Hai la o cafea

Peste ce dau la copiator :smile:

Hello!
Doua vizite=doua invitații la nuntă :joy:
M-am scos!
Și încă n-am terminat vizitele.
Una e la anu’ la Londra fix de ziua mea. Cu ocazia aceasta am aflat ca pica intr-o sâmbătă.
Amu tre’ sa-mi caut ținută de nunta londoneză. Mi-o trebui și pălărie?

Fara palarie nu te lasa Regina sa intri in tara :smile: :smile:

Ne destrabalam si noi la o cafea/vin/bere londoneza? ;;;:wink:

Tocmai scriam ca va fac program sa va vedeți! :joy:

Hahahaha, pai ia uite ce repede m-am activat :smile: :smile:

Ne destrabalam, cum nu?!:joy::kissing_heart:
La o cafea, musai. Am auzit ca Londra e capitala cafelei, fiecare cafenea are propria combinatie.
Asa o fi?

M-au dovedit cu iPhone-ul lui peste!
Vara trecuta ne-a anuntat sefu’ ca e vremea sa ne schimbam tel de servici si ne-a trimis o lista de optiuni.
M-a impins necuratul sa aleg iPhone.
Imi place, toate bune si frumoase pana intr-o dimineata cand l-am gasit mort (desi era conectat la priza pt incarcare) si caldut.
Stiam ca e in garantie, asa ca l-am pus in cutia in care l-am primit si l-am dus la office.
Acolo, surpriza. Era de-a dreptul fierbinte si se umflase, cred, bateria in el, fiindca era desprinsa carcasa.
Danezii mei, veniti dintr-o tara civilizata, mi-au spus sa merg cu tel la orice service Orange.
Mi-a trebuit ceva vreme sa ii fac sa inteleaga ca in RO tb sa ai si factura, si certificatul de garantie, cand te prezinti cu decedatul la service.
Amu, alta problema. Cica sa-mi dezactivez iCloud. Care se face cu id si parola primite la momentul activarii iphone-ului
Cine dracu isi mai aduce aminte de parola?
Ok, dau sa resetez parola, ce credeti? Mi-o trimite Apple exclusiv pe tel mort.
Aleg optiunea “alt device”, Apple spune ca e musai sa fie tot unul Apple, mob, tableta sau laptop.
In ma-sa de treaba! N-am alt device Apple in dotare.
Optez pt a mai amarata varianta, device alta marca decat a lor, primesc dupa 2 zile un msg prin care sunt informata ca in data de 23.07 (vorba mamei mele, ori moare magarul, ori pierde samarul pana atunci) la nu stiu ce ora, voi primi un sms sau un phone call in care voi fi informata cum sa-mi resetez parola.
E ceva de nedescris!
Never ever nu voi mai alege Apple, desi imi place iphone.
N-am nervi pt stilul/ suspiciunea lor!

bad news! si eu fost in faza de revolta fata de apple/iphone si am zis ok, sa fie samsung, ultima fitza din ce au pe piata. a fost samsung! am zis ca tampesc doua saptamani. pana la urma l-am expediat inapoi si m-am reintors la iphone si la apple. dar intre timp am observat ca si samsung si cred ca si altii, au inceput sa bea apa dupa apple: aceleasi limitari, aceeasi apucatura de a te forta sa faci update pana cand tre sa treci din nou la ultima fitza etc.

acum cu paranoia alora de la apple chiar nu ma mir. cumva e justificata. chiar nu ai cum sa stii cine si cum vrea parola contului tau sau pt ce. mi se par intemeiate verificarile astea.

eu de exemplu mi-am facut si eu un amarat de cont de instagram, dar nu prea ma dau pe el. foarte subtire activitatea mea pe acolo si foarte rar intru pe el. acum doua zile intru si ce sa vezi, imi arata o locatie prin moscova din care incearca sa mi se acceseze contul de instagram si sa confirm chestii ce si cum. acum ce interes ar putea avea cineva la un cont neutilizat, nu imi dau seama. probabil niciunul, dar chestiile astea exista. si ei nu au de unde sa stie daca datele tale sunt valoroase sau cum a fost la mine, niste flecustete. masurile de protectie exagerata chiar sunt justificate.

acum daca doar asta e motivul pt care ti s-a pus pata pe ei, te sfatuiesc sa te mai gandesti. daca esti obisnuita cu iphone o sa iti blestemi zilele cand treci la un telefon cu android. daca ai nervi si timp de asta, e ok…poate merita ca au o politica comerciala nesimtita. daca oricum e pe banii firmei si nu ai timp sau chef sa te enervezi cu asta, ramai la ei. nici la ceilalti nu e cu mult mai roz.

Eu am Samsung si Xiaomi, asta chinezescu’ e mai performant (si numai bateria tine aproape dublu fata de Samsung cu toate ca telefonul e mult mai utilizat si mai vechi) si mai fara fitze. Singurul neindeajuns e camera, la lumina nu foarte buna, pozele sunt de calitate indoielnica. Din pacate la noi la firma nu dau de-astea.

Mi-a trimis mr. Huawei nou apărut pe piața dar încă nu e la noi, Y9, de ma uit la Samsung-ul vechi cu cel mai mare dispreț. Memorie 32 GB, 3 GB ram, 4 camere, senzor amprenta, recunoaștere faciala, baterie monstruoasa. Totul la 200$ in tipla. Decât un iPhone sau Samsung făcute în China, prefer un chinez asumat :joy:
Au urcat f mult în ultimii ani, le cam sufla in ceafa vedetelor.
Știu și de xiaomi ca au telefoane bune, dar la noi nu prea se găsesc.

@ChickyG Nu stiu daca e capitala cafelei. Cred ca mai degraba e capitala “cum sa reinventam apa calda” :smile:
Da, sunt o gramada de localuri hipsteresti unde le ia 10 minute sa iti faca o ceasca de cafea cu denumiri si ingrediente care mai de care mai ciudate.
Eu sunt mai taranca si mai fara rabdare: domne, dar o cafea normala buna, nu mai servim?! :smile:

Si eu mi-am luat tot iphone. Din simplul motiv ca m-am obisnuit cu el si pt ca Samsungul S8 nu m-a impresionat. La mai putin de un an bateria e cam pe duca.
Fix asta am patit si eu cand m-am dus la Vdf in Bucuresti sa il schimb. M-am trezit ca toate codurile de verificare se duceau pe janghina veche :smile: Am rezolvat-o cu multa rabdare si injuraturi.
Pe de alta parte am primit de doua ori, in ultima luna, atentionari de la apple ca cineva incerca sa se conecteze pe contul meu din China. Asa ca si eu sunt de parere ca desi e enervanta faza, mai bine sa ma agasez 10 minute decat sa am cine stie ce surpriza.

Mister si-a luat Xiaomi si da, e mobil tare bun.

Neata!
Nu știu cum fac, dar mă depresurizez întotdeauna in concediu de joi încolo.
Azi e taman bine.
Haideti la mare, plaja nu e aglomerată deloc, curată, apa caldă și limpede, cafeaua buna, frappeul asisderea.
Nu e rău deloc.

Relaxare placuta @ChickyG :slight_smile:

Ce citesti tu acolo, pe sub integrame? :hugs::hugs:

Abia astept sa se termine ziua! Ca o balena o sa zac in weekend :smile: :smile:

Iaca! :slight_smile:

După o ploaie zdravănă, o ciorba de vacuta și o salată de vinete :smile:
Suntem cei 2 locuitori per kmp de plajă pustie.
Sub umbrelă :smile:

Cand va zic eu ca si astia cu #rezistul ma umplu de scarba si ca in nebunia asta a lor cu hipstereala politica nu fac decat sa devina ca cei pe care ii injura…

Soc si groaza: madam firea si grupul de cocalari, functionari publici si in acelasi timp prieteni, cu care pleaca in vacanta in turcia, au fost imbarcati inaintea tuturor pasagerilor si vai doamne si-au permis sa mearga spre avion cu microbuz vip, nu cu autobuzul cu care se transporta de obicei pasagerii. Sariti, dati cu huo si cu oua! Ucideti cu pietre! Injurati pe aia de la aeroport si compania aeriana!

Frate asa handicapati suntem? Astea sunt servicii pt care platesti si le ai. Chiar asa avem valul pe ochi? O fi ea madam scartz cu aere de sefa, dar asta nu s-a intamplat din cauza asta. Ca a decis ea sa le plateasca, pana mea, e treaba ei…mi se pare si normal la o adica. Dupa cata besteleala si-a luat pe stadion era si culmea sa fie asa inconstienta sa stea la coada cu toata lumea sa o scuipe aia cel putin juma de ora.

Astia care o injura acum prin presa si pe Fb cam ce ar fi vrut sa faca asta? Adica acum o injuram ca si-a permis sa plateasca niste servicii la aeroport? :astonished:

Cand am fost in tara acum vreo doua luni, pe fuga, sa rezolv niste chestiuni, mi-am platit la Ryanair cam tot ce se putea plati. Pentru ca nu am mai vrut sa ma enervez.
Asa ca am avut prioritate la imbarcare, am putut lua doua genti pe avion, locul rezervat etc. Si ma trezesc ca pune o madama ochii pe mine. Nu spun ca s-a apucat sa faca circ in avion ca de ce eu am si poseta si rucsac, cand ea nu a avut voie?
3 stewardese nu au putut sa o faca sa priceapa ca eu am avut voie pentru ca AM PLATIT! Nope, a ramas bombanind extrem de convinsa ca este furata.

Multă multă prostie. Pe mine m-a bombanit o baba in autobuz ca de ce nu iau unul dintre copii în brate. Eu, la 50 kg, obosita leșinata după o zi în oraș,vara, trebuia sa merg cu ei toți 3 înghesuiți pe o bancheta sau cu unul de 30 de kile pe mine. Pt ca avem bilete. Toți 3, uite de aia. Culmea cea mai culme e ca baba nu stătea în picioare, dar își făcea griji pt cei care stăteau și nu aveau niciun stres, dar baba era justițiara și cu gura mare. Bilet întreg aveau copiii, ca nu se practică la firme private cu jumătate de preț. Multa lume proasta și rea. Nu ne vom face bine niciodată.

Da, ceva de genul…Am mai asiatat acum ceva vreme la o imbarcate vip a Mihaelei Borcea si alta data a unor necunoscuti. De fiecare data cu bombaneli si injuraturi la rand. Pai ala care a cerut serviciul asta, daca a ajuns in momentul X, apoi atunci urca in avion chiar daca imbarcarea e inceputa si trebuie oprita pt asta. Ce mare spanac?

Frate asta poti plati si poti avea indiferent ca esti Firea sau Sulica franarul. Sa faci un subiect din asta inseamna ca esti prost. Si mai inseamna si ca diluezi chestiile pe care le poti reprosa in mod real cu astfel de rahaturi care sunt SF-uri in mintile bolnave. Cea mai mare dezamagire a fost sa citesc o postare pe tema asta, cam in aceleasi linii, la Vlad Voiculescu pe Fb. Vlad Voiculescu pe care il admir si il respect, dar despre care aveam o parere mult mai buna decat am acum si sincer speram ca poate mai mult de atat.

Si acum pe bune frate. Este o tembela Firea, merita calcata pe cap cu bocancul, dar independent de asta…de ce ai avea de la ea pretentia sa aleaga sa stea cu lumea la rand cu riscul de a fi scuipata si spurcata. Chiar e cineva in masura sa fie deranjat ca si-a permis sa ceara imbarcare vip?

Asta! De aia ajungem sa arătăm ca niște mici cârcotași la colt de bloc.