Hai la o cafea

Hahahahhaa si eu tocmai plecasem cu usile in cap de la birou.
Aveam nevoie urgenta pt un client de niste chestiuni pe care doar partenerul companiei noastre le poate face. Care partener trebuia sa se fi ocupat de problema de vreo luna. Iau angajatul companiei gigant pe messul intern. Ii scriu scurt pe doi (io nu fac small talk) “buna, ma poti ajuta cu x y z? Este urgent pt ca luni expira licenta si ramane clientul cu curul in aer”.
Raspunde colegul: “buna, ce faci? Cu ce te pot ajuta?”
Evident, metoda englezeasca de a fute timpul in mod regal.
Ii dau copy paste din ce era deja scris.
Intre timp nesimtitul disparuse de la laptop.
ok, dau mail frumusel cu CC - dupa cum am zis si pe mess, clientul luni va ramane in aer etc etc

1 min mai tarziu, ca prin minune totul era rezolvat.

Let the weekend begin!!

Doamne ferește!
Precum personajul lui Creangă, concluzionez înțelept, că proștii mei sunt mai în regulă decât ai altora, deci îi prefer!
Încep să-mi fie și dragi, ai mei. Mai ziceți!

@ChickyG, la cel putin dublu de ani veseli de-acum inainte!
Ora se va mai schimba cel putin un an, cred. Si apoi mai e si o chestie pe tari, fiecare-n parte trebuie sa ia decizia asta.
Si mie mi-e drag sa citesc aventurile voastre de serviciu :joy:

Ah si una noua. Azi ma loveste insipratia sa imi petrec toata ziua la biroul de la fabrica, ca nah, ala din buricului targului ma strangea. Si din pacate ma loveste destul de des treaba asta in ultima vreme. Ajung acolo si gata entretainmentul. Si-au adus aminte doi pustani ca sunt nemultumiti de evaluarea de la jumatatea anului (care oricum nu era facuta de mine ci de ala care ii sefeste direct). In fine, totusi aveau nemultumirea ca la varsta lor, in ritmul asta nu vor avea posibilitati de promovare, ei fiind acum doar muncitori. Nu mai conteaza cum s-au abatut pe capul meu, ca ma enervez daca imi amintesc. Sa va zic cum am testat eu azi doi tinerei de 23-25 de ani care cica ar vrea un post de sefuletz mai mic asa, ca poate pana la 30 de ani ies directori? :joy:

Intrebare: ce stii sa faci in afara de ce prestezi acum ca muncitor?
Raspuns: aaaa pai mai multe, dar nu mi se da ocazia sa dovedesc si lucrez aici de mai bine de 2 ani. Pot sa organizez, sa coordonez etc.
Intrebare: aha! cum stai la capitolul calculator?
Raspuns: aaaa pai nu prea stiu dar invat daca e nevoie.
Intrebare: cum adica nu prea stii? Aici nu e scoala profesionala sau centru de instruire ci loc de munca.
Raspuns: pai nu stiu sa instalez programe, sa montez calculatoare, dar ma descurc

Ok, ia textul asta, sezi la calculatorul ala si transcrie-l. Pt clarificare: textul era o banalitate gasita pe net, de nici juma de pagina, cu ceva bolduiri, sublinieri, cateva cuvinte colorate si alte nimicuri din astea + un tabel cu 2-3 randuri si 4-5 coloane.

Rezultatul testului: in jumatate de ora au reusit sa transcrie doar intr-o mica masura textul ca atare, asa cum iesea din tastatura, fara alte artificii. Tabelul nu l-a facut niciunul.

Ii intreb daca au calculator acasa. Cica da, dar nu prea il folosesc.

Zic, pai voi nu aveti conturi de facebook? Cum stati pe facebook? Aaaa ba da, dar folosim telefonul pt asta.

Aaaa da? Ia arata si mie! Unul dintre ei avea iphone X :fearful: iar celalat un samsung, probabil tot un model de fitza. Oricum, cred ca amandoi aveau telefoane mai smechere ca al meu :joy:

Le zic clar: baieti, uitati cum sta treaba. Daca evaluarea initiala era facuta de mine nu ajungeam sa avem discutia asta, dar iaca din pacate o avem, desi eu nu ar trebui sa am astfel de indeletniciri. Aveti doua variante:

1. Uitam discutia asta si va intoarceti la treburile voastre.
  2. Va dau tematica, va dau o luna sa va pregatiti, va intoarceti pt teste pe masura asteptarilor mele dupa o luna de pregatire, plus o evaluare a activitatii voastre facuta ca la carte. Daca se dovedeste ca am pierdut vremea, aranjez sa vi se dea inca o luna sa va gasiti in alta parte un loc de munca cu mai multe posibilitati de promovare.

Amandoi au ales varianta 1. Bine, nu ca nu mi-as putea imagina ce o fi fost ulterior la gura lor …

Sunt pe jos :joy::joy::joy: Doamne, te ador când ești așa pipotoasă :smiley:
:heartbeat::two_hearts::heart::cupid::heavy_heart_exclamation::heart_decoration::revolving_hearts::gift_heart:

Adica razi de suferintele mele? :joy: Noroc ca imi esti draga, ca altfel imediat iti dadeam si tie un test :joy:

Auzi, io știu să folosesc Word-ul, da?? :grimacing:
Îți reamintesc că aseară am băut 2 Schnapps-uri. Care de fapt au fost 4, azi am aflat că de fapt păhăruțele originale sunt mai mici decât ce-am avut noi.
Și gândindu-mă la asta, cred că mă simt și acu nițel tralala.

Asta explica de ce folosisi asa cu succes wordul aseara :nerd_face:

Crezi ca ar fi trebuit sa ii servesc cu un paharel de tarie inainte de test? :thinking:

Io crez că ai intimidat flăcăii.

Constat că am luat-o razna și vă iau martori.

Ce se vede în poză e strictul necesar pentru 2 săptămâni (lipsesc șamponul, periuța și pasta de dinți).
Zic 2 săptămâni și nu 3, pentru că weekendul viitor merg acasă și poate mai, hm… actualizez stocul.

Mai am scăpare? :grimacing: Că azi dimineață ieșind de la duș, am început să am îndoieli în acest sens :thinking:

Eu nu inteleg ce problema ai.:grin:

Ah, ba da. M-am uitat mai cu atentie… Cam putine farduri de ochi pentru 2 saptamani. Daca am vazut bine, n-ai primer. Si nici iluminator. Creioanele de contur presupun ca-s in spate, nu se vad :smirk:

Hait :)))
Farduri de ochi n-am niciunul, nu prea mă fardez la ochi. Folosesc un rimel maro joia și primăvara :)) Iluminatorul a rămas acasă, ăla e pentru cele 2-3 concerte la Filarmonică la care apuc să ajung :))
Creionul de contur pentru buze l-am uitat acasă (de-alea am vreo 3).

Acuma că te citii, mă simt mai bine :smiley:

PS: nici primer n-am. Pe cuvânt dacă nu mă simt nițel suprasolicitată cu multitudinea de sticluțe și sticluțele de la Deciem :))

Eu cu ochii pe parfum :grin:
Nu ai luat multe deloc. Cred ca as fi carat dublu dacă plecam pt 2 săptămâni.

Parfumul e Flor de la Oscar de la Renta și-mi place mult, dar preferatul absolut e La Vie Est Belle de la Lancôme…

Kill me!!! Il urasc!!! Fata io de ce nu stiam ca iti place chestia aia? :grin:

In afara de faptul ca este sau a fost foarte popular, care e buba cu el? E fain! Bine, eu nu îl am, chiar și vara dau un puf de Alien când ies :grin:
@Nancy da, știu, am descarcat poza și am mărit-o pana am văzut exact ce este, și apoi fuga pe fragrantica sa vad care e treaba cu el. Bujoooor♥️

L-am avut si eu de avut, atunci cand a aparut. Eu am vreo cateva parfumuri cu care am avut experiente nefericite de genul ma simteam rau fizic si l-am simtit in amestec cu mirosuri care mi-au agravat starea de rau, de ex cu mancare sau cu benzina. Eh rezultatul a fost ca nu m-am mai putut apropia de parfumurile alea si in prezent le detest. De fiecare data cand le simt mirosul mi se face rau. In minte in momentul asta imi vin 3 dintre ele: la vie est belle - lancome, flower - kenzo si samsasa - guerlain.

Cu la vie est belle lucrurile stau mai rau decat cu oricare altul tocmai pt ca devenise atat de popular ca aveai toate sansele sa il simti zilnic in jurul tau fara a fi tu cea care il foloseste :joy:

Nu știam că-i popular, credeam că-s vreo deosebită cu gusturi rafinate :smiley: glumesque.

Încă n-am găsit unul care să-mi placă mai mult. Apropo, nici Samsara nu-i rău deloc :smiley:

Mă mai iubești, acuma că știi chestia asta reprobabilă despre mine? :roll_eyes:

Era sa pățesc treaba asta cu opium, și o buna perioada nu m-am mai apropiat de el. Așadar, studenție. Prietena mea purta și ea opium, dar fără cap. Și plecam noi cu autobuzul, vara, caniculă, spre orașul natal. Cald rău în ruina aia, plus un nespălat undeva pe lângă noi. Și ce face deșteapta de prietena a mea, își deschide geanta, inhata opium, și da câteva pufuri în aer.
Nu mai suntem prietene. :joy: nu musai de la faza aia, dar a contribuit puțin la decizia finala.

Eh, evident! Acu’ nu o sa ne strice amorul o licoare parfumata. Doar ca nu o sa te dai cu ele la intalnirile cu mine :joy: