grin:

Vai, cum e asta :joy::joy: Deci fac mix din trei, cred :))) Voi fi cea mai realizată de-acolo, precis :)))