Hai la o cafea

Toata viata mea, am fost slaba. Prin urmare, nu am putut dona sange, ca na, desi eram sanatoasa tun, nu implinisem kilele regulamentare.
In sfarsit, la 40+, am peste 50 de kile, yuhuuu…m-am anuntat ca potential donator.
Ok, m-au sunat oamenii de la clinica, am facut programare, pentru azi, declaratie de sanatate si o mica discutie, pe tema starii generale.
Totul, minunat, puls 46 bpm, ritm misto, hai sa luam o proba de sange. Hai! Suflecam manecile, strange pumnul, strang…si aud “ehmmm…ne pare rau, dar nu se poate, ai venele prea subtiri, iar acul e foarte gros!”
Poftim? Adica nu pot dona? “Nu, ne pare rau! Dar revino peste cativa ani, poate se schimba ceva!”
WTF!!! :disappointed:

Asta cu venele sa stii ca e relativa. Ffff multi manuitori de ac sunt complet imbecili. Eu am niste vene ok. Niciodata nu am avut probleme. Eh, dar am dat si de doua specimene care s-au chinuit o gramada sa ma intepe si s-au vaitat de nu au mai putut, ca ce vene subtiri am (si nu pt donat de sange ci pt analize). Si nu, nu am deloc vene subtiri, dar sunt ele fffff proaste si m-au chinuit de m-au tampit pt o intepatura care pt alte 10 persoane nu a fost o problema.

Daca tii musai sa donezi, iti sugerez sa schimbi centrul sau macar persoana care ar trebui sa iti evalueze venele.

Neata! Toarna cu galeata, tare fain se-aude!

Pai s-au adunat vreo 5-6 asistente, din care doua, ceva mai in varsta. Mi-e greu sa cred ca niciuna nu stia atata meserie, incat sa nu fie in stare sa-mi nimereasca venele.
Pe de alta parte, eu mereu am avut problema asta, vene subtiri si invizibile, cand se lasa cu probe de sange, sau perfuzii, ma faceau ciur, pana le gaseau.
O sa incerc la un alt centru si daca nici acolo nu merge, o las balta.

Da, daca stii ca ai avut mereu problema asta, e o chestie si e posibil sa iti zica acelasi lucru. Eu nu am problema asta si in afara de doua proaste, care m-au chinuit cat au putut vaitandu-se ca am venele subtiri domne’, niciun alt cadru medical nu a avut probleme in a intepa venele mele. Si m-au intepat suficiente, inclusiv propria mama :smile: , cat sa pot concluziona ca cele doua erau doar proaste.

Propria mama, n-a avut niciodata coaie, sa ne intepe pe noi, dar mereu imi zicea “vai de tine, ai niste vene, ca atzele!” Si ea le are la fel, dar le vedea doar pe ale mele.

Fratilor, am un somn, cat China. Cred ca fug acasa sa strag un somn mic, dupa amiaza.

Buna dimineata!

Azi sunt in toane mai bune, am venit la birou la ore anormale, in speranta ca o sa gasesc o gramada de treaba, dar nix. Oamenii nu se grabesc. Bun asa, eu pe 6 iulie, m-am carat in concediu, fie ce-o fi.
Acum ma pun sa sed, vreo doua ore, sper sa nu adorm naibii de plictis!
Hai ca-i miercuri azi mai vem maine si dupa- aia stam degeaba.

Va anunt ca ma duc sa protestez…la sala! :joy:

Azi e ora de circuit. Baga baiatul ala 3 circuite, pe 8 posturi intr-o ora, de ies de acolo vlaguita. Pfai, dar imi plac orele lui de mor!

Gata, am protestat :grin: Acum ma duc acasa si ma bag la o baie fierbinte, poate imi vine inspiratia si pt shopping :joy:

Neata! Azi toarna aici cu galeata. Imi vine sa ma bag in pat si sa adorm in zgomot de ploaie.
Nici macar espresso baut nu m-a desteptat.
@Travelerista, la multi ani fericiti Ninei-Yoghinei!

Buna dimineata!

Mare noroc am, ca un coleg nu si-a dus caloriferul electric acasa.
Adus asta iarna cand nu a mers incalzirea.
Si mare noroc ca aveam niste sosete de-ale lui baby ului in rucsac.
Acum sosetele initiale si tenesii is pe calorifer :smiley:
Si eu sunt in celelalte sosete la birou
:slight_smile:

Buna dimineata!

La multi ani pruncului Travelerist!
A turnat si la noi, cand m-am trezit eu, acum a iesit soarele. Mi-e foarte somn. Aseara, am baut vin si am degustat diverse, la un moment dat, ma luase euforia, am costatat ca am baut o glaja de vin, in doi! :flushed: :roll_eyes:
Nu stiu cum o sa rezist azi, mi-e teribil de somn!

@Travelerista la multi ani copilului! Sa fie sanatoasa si sa iti traiasca multi ani fericiti! :cherry_blossom::bouquet:

:thinking:
Parca ziceai ca nu bei vin, sau am retinut gresit?
Eu sunt cu ditamai umbrela dupa mine.
Noroc ca am plecat in sandale, altfel nu stiu cum imi uscam lucrurile.
Dar noul nostru sef s-a dezbracat frumos, si-a intins izmenele si tricoul pe scaunele din sala de protocol, sosetele le-a pus pe un dulapior sub birou si a taiat-o la 1500 la meci cu colegul sa sustina echipa daneza.
Noi am ramas cu mirositorii uzi in office…open space.
Da colegul de vis a vis cu deodorant en gross.
:joy::joy::joy:
E o diferenta de la cer la pamant intre vechiul sef si asta nou. Parca e venit din Cuca Macaii de Danemarca.

Ba da, beau, câte un pahar, când și când și nu mă pricep deloc. Ei, aseară am sărit calul.
Tare obosită am fost, toată ziua.

Si s-a dus imbracat in ce la meci? Costumul lui Adam?

Multumesc mult de urarile pentru copil :raised_hands:
Taman de ziua ei m-a luat o enterocolita, am stat toata ziua in pat si la buda. Azi vad ca sunt mai ok, dar pana la bine mai este.

@ChickyG, la multi ani cu sanatate, bucurii, mancaruri delicate si destinatii frumoase! Sa ramai asa cum esti! :kissing_heart::hugs::champagne::tropical_drink:

La multi ani @ChickyG!!! Toate bunataturile lumii sa-ți iasa-n cale si sa le savurezi ca nimeni alta!:champagne::clinking_glasses::birthday::wine_glass::tropical_drink::cocktail:

La mulți ani Nina și @ChickyG!!!

:joy:
Pleca in tricou si sort in culorile tarii muma. Si cu tichie de viking pe capatzana.
Si-a comandat de acasa doua tichii cu aripi - cica astea-s de gagici, si doua cu coarne.
Da’ taman alea de gagici, cu aripi, disparura din peisaj.
Noi ce sa intelegem?:joy:

Va multumesc pentru urari!:kissing_heart:

Azi comandai pizza pt colegii de la servici.
Cand sa aranjez masa la protocol, ce sa vezi? Izmenele se maturau in continuare acolo.
I-am scris mumos pe skype ca-l rog sa elibereze ringul, sa nu-l jignesc in public. S-a simtit.

La mulți ani @ChickyG!
Eu îți doresc să fii sănătoasă și tânără și vesela. Restul, le faci tu!

@Zambareata La multi ani numai cu de-alea pe care ti le doresti! Sa ne traiesti sanatoasa, fericita si vesela! :tada::champagne::confetti_ball::fireworks::cocktail::wine_glass::cake: