Hai la o cafea

Asa ce-mi place cand scrieti de concediile-va :heart_eyes::heart:️ Sa le savurati la maxim!
Eu stau pe tusa vara asta, omul muncitor ca pomul roditor, asa ca voi citi pe nerasuflate impresiile voastre, macar atat pentru sufletul meu.

Amen to that!!! În ordine aleatorie:

• pretena de care ziceam mai sus (cu ”Katastrophe”) m-a anunțat aseară că ”în Mallorca nu te duci ca să faci plajă”. Na, probabil te duci ca să dresezi pinguini și-oi fi eu în eroare.
  • nu, a sta pe plajă și a citi nu înseamnă că faci concediu în Mallorca.
  • hotelul unde stăm e childfree - culmea, nu pe criteriul ăsta l-am ales, dar e o coincidență care ne convine, nu pot să neg. Ieri însă m-am învolburat într-o discuție în care basically am aflat că-s un monstru fiindcă nu agreez copiii care urlă și aleargă printre mese la restaurant.

Am așa sentimentul că-s pe punctul de a deveni și mai asocială decât eram deja.

Mi-am luat vitamine! Merci Nancy si indirect Queen :). Tot aud de Turcia, ca e foarte misto! Anul viitor incerc si eu. Sa aveti vacante frumoase!

Teoretic o sa bifez si asta undeva prin sept-oct, doar ca ma izolez in alcool si kindle de cei de la munca, nu de copii. Pt ca nah, nu pot refuza participarea la team buildingul vietii. Adica pot, nu e vorba, dar nu da bine. Si atunci, cum va fi tot ceva Turcia sau poate Grecia, am de gand sa abordez problema fix asa: sezlong, soare, casti, kindle, alcool :grin:

Concediu minunat, sa ai, @Nancy, iar amicei imbecile, nu-i da atentie, esti in vacanta=zen!

Mie imi place sa fac si de-alea si de-alea, adica si sa zac si sa ma misc, dar am avut vreo doua-trei concedii, cand am fost atat de sleita, incat am stat la all-inclusive child -free, pentru ca nu-mi doream decat liniste.
Carti in urechi, apa rece (alcool beau rar si putin), niste fistic si zacut la soare. Si tare bine a mai fost!
Si o sa caut in continuare hoteluri child-free, pentru ca asa vreau eu si pe banii mei, cine-o sa-mi spuna ce sa aleg?

Am fost in genul asta de vacanta de 4 ori in Grecia (Kos, Creta, Halkidiki si Santorini) si de 3 ori in Turcia (Antalya, Bodrum si Kusadasi). Turcia e clar deasupra dpdv al raportului calitate/pret si
nivel al serviciilor - curatenie, atitudine fata de clienti etc. Deci daca n-ai vreo fantezie sa vezi vreo insula sau piatra anume d-acu 2.500 de ani, as zice sa te uiti mai cu atentie spre Turcia :slightly_smiling_face: .

Buna dimineata!
21 de grade, in sfarsit, putem respira. Din pacate, sunt la munca, asa ca respir aer de interior, dupa care nu prea mă dau în vânt.
E încă liniște, cam prea liniște, mă ia somnul, o să-mi pun niște muzică și încerc să fiu productivă.
Săptămână faină s-aveți, că meritați!

Neata si de la mine!
Si la noi 22 de grade acum, dar se fac 33.
Fiica-mea are musafiri, 2 americance si-o nemtoaica din alt oras, aseara am cantat si dantuit pe Abba, iar la 1 1/2 noaptea incepeam cacao ceremony. Cacao care cred ca mi-a rapit somnul, cu greu am adormit pe la 3 jumate. Dar nu ma simt obosita, sunt plina de energie.
Azi la serviciu mai deretic si matur prin toate collturile (ale SAP-ului si bancilor de date), maine avem auditul pentru recertificarea ISO si pe departamentul meu i s-a casunat omului care vine.
O saptamana buna si frumoasa!

Buna ziulica!
Am primit o gramada de complimente pentru outfit. Asta insa, nu ma face sa-mi doresc sa fiu aici, ci undeva la aer curat si apa multa.
Mai am trei saptamani pana la icebug experience, abia astept!

Mi-e cald!!! Vreauuuu sa plouaaaaa! Sa tune si sa fulgere ca-n basme :smile: :smile:

Am avut de trimis de dimineata un puhoi de emailuri. Mi s-a umplut inboxul de “out of office”. Nu stiu cum se intampla dar in iulie-august cand per total cam toti sunt prin concedii, la noi e jaleeee. :unamused:

Sunt obosita, agasata si gata, m-am saturat de caldura :smile: Londra nu este un oras potrivit pentru canicula :smile:

In alta ordine de idei, aflu la cafea de dimineata, ca o englezoaica si-a luat un mare pumn in fata, in metrou. Statea femeia pe scaun, linistita. Apare un englezoi (costum, tot tacamul) care s-a tolanit atat de bine ca a reusit sa enerveze englezoaica.
Femeia l-a luat cu “excuse me” puteti sa va dati un pic mai incolo? Cam cum putea sa vorbeasca o englezoaica?? In nici un caz ca mine, crescuta la Obor, sa ridice vocea. Reactia?! Un mare pumn in ochi :open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth::open_mouth:

Stateam eu sa ma gandesc: nu mi-am furat-o in viata mea de la nici un tigan, cocalar, bataus, suporter dinamovist etc desi cand ma simteam nedreptatita nici dracu nu imi oprea gura spurcata. De fiecare data eram in garda sa nu se lase cu abuzuri fizice. Adica nah, in acele contexte, sa zicem ca nu as fi fost surprinsa sa vrea unul sa imi trosneasca una peste ochi.
Dar asa?!?! Cum o fi sa ti-o iei de la un simplu “excuse me”??!?

Greu, greu al dracu cu politetea si cenzura verbala duse la extrem. Face poc creierasul cand nici nu te astepti.

Buna dimineata!
De cele mai multe ori ti-o iei in nas de la cine nu te astepti. Gen oameni care par seriosi, la costum si alte alea…
Nici eu nu reusesc sa trec peste oboseala. Nu stiu ce am. De cand am venit din concediu, nu dorm bine deloc. Ma dor umerii intr-un mod horror. Adica am momente ca nu pot sa misc mainile sau imi tremuta incontrolabil cand incerc sa le misc. De 2 nopti in schimb nu mai doare nimic da’ baby ul zici ca au intrat dracii in el. Se foieste toata noaptea si sforaie. SI io mumu somn!!
Anyway… o sa iau magneziu…

Mie in concediu imi place sa haladui si sa vad :smiley:
Dar concediul asta, cum va ziceam a fost cel mai obositor din viata mea din cauza de var si nevasta.
AU fost cu noi in aceeasi perioada, au stat la un hotel. Nu a planificat nimeni un concediu cu ei. Pur si simplu au decis ei asta. SI-au luat bilete odata cu noi. Asa…
Nici o zi nu s-a legat cum trebuie. Ori intarziau, ori erau gata mult mai devreme si nu ne asteptau la hotel sa ii luam si trebuia sa ii cautam prin oras pentru ca nu stiau exact unde sunt …
Isi educa copilul prin teroare. Nu treceau 10 min ca o auzeam pe ma-sa : Maiiiiiii iustiiineeeee!!! Maaaaiiiii copileeeeeeee!!!
Nimic din ce facea nu era bine. Ea a dat cafea pe masa. La 2 min dupa lui i-au cazut niste firmituri pe masa. Sa il extermine si nimic mai mult. ZIc esti batuta in cap? NUmai ce ai dat pe masa si nu a tipat nimeni la tine. Dc cacat tipi la el?
Daca nu manca nu era bine, daca manca, era prea mult.
Ca ce?? Nu vezi ce needucat e? Ca nu stie sa zica multumesc, te rog, cu placere si sarutmana pentru masa!
Da cine moasta pe gheata l-a educat?
SI dupa 2 sau 3 zile asa, i-am zis ca daca mai tipa o data la copil de aiurea, concediul va fi separat.
Si m-am imprietenit cu pustiul. Numai dupa noi statea. Nu mai voia la ai lui deloc. Si ce sa vezi? Dupa 2 saptamani, copilul spunea absolut tot ce zicea ma-sa ca stie sa zica. Are 8 ani copilul. Toti copiii la varsta asta stiu formulele astea de politete. Concluzia mea a fost ca era un fel de forma de revolta. Nu voia pur si simplu.

Mda…Cam asta e in mare… A fost horror!

Hai o zi buna, ca am o gramada de treaba! Pupix!!

:astonished:
Bietul copil! Si eu fac ca toti dracii cand vad copii terorizati de imbeciliii de parinti!

Bai baieti, ne baga azi 34 de grade. Sulea sta in birou, cel tarziu la ora 15 mi-am luat viteza. Revin maine pe racoare. Nu stiu ce naiba am, tot cred ca-i joi si mor de ciuda, cand imi amintesc ca-i abia miercuri! :rage::sob:

Moment de dat din gura pt ca draci:

Nu pot pricepe! Nu pot pricepe si pace de ce dracu sunt atat de inceti astia la coafor?!?
De ce mah?!? De ce dracu stai frate cu rigla la fiecare suvita?!?
Jur ca pana acum imi faceam imi Bucuresti si mama parului.

Da, sunt de peste doua ore la coafor pt un vopsit si un tuns. Ii zic clar, te rog tunde-l bob cat mai filat si relaxat! Nu mi-l mai taia drept la milimetru pt ca am parul des si sta ca o matura!!! Ia un pic din volum!
Drept, futu-i dreptul ma-sii!! Drept l-a facut! Scot capul din kindle…si vad drept si teapan!!!
S-a apucat acum sa il ia iar la perie. Dar tot nu vad cum isi propune sa il fileze.
Daca nu bat niste hipsteri posh in seara asta, mare minune.

De 35 de minute face la par cu peria. 35 de minute si e abia la jumatate de par.

Tunsul drept la rigla a dat, evident rateuri. Dau cu mana prin par, o multime de suvite mai lungi.
Acum a luat placa. Deci estimez ca ajung acasa pe la 10. Ajunsa in salon la 5.30.

Ma intreaba acum: deci sa mai iau un pic din volum?!

Nuuu, mai ia-l un pic la rigla ma-tii pt ca de ce, nu?! Stam aici pana diseara pentru o amarata de pleata.

Am pățit asta cu retezatul drept drept. În plus, am parul ușor ondulat, iar când s-a uscat mopul s-a ridicat fix pana la urechi. Doua luni am stat cu fesul in cap, noroc ca era iarna.

E moda acum asta cu drept-drept. Vad ca majoritatea englezoaicelor din salon sunt la milimetru.

Taciiiii, ca s-a apucat sa fileze. Dar stii ce e aia suvita cu suvita?!? Suvitaaaa micaaaaaa!! Si la fiecare sta in medie 1 minut.
Filatul asta lua 5 minute la fetele mele de acasa. Maximmm!!! Si culmea dracu ca nici nu am dat vreodata cu mana prin par sa simt fire mai lungi.

Presupun ca mocaiala asta are sens sa justifice si nota de plata de la final. Altfel nu imi pot explica.
Sa nu ai senzatia ca ai dat sutele de lire doar pe o juma de ora de coafor.

Caaaaat??? :astonished:

:joy::joy::joy:
@Daria, hai ca m-ai distrat de la prima ora.
Ia zi, cat ai stat si cat a costat ora?
Uimeste-ne!
Greu cu tunsul parului des si aspru, cunosc.
Am suferit de fiecare data cand am schimbat coafeza.
M-am tuns si eu bine dupa 6 luni de asteptari si incercari (a fost in concediu dupa nastere). Cand m-a terminat de tuns/ vopsit, ma simteam de parca as fi facut lifting facial :joy:. Parca intinerisem cu 10 ani.
Si, nu stiu cum se face, dar cand ma tunde cine trebuie si cum ma simt eu bine, parca creste parul mai repede.
Am o intalnire cu fetilii pe 20. Ma gandeam la un rest cu sushi bun si terasa frumoasa.
Recomandati ceva, va rog?