Hai la o cafea

Saptamana buna si frumoasa la toata lumea!

Eu am saptamana scurta :smiley: muncesc doar azi si maine. Apoi ma duc sa beau o bere ceheasca.

Mi-a trebuit ieri sa bag in mine niste mici. Doar doi am halit si de dimineata, cine sa moara?!

Pai nu fusera Rusalii astea de joi? Rusalii scandinave, adica!

@Daria, sa-ti cada bine cafeaua aia. Eu o sa beu pisatul asta, de-l avem la masina, dar tie sa nu-ti fie mila de noi, tu bucura-te de-o cafea buna! :wink:

Rusaliile sunt intotdeauna duminica si noi avem si lunea de Rusalii liber.
Joi a fost Inaltarea (la catolici).
Iar pe 31 anul asta e Corpus Christi (nu stiu cum ii zice pe romaneste)

@Daria, ce misto, sa bei si pentru mine una neagra

Buna ziua!

Si noi am fost liberi joi aici in Germania. A fost grozav.
Au fost tare intelegatori, si nu ne-au luat zi de concediu, si nici nu trebuie sa recuperam.

Tre sa ma laud. Mi-a zis sefu ca de cand e el in firma, 8 ani adica, nu a mai fost nimeni la care sa nu gaseasca nici o greseala in desene. E foarte fericit. Ca cu ceilalti 2 isi sparge capul.

Damn I’m smart :)))
Vineri plecam spre casa. De abia astept. A fost super ok deplasarea, colegii super ok cu mici exceptii.
Cand ajung acasa trec pe salate. Daca nu am macat carnati si snitele si porc, nu am mai facut nimic. Si cred ca daca ma tai la un deget, curge bere din mine.
Va pup ma fetelor!
Saptamana usoara!

Brava @albinuza, sper sa fie in sfarsit un loc de munca ca lumea, unde sa fii apreciata la adevarata ta valoare!

Azi am facut un mic dejun bavarez in team, iar in pauza de pranz am fost la garden center-ul din imediata vecinatate, am vrut sa iau tarhon. N-aveau, a trebuit sa iau seminte si mi-oi planta eu.

@albinuza, sa cresti mare in firma aia si sa fie bine!

@Travelerista, pardon, ma rusinez de ignoranta-mi in materie de religie! Nu, nu avem liber in zilele alea. Pana pe 6 iunie, de ziua nationala, nu mai avem sarbatori.

Nu stiu cum o sa rezist eu aici, toata ziua…

Necredinciosi suedezii astia tztztztz

Daca tot e soare, ia sa iau eu in serios pauza de masa: ma duc la o plimbare si fac si-o cumparatura scurta la Boots.

Amara mai e lunea cand e soare si frumos si stai pe fund in birou…
Eu am liber lunea ailalta si mi-am luat liber si vineri asa ca am 4 zile, abia astept sa bat New Yorku la picior.

Lasa ca ne dau liber de midsommar, ca paganii, nah!
Trebuie sa ma duc sa-mi tai varfurile si pe chestia asta, cred c-o tai mai iute de la munca. Mai am si de scurtat o rochie, ce sa va mai spun, am o gramada de treaba!

Iha, copilul meu ar trebui sa se mute la voi, e ziua ei pe 21 iunie

Fiul lu’ gagic, tot atunci e.
Suedezii petrec indracit, de midsommar!
Vai ce m-am mai saturat de stat aici si parca e totusi, prea devreme sa ma carabanesc… Of!

Am fugit sa iau niste fructe si luai niste căpșuni mutante spre surprinderea mea sunt si bune!

Bravo, @albinuza, ești mare! :slight_smile:

Eu la job cred că-s într-o fază de aia gen ”cu fața la cearșaf”. Avansare am primit, mărire de salariu am primit, o evaluare scrisă - certificat intermediar, cum zic ăștia - foarte bună, scuzați (non)modestia - primit (de la fostul șef, i-o cerusem eu când am aflat că demisionează pentru că fusese șeful meu 6 ani și mă știa mai bine ca oricine) și totuși sunt mai puțin motivată ca oricând.

Habar n-am de ce, adică singura cauză la care mă pot gândi e că mi-e dor de șefu :)) și chiar îmi e. Treaba mi-o fac, o colegă remarcase zilele trecute că atunci când sunt eu în concediu plouă cu mail-uri și întrebări de la clientul principal, cum revin - cum se aștern liniștea și pacea în Outlook :joy: Dar eu sunt așaaa de demotivată… :roll_eyes:

Bună dimineața!
Muncesc de acasă și cu asta am spus tot.
@Nancy, e epidemie de demotivație. Same here, la fel amica, la fel Gagicu, la fel colegii. Chiar ieri am vorbit despre asta. Eu cred că e și din cauza vremii (căldură =vacanță) și pentru că ne apropiem de perioada concediilor și suntem sleiți de oboseala de peste an.
Părerea mea! Hâc!

@Nancy Welcome to the club! Nu stiu daca e ceva in aer neaparat. La mine demotivatia vine dintr-un simplu si unic motiv: nu imi place sa fiu cea mai proasta din curtea scolii.
M-au laudat si ma lauda de m-au albit. Pentru ca da, laudele platesc vacante, facturi, haine si haleala. Salariul l-au crescut de doua ori intr-un an, insa din punctul meu de vedere este sub ce ar trebui sa ofere avand in vedere pretentiile.
Insa problema mea cea mai mare este ca nu mai pot sa ma uit relaxata cum leprele sunt impinse de la spate sa isi faca minimul de treaba. MINIM!
M-am saturat sa aud sefii cum se plang ca X vine cand vrea, ca Y iar sta acasa de vreo 2 zile, ca Z nu are habar sa isi faca treaba, ca X nu stie si trebuie ajutat incontinuu. Si hai sa fim draguti si sa ne ajutam unii pe altii pentru ca suntem o familie.
Cum i-am zis sefei directe, pana la urma cine e mai castigat financiar din toata treaba asta? Am un oaresce sentiment ca nu-s io aia.
Deci motivatia s-a dus dracu pentru ca e ff plictisitor si frustrant sa lucrezi ca boul, in timp ce altora nu li se cere sa respecte nici macar un singur standard de calitate, eficienta etc.

Asa ca, hai sa treaca si ziua asta si maine sa ma bucur de-o bere buna :smile:

Doamne, ce mi-as pune geanta pe umar si-as pleca la o plimbare pe la soare. Desi si azi am uitat sa pun spf pe moaca :)))))))) Da, ultimele dimineti au fost extrem de crunte pentru mine.

Fix ce vorbeam de lipsa de motivatie si sictir. Sefa: “Alexxxx, ia uite ce a facut X, ce facem?”
Nu, intrebarea corecta este: what are YOU doing, nu what are WE doing, pt ca eu nu mi-am primit actiunile de la companie nici luna asta. “Comeeee on Alexxx, I’m not joking”. Pai nici eu nu glumesc :smile:
Care era problema? Aceeasi: angajati care isi bat joc la modul crunt. Eu cand va frecam cu proceduri, policy-uri, mi-o retezati ca: ehhh, eu vin din corporatii mari iar la ei e diferit pentru ca sunt o mare familie. Ba chiar se amuza dragii de ei, zicandu-mi ca m-as potrivi ff bine in Germania. Pentru ca, nu-i asa ca nemtii-s tare prosti pentru ca lucreaza dupa niste reguli?!
Pai luati familia asta cu tot ce vine la pachet daca procedurile sunt prea nashpete si prea stricte.
Si, uite asa, ma mai duc sa imi mai fac un ceai si sa ma amuz. :smile: :smile:

@Daria, exact asta trebuie sa le spui toti sefilor cand incep cu hai sa fim draguti sa ne ajutam: cat de rahat te simti tu, care performezi cu varf si indesat, cand stii ca ceilalti trebuie impinsi sa faca minimul.
Si numai intr-un departament exista mai intotdeauna un varf, dar si un cel mai slab, dar macar sa-l vezi pe ala din coada ca-si da silinta dupa puteri.
Eu am unul din asta la Belgrad, face foarte, foarte putin (si cu greseli din cand in cand), adica cu sau fara el cam tot pe acolo suntem. Vreau sa-i prelungesc perioada de proba si daca nu se imbunatateste situatia, cu cea mai mare parere de rau pentru el ca om, va trebui sa ne despartim. Mai si castiga aproape dublu fata de doua fete care-s stalpi de baza acolo, nu mai bine le dau fetelor banii aia (sa aiba sa-si ia decieme de sa-si puna si in cap :smile: )?

@Travelerista Ai mare dreptate! Dar vezi, daca esti nemtoaica?! Aia e la voi in Germania, nu stiti voi cum e cu familia la locul de munca.
Lasand gluma la o parte, e rau, tare rau cand lipseste si experienta si LOGICA. Le-am zis deja toate treburile astea, desi pe cuvant, mi se par la mintea cocosului. Cand ai 10 lepre si 2 care muncesc de rup…cat dureaza pana cand aia 2 vor incepe sa isi bage picioarele?!
I-am anuntat ca ce au vazut in anii astia, o sa se incheie cat de curand pentru ca nu mi-a placut niciodata rolul de Sisif. “Ohhh, dar vaii nuuuu, vom schimba, vom ajunge pana la cer etc”. Clar :smile:
De muncit, muncesc la fel de repede si eficient pentru ca nu pot altfel. Dehh, daca am prestat in corporatii cu multe proceduri si nu am avut familii la munca, s-a lipit alt obicei de mine.
Dar la chestii de proactivitate, creativitate, implicat si suflecat manecile oricand si oricat…oohhh well, ghinion, dar chiar nu s-a intalnit hotu’ cu prostu’.