Hai la o cafea

S-a intors lumea cu fundu-n sus :smile:

Eu sa-mi fac 3 cruci ce vreme misto avem aici, de 32 de grade nu trece, ii mai trage din cand in cand cate o ploicica sau ne dau vreo zi, doua cu t° la 20 si un pic, o vara de poveste.
Azi avem serbarea de vara, motto Carribean Summer. Ma bucur tare, mai ales sa apuc sa vad si sa vorbesc cu colegii din fosta cladire (nu mai apuc sa ma vad cu nimeni, ne mai dam cate o intalnire in cantina, la masa de pranz, sa mai schimbam doua vorbe).

Aici e seceta. Din 1970 nu a mai fost atat de cald in Irlanda. Nu a mai plouat de o luna jumate.
Eu nu ma plang, profit maxim de vremea asta. E asa placut sa poti purta rochii fara sa tremuri de frig.
Dar pentru planeta asta nu sunt ok schimbarile astea.

Daaaaa, total de acord. Mi-am facut ordine in sifonier si am scos de la naftalina rochiile si tocurile :smile: S-au crucit astia de la birou cu 3 maini :smile: Dariaaaa, te duci undeva???
Nu ma duc nicaieri dar daca sunt 30+ alt chef de viata ai :smile:

Acum sincer, chiar nu ar strica o ploaie. E totul uscat si fara aer conditionat e putin cam neplacut in casa.
Ma intreba de dim o vecina daca la mine e cald pt ca ea sta la ultimul etaj si mai are putin sa moara :smile:

Aici nu e chiar asa canicula. Am avut intre 25 si maxim 30 de grade pana acum. Pentru mine e perfect.

Si da, fix asa si la mine. M-au intrebat colegii daca nu cumva ma duc la interviuri de sunt asa aranjata in fiecare zi :joy: Viata e mai frumoasa cand e soare afara.

aham :wink: aici doreau sa ajunga si astia ai mei. Le-am zis ca momentan e mult prea cald sa ma duc la interviuri :smiley:

Innebunim de caldura, 30 de grade! Eu mi-am facut paste arrabbiate, cee ce s-a dovedit o idee nu prea buna, intrucat am halit si am inceput sa transpir siroaie, asta dupa ce facusem dus, chiar inainte de pranz!
Imi iau niste hainute minuscule si ies la un power walk, ca nici nu poate fi vorba de alergat, pe vapaia asta!

Cine iese deseara la privit luna sangeroasa?

Inafara de mine :grin:
Esotericii spun ca numai la felul asta de eclipsa se deschide o poarta energetica inspre univers si se poate scapa de energii rele (angoase, nervozitate, stress etc).

La mine este înnorat, se vede f f puțin.

Dupa aproape 2 luni de cer senin si soare, fix azi e innorat si ploua. Nu se vede deloc luna, din pacate.

Noi avem noroc, se vede perfect. Si de pe balcon. Ne-am dus jos numai pentru ISS, am vazut-o si pe ea. Jos era adunare generala, aparate foto pe stative, multe sticle si pahare :smile:

Buna dimineata!
Prima zi de munca. Nici tipenie de om, in afara de mine. Ceea ce e ciudat, ca noi avem cursuri de vara. E ora 8, in afara de un nene care face curatenie, n-am vazut niciun profesor, niciun elev… :thinking:
Tocmai a venit o tipa de la administratie, na, ca nu-s chiar singura cuc.
Dar nici vorba sa stau aici toata ziua, ca n-am la ce!
28 de grade ne baga si azi, vai de viata noastra, e fain sa fie cald, dar aseara am primit SMS de la SOS service, ca ardea chiar langa fosta mea joaba :scream:
No, s-aveti o zi faina, cu calduri suportabile !

Neata! In Bucuresti ploua in fiecare zi. Mie imi place asa, sa fie racoare.Am fost in Constanta vineri, am mancat la un restaurant langa mare si vantul m-a intepenit.

34 de grade ne dau saptamana asta, pana joi, cand scade la 31. Mie-mi place. Vara sa fie vara. E misto ca noaptea se ajunge la temperaturi rezonabile, dorm cu pilota (de vara, ce-i drept, adica mai subtirica).
Sambata am bagat smotru, am spalat 5 masini de rufe, seara a venit copilul cu 2 fete, surori, din Vorarlberg (Land austriac), au innoptat la noi. Se chinuiau sa vorbeasca germana, suna a un dialect extraordinar de puternic svabesc. Cand o dadeau pe dialectul lor, intelegeam cu foarte multa atentie si buna vointa un cuvant din 5.
Ieri am fost in munti un pic, seara la soacra-mea, la bbq,a fost foarte misto.
La serviciu sper sa plece cat mai multi in concediu si sa se mai linisteasca situatia.
Sa avem o saptamana frumoasa si vesela!

Vreau sa reduc consumul de plastic si folie de aluminiu, am de gand sa:

• fac carpe dintr-astea
  • nu mai cumpar sampon. Mi-am luat deja un sapun de par (pentru par uscat, asa-i al meu), sunt absolut entuziasmata de el. Are si un saculet in care se freaca pentru a produce spuma (cui ii trebuie, mie nu neaparat, dar e practic saculetul de atarnat sapunul)
  • nu mai cumpar gel de dus. Ma spal cu sapun solid. Pentru maini eu folosesc oricum numai de-asta solid si-mi cumpar bune/deosebite.

eu prefer mai degraba sa decapitez cativa din astia care arunca plastic pe strada, prin padure si pe unde apuca. nu doresc nici sa strang dupa ei si realist vorbind, nici nu sunt foarte dispusa sa ma intorc cumva in epoca de piatra. ma rog, exagerez putin, dar nu sunt dispusa sa fac compromisuri din astea.

Ca veni vorba de plastic, un englez, coleg de-al lui mr, era sa încaseze o amenda de 40.000 $ la o debarcare in Mombasa pt pungile de plastic din bagaj. Au pus ban anul trecut și pedeapsa de de 4 ani de închisoare si/sau amenda de 40k.
M-au îngrozit imaginile de pe la noi cu ce au adunat de prin lacuri, 100 tone de deșeuri de pe lacul Bicaz. Nu pun imagini, ca sunt apocaliptice. Și nu este singurul. Noroc cu voluntarii, ca autoritățile se scarpin în nas.

Tot cam pe-acolo gandesc si eu. Am grija la consumul de apa (un dus, dupa antrenament, imi ia max 5 min, ala de dimineata, nici atat), gelul de dus, sapunul de maini si samponul, le avem in recipiente care fac spuma, adica o minuscula cantitate de sapun, cu apa multa, reciclez exemplar, spal haine pe programe rapide cu apa mai rece, folosesc putin detergent si niciodata basam de rufe.

Exact, fac chestii de bun simt sa protejez natura, dar nu faptul ca ma bucur eu de samponul in flacon o distruge ci faptul ca handicapatii care folosesc flaconul il arunca apoi in mijlocul strazii. Asa ca solutie e sa li se crape capul alora, nu sa ma spal eu pe cap cu sapun de casa, de exemplu.

Si mai e un trend din asta la care nu ma aliniez: a nu purta piele si blana. Nu ma invelesc in blani de vulpe polara sau cine stie ce specie, cat e iarna de lunga, dar nici nu fug se orice urma de blana naturala. Iar cu privire la marochinarie, iese din discutie ca eu sa renunt la purtat incaltaminte din piele.

De Kenia nici nu stiam, numai de Ruanda, astia au fost primii care au interzis crunt pungile de plastic (de vreo 10 ani),

Anul trecut au băgat legea, noi am aflat abia în primăvara, l-a avertizat compania, după pățania colegului.