Hai la o cafea

Buna dimineata!
20 de grade, in sfarsit, nu mai simt ca lesin, cand scot nasul din casa.
Sunt la munca, am geamul deschis, miroase a foc de lemne si mi-e foarte pofta de cioba de gaina, de la tara, cu leustean, facuta la foc de lemne.
Am leustean, pot sa fac rost de gaina, dar jur ca nu-mi arde de gatit. Nu inca, tre sa ma mai racoresc putin!

Neata! Si la mine s-a facut racoare si tare bine a fost sa imi recuperez somnul. Treaba multa si haos. Urmeaza o luna de foc :disappointed_relieved::disappointed_relieved:

@Samoa Si eu tot cu pofta de-o ciorba buna sunt de vreo saptamana. :heart_eyes:

Si la noi la fel, sa vezi de luni incolo, ma fac astia arsice!

La mine pleaca sefa in concediu…toata luna! Daria, nu-i asa ca pot lasa totul in grija ta?! :sweat::sweat:
Pe langa asta, mai sunt si un milion de schimbari pe care nu stie nimeni de unde si cum sa le apuce.

Buna dimineata!
Doamne, cat e de fain ca s-a mai racorit!
Hai, ca azi e joi si maine-i vineri si gata saptamana, ce bine, zici ca muncesc fara intrerupere, de-un an, asa-s de sleita.
S-aveti o joi scurta!

Uahaaa, am reușit. Am supraviețuit celor 3 săptămâni fără șefa directă, ale cărei sarcini le-am preluat, ea fiind în concediu.
Asta pe lângă sarcinile mele obișnuite. Și pe lângă pregătirea unei deplasări pe final de august (a mea, pe persoană fizică) la câteva sute de kilometri, unde firma înființează o nouă filială și am acceptat să plec trei săptămâni să pun treburile pe roate (eu și încă vreo 22 de colegi din toate departamentele). Adică ei ziceau suav de patru săptămâni, dar pleacă o colegă în concediu și nu s-a putut :smiley:
Zeci de mail-uri, telefoane, ședințe, cred că dacă mai aud cuvântul ”Problem”, protestez goală în fața firmei.

Dar toată lumea a supraviețuit, iar șefa aia mare mi-a zis azi că nu s-a simțit că X e-n concediu. Ce să zic, ea n-o fi simțit, da’ am simțit eu :grin::grin::grin:

Iar acum, CONCEDIUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU.

Concediu placut @Nancy! Pleci undeva?

O săptămână în Mallorca și apoi încă vreo 3 zile în Elveția, unde avem niște prieteni. Schimbăm altitudinile, ca să zic așa :smiley:

Ah mi-ai luat-o inainte. Gresit fata: te duci intr-un loc in care nu se merge in perioada asta, unde nu o sa iti placa muzica, aerul, soarele, balta si cre’ ca nici piolotul avionului care o sa te duca pana acolo!

Corect :smiley:
Acum, ca să înțeleagă toată lumea, @Queen face aluzie la ce mi-a zis o amică de aici, când i-am spus unde mergem.
”Poftiiiiiiimmm??? O să fie eine Katastrophe! În Mallorca nu se merge vara! De ce nu v-ați dus în Croația?”.

Katastrophe, ați reținut, da? :roll_eyes:

Croatia a ajuns una dintre cele mai vizitate tari vara, la mare, e plin si de iatlieni, frantuji, nu mai spun de nemti, asta pe langa europenii de est.
Sa nu ratati Valldemossa. Eu am fost o singura data pe Mallorca, acum 21 de ani, am cutreierat un pic insula, e minunata. Valldemossa mi-a ramas la suflet, vizita la manastire terminandu-se in sunetele Nocturnei, n-o sa uit vreodata :heart:

Fetele, voi va odihniti in concediu? Eu cel mult ma relaxez, vad locuri noi, am program lejer, imi scot din minte toate problemele dar cand ma intorc am nevoie de concediu. Nu stiu ce sa mai fac cu oboseala care zace in mine.

Nu prea. Adică mental da, în sensul că îmi curăț creierii, dar fizic în niciun caz. Anul trecut când am venit din SUA, eram praf de oboseală (și nu numai de la diferențele de fus orar).
Dar na, zic că de dormit dorm acasă în weekend :))))

Io mai am o saptamana de prestat, dupa care … 4 nopti in Porto si 5 nopti in Valencia :grin:

Mereu zic ca o sa ma relaxez si o sa zac pe plaja. Nu se intampla niciodata. Imi iese faza cel mult o zi, dupa care incep sa ma plictisesc de stat pe plaja. Bine, nici in acea zi nu ma omor cu plaja ci mai mult cu balaceala. De asta, de fiecare data eu caut hotelul fff aprope de plaja si de metrou, nu de centru sau obiective.
Asa ma duc pe plaja dimineata maxim 1-2 ore pt plaja si balaceala, ma refreshuiesc si apoi plimbare restul zilei. Seara relaxare tot pe plaja, pe faleze, la un cocktail, racoare etc.

Intotdeauna la mine asta a fost combinatia castigatoare.

PS: cu oboseala care zace in mine ma fac…magneziu si alte suplimente :grimacing: si asta nu de ieri de azi ci de ani de zile

Eu anul acesta chiar am zacut pe plaja, nu m-am mai foit de pe o plaja pe alta, nu am bifat locuri must see, am citit articole :grinning: ( no books in vacation). Doar in ultima zi am fost in partea de nord a Ciprului si am vizitat the ghost city din Famagusta. Au trecut doar trei saptamani si sunt foarte obosita, de parca nu am fost vreodata in concediu. Cred ca revin la vacantele mai agitate, ca nici de la schi nu ma intorceam asa. Si bine zis, ia sa fac o cura de vitamine pentru tinerete, uitasem de optiunea aceasta.

Eu pe-asta tot prietenei @Queen i-o datorez. Mă plângeam că mă sfârșesc de oboseală și m-a întrebat, suavă :smiley: dacă iau ceva suplimente. Nu, zic. Întreabă, „preconizezi o încetinire a ritmului?”. Nț.
La care ea, tot suavă (ca un cactus :stuck_out_tongue: ): ”și exact cum crezi c-ai să depășești oboseala?” :face_with_raised_eyebrow:

Bref, fac periodic cure de magneziu și-n mare parte datorită acestui fapt au supraviețuit toți iluștrii de la firma clientului pe care-l administrăm.

Uite asta iau eu:

Nu cred ca exista un tip anume de concediu relaxant valabil pentru toata lumea.
@Lotte tu ai si trecut prin multe primavara si vara asta, chestii care nu se spala asa usor cu niste zile la mare (dar sigur ti-au facut bine). Da-i cu suplimente si in weekenduri pe coclauri, pe bicicleta sau prin munti.

Da, asa e, cred ca ar trebuie sa bag si suplimente si sa mai diversific activitatile. Sambata viitoare plec in concediu 5 zile la mare.

Vacanta placuta sa aveti si sa va odihniti dupa placul sufletului!

Eu clar am imbatranit, mi-au zis si aia de la birou, cand am scos picimea la tabla ca traduce cu google translate :smiley: . Anyway, pana acu’ 4 ani, vacanta perfecta ea aia la sfarsitul careia eram terminata fizic de oboseala si cu creierul plin de peizagii, oameni si chestii noi. Acu, de cand puradel imi infrumuseteaza viata clipa de clipa (imaginati-va o combinatie de minitornada asortata cu priviri inocente, hotii-si-vardistii-24-cu-7, omuleti Lego cand bag mana in geanta dupa o carte de vizita, dileme de genul: sa-l las sa zica in continuare plandiciplan ca-i funny sau sa-i zic ca se cheama pandispan?!) nu mai tine… Plus ca jobul, desi-mi place de mor, imi tine creierul alert cam toata ziua si-asta consuma energie al naibii de mult.

Deci: vacanta perfecta e aia in care stau pe sezlong cu kindle-ul in mana si un lichid alcoolic in pahar si e soare si se-aude marea si nu-mi urla copiii altora in cap si copilul propriu ma lasa in pace minim 15 minute legate si n-am grija mesei, trezitului, cu ce ne-mbracam-ului etc. Drept pentru care Turcia, all inclusive, da’ mai fara copilaret: