Hai la o cafea

Sushi bun la Zen Sushi, daca pt Bucuresti cauti. Eu cel putin doar de la ei mananc sushi. Nu stiu ce locatii au cu terasa, dar sigur gasesti pe net informatia.

PS: mi-am amintit. Au terasa la zen sushi victoriei.

Cine-o nascut? :thinking:

Aici e regula asa, la coafoarele bune: 1 ora tunsul, 1 ora vopsitul (fara suvite sau alte tratamente, de-ala simplu). Si n-au cum sa tina clientela mai mult, dupa ora aia sunt programati altii.
@Daria, cat ai stat pana la urma, cum arati, cat te-a costat distractia, iti place ce-a iesit pana la urma?

Buna dimineata! Plouaaaaaaa!!! Si e racoareeeeee!! Nu imi venea sa ma dau jos din pat de dimineata. :heart_eyes::heart_eyes:

Am stat pana aproape de 4 ore. Pana la urma a reusit sa mi-l fileze si a iesit cum am vrut. Desi trebuie sa vad dupa primul spalat. Vopsitul a iesit de minune. Aici chiar nu am ce sa reprosez.
Cel mai tare si mai tare ma termina insa mocaiala aia la milimetru…ca apoi oricum sa trebuiasca sa inceapa sa retuseze ce nu i-a iesit din prima.
Pe cuvant de onoare ca nu pot pricepe cum fetele noastre de la Abbate pot tunde pac-tzac din aer si sa iesi superb dupa maxim 15 de stat pe scaun.
Dar nah, ne adaptam, ce sa facem.
Cred ca mi-am dat seama si de ce a fost chin pt gagica parul meu. Ea e creata si specializata pe par cret. Hai merci! Bine ca de acum stiu si nu ma mai programez la tine :smile:
150 fu distractia. Ma asteptam la mult mai mult pt ca ultima oara platisem aproape de 100 doar un tuns si un coafat. Ori au facut vreo reducere ca incepusem scot usor fum pe nas si sa dau ochi peste cap nervoasa :smile: Ori…nu stiu.
Anyway, in afara de dracii cu mocaiala si tunsul, nu am ce sa reprosez. Ma mai intorc la baieti :smile: Evident, cu multe ebook-uri si cu multa rabdare!!

150 pentru tuns si vopsit mi se pare un pret normal. Ia sa-mi fac si eu appointment pentru tunsul urmator.
La noi se anunta azi 36 de grade. Iar la noapte cica vine ploaia, maine vor fi max. 19, trebuie sa scoatem gecile de iarna.

Coafeză care o tunde bine! :grin:
Eu ma tund/vopsesc singura :sweat_smile: ultima oara am fost la tuns la aia care m-a făcut sa arat ca un mop, acum câțiva ani.
Din lipsa de timp.

Sa stii ca exista care tund chiar foarte bine si chiar in functie de parul fiecaruia. Mie mi s-a intamplat sa dau numai peste barbati care sa ma multumeasca complet.
Apropo, la salonul la care ma duc eu, fiecare e tot asa, specializat pe ceva. Si-mi povestea seful (care lucreaza de dintotdeauna cot la cot cu angajatii-i) de tipa care-i guru la vopsit, ca are un talent nativ la asta de el n-a mai vazut asa ceva, doar de la el a invatat meserie, dar chiar inainte de-a avea diploma de coafeza/stilista/frizerita sau cum s-o mai chema nowadays, avea cel putin nivelul lui. Numai in materie de vopsit. Si daca el sau ceilalti angati au o problema in materie de vopsit sau nu sunt siguri pe o chestie, imediat o cheama pe ea sa-si dea cu parerea.

Da, a fost chiar ok pretul. Si cum vopsitul chiar a iesit muuult peste asteptari o sa fiu clienta fidela.
Ma bucur pana la cer si inapoi ca scap de corvoada cu vopsitul acasa.

Am venit cu cardigan pe mine :smile: Racoare bine de tot si ploua de azi-dimineata. Me happppyyyyy :smile: :wink:

Si eu tot cu cardigan am venit azi, dar in cracii goi pe sub rochie. Tare fain a fost!
Acum s-a incalzit, dar ne da ploaie si max 16 grade in weekend, abia astept sa stau in casa, sa ma joc si sa aud ploaia!

https://www.reddit.com/r/Romania/comments/95vvc6/costinești_la_apus/

:disappointed:

Dar de altfel, ne place sa ne imbracam de marca si sa fim aranjati, pana in varful unghiilor, jegul il lasam in urma, ca dupa noi, potopul!

Coafeza, soro! :joy:

V-am povestit pe vremurile cand seful ala misto imi era sef direct, faza cu gunoiul aruncat? Era intr-un mall, intr-un cartier mai muncitoresc asa, e plin de turcaleti pe-acolo (dar mallul e unul dintre cele mai tari din MUC). Si vede cum un june la vreo 18 - 20 ani, turc, pac!, arunca ambalajul de la ceva Big Mac or so pe jos. Seful meu, misto, bine facut, ia cutia de pe jos si fuga dupa turc. “Hallo!” de vreo 3 ori, intr-un sfarsit se opreste turcul, iar seful i-a pus mizeria in mana : “ai pierdut ceva pe drum si nu ti-ai dat seama” :grin:

:joy::joy::joy:
Asa, ce ar fi sa iesi in fata blocului si sa topai cu picioarele goale in ploaie de fericire?
150 e un pret rezonabil.
Daca ar sta fetele de la Abbate 4 ore la un tuns/ vopsit, ar face bacsis garla. Munca patriotica :joy:
Time is money si culmea, britanicii au inventat vorba asta.
Nici britanicii nu mai sunt ce-au fost :joy:

@Daria sa iti fie de bine tunsoarea si noua culoare.
Sa stii ca ultima oara cand am fost la Abbate am petrecut acolo 4 ore pentru un tuns si un vopsit. Tipa la care ma duceam de obicei nu era asa ca am mers la un tip la nimereal. Banuiesc ca tipul era incepator fiindca tot bibilea, apoi masura, i se parea ca nu e egal in parti, iar taia, iar masura etc. Pana m-a lasat cu un par scurt cum nu am mai avut de cand eram copil. Nu m-am suparat prea rau fiindca oricum era prea tocit si avea nevoie de un refresh, iar altfel eu nu as fi avut curaj sa ii cer sa taie asa mult.
Dar ma luase plictiseala rau pe scaunul ala si s-a prins si el ca nu mai am rabdare.

@Hortensie ohhhh, te-a lovit ghinionul cu incepatorul :smile: Da mai, se intampla peste tot. Mai dai de un incepator, mai de unul care are o zi proasta. E de inteles.
Aici insa chiar e chestie generalizata. Mai ales ca m-am dus la oameni “Senior” draci laci. Pt ca da, nu e de ajuns sa vrei la coafor. Trebuie sa alegi si job title-ul :))) si evident, sa platesti un functie de scara ierarhica a coafezei. Pur si simplu sunt pe stilul ochiul mortului. Probabil urmeaza diverse procese…proceduri. Ehh, trebuie sa imi educ si eu rabdarea cumva :smile:

Ahh si pe mine m-a tuns ieri mai scurt decat voiam. Dar pe tema asta niciodata nu m-am ofticat pt ca har domnului, pleata chiar creste cu viteza luminii.

De ce??? De ce este abia joi? Eu atat vreau sa stiu.

Buna dimineata!
11 grade cand am plecat de-acasa, o dimineata calda, de iarna :smiley: In sfarsit, port pantaloni, dupa mai bine de 3 luni!
Se fac 20 pana la amiaza, o sa ne ploua apoi toata dupa masa. Dar nu ne pare rau, ca tare era nevoie! Cum s-a mai racorit, dormim mai bine si nici nu mai avem asa draci pe noi.

Aici, se tunde fain si repede, n-am avut probleme, dar e scump cu spume. Un tuns (varfuri) si vopsit sare de 200 €, daca vrei si niste suvite, te arde la aproape 300 €.

Si-acum, sa adun niste chef de munca si sa mai desfac niste incurcaturi, sa fac pe cineva fericit.
S-aveti o saptamana faina si zen!

Si aici, in oras si la o frizerie mai de Doamne-ajuta, la fel. 100 pentru tuns, indiferent daca-i numai tuns de varfuri sau de la par lung la par scurt si 100 la vopsit simplu. Le place lor 100 aia, pe vremuri era 100 DM (adica jumatate de € 100).
Asa ce n-am niciun chef de munca… La noi miercuri e sarbatoare, stam acasa :heart_eyes:

Buna dimineata!

Ploua. Maruntel. Si e frig, iar eu am venit in tricou pe sub geaca de ploaie. Neinspirat, ma cam strange la brate :smirk:
Dar mai am “numai” 7 ore si scap. Asa as fi vrut sa fie vineri azi, ooof!

Si la mine e ploaie si mohorat. Dar imi place. 20 de grade - e perfect!

Revenit din Mallorca, frumos fu :slight_smile: Am stat și la plajă, ne-am și plimbat (am ajuns la Valldemossa - superbă locație, ai avut dreptate, @Travelerista), vizitat și la Chopin, frumoooossss :slight_smile: Ne-a plăcut mult în Port de Sóller, dacă om mai ajunge vreodată în Mallorca acolo ne stabilim cartierul general.

E frumoasă insula, prietena care-mi prezicea ”Katastrophe” a mâncat spanac cu polonicul. În Palma ne-am dus de două ori, ne-a plăcut și acolo.

Nu e superbă Mediterana? :slight_smile:

Mâine fugim nițel în Elveția. Nu prea-mi plac mie munții, dar Alpii Elvețieni sunt fabuloși.