Hai la o cafea

Subscriu.

• Cu o prietenă m-am certat și am chef s-o mai văd poate când oi ieși la pensie (eu)
  • la serviciu a fost ca la nebuni (dracu-i puse să facă un update important vineri? Normal că ieri, după 3 zile în care n-am lucrat și pe cale de consecință a fost imens de mult, oamenii au dat chifle și ne-a ieșit update-ul pe nas)
  • șefa se comporta ca un plod răzgâiat ”vreau aia, vreau ailaltă, vreau acuuuuum, vreaaaaau, de ce nu merge, te-ai ocupat, apropo vreau și cutare, nu uita de aia și ailaltă, vreaaaaaau”… îmi venea să mă reapuc de fumat!!!

Buna dimineata!
Iar e soare si cald, fierbe sangele-n suedezi, ca gainatu’-n closca!
Si eu am fost ciufuta saptamana asta, bine ca se termina. Iar la munca, e balamuc, nimic nu merge.
Dar o sa primesc al treilea monitor, tot e un progress, pacat ca nu ma pot juca, mi-ar fi placut la munca, mult mai mult!

Neata! Ma simt cat de cat in forta, acum ma apuc sa termin niste chestii pe care le-am tot amanat.
La noi ploua.

Deci io prin natura muncii GDPR toata ziua, vrei nu vrei. Bonus, am primit un milion de poante pe tema asta, cea mai misto fiind:

• He is making a list of names and he is going to find out who is naughty or nice. Santa Claus is in contravention with art. 4 of the GDPR (EU) 2016/679.

Bineinteles, am primit tone de mesaje saptamana asta. :grin: Si nu zic de alea care-mi cereau consimtamantul anti-spam, ci spam-uri gen “NUMELE MEU, vrei sa mai fii alaturi de noi? [N-am vrut niciodata, de fapt. Basically, habar nu aveam ca existati]. Daca nu confirmi, nu iti vom mai trimite dupa data de 25 mai informatii despre serviciile si ofertele noastre speciale!”. hai, surprindeti-ma cu chestia asta, va roooog!

Eu cred ca-mi iau talpasita si frec duda pe-acasa.

Deci abia aștept să se teermine săptămâna asta. Conform impresiei mele actuale - întemeiate pe fapte concrete - clientul pentru care lucrez e un IDIOT.
Sau mă rog, ăia ai lui sunt idioți, ceea ce e același lucru.

Avem de trimis niște chestii la ei, ambalăm, trimitem marți. Azi, o zambilică: ”Frau ***, când ne trimiteți cutare? Nu le-am primit, avem nevoie urgent, blablabla”.

Împușcă-te, îmi zic și-i trimit cuviincios toate documentele specifice, care atestă că am trimis și para-trimis. Inclusiv numărul de tracking. Inclusiv un printscreen de pe site-ul DHL, care atestă că livrarea s-a efectuat ieri după-amiază.

Jumătate de oră mai târziu, alt mail.

”Frau ***, din păcate întrebarea mea rămâne fără răspuns… Când ne trimiteți cutare? Vă rog să mă informați urgent!”.

rkdshjdbdwjknckjcjk!!!

I-am forwardat mail-ul abia trimis, fără să adaug nicio literă în plus. Și l-am luat pe șeful ei în CC, ceea ce înainte nu făcusem.

Fix 8 minute mai târziu: ”Coletul cu chestiile a apărut, multe mulțumiri!”.

Pfua, dar ce-ai putut să-mi spui, pepușe? Zi așa, a ”apărut”… :roll_eyes:

Oh vai, fix aceeasi chestie. Frate de unii stiam si nah, nu va raspund, ca si asa aveam chef de dezabonare si tot timpul dadea eroare, dar altii zau de stiu de unde ati aparut. Asa ca iaca astept si io sa vad cum ma surprindeti cu disparitia!

Băi, noi avem probleme mari, pe chestia asta.
Avem elevi cu numere personale, temporare, care nu se vor mai putea conecta la o grămadă de chestii. Și nu e ca și cum ne-a durut în șpiț de siguranța datelor, până acum.
Azi am avut ședință ICT, o mie de întrebări, foarte puține răspunsuri. În august la va fi prăpăd!

Happy Friday! :smile:
Weekend prelungit, însorit, cu “ma-ntorc la tine iar și iar, mare albastră”.
Hai sa dovedim ultimele ore de munca pe saptamana asta cu gândul la cele 3 zile de munca de săptămâna viitoare :sunglasses:
Și ceva care sa va binedispuna de la primele ore:

@Samoa de ce abia in august vor fi probleme?:thinking:
Stiti ca si la cartile de vizita se aplica GDPR-ul? Si daca vrei sa contactezi pe cineva care ti-a dat cartea de vizita acu’ o luna, trebuie sa-l intrebi prima data in scris daca ai voie s-o faci :joy:
@Nancy: pot numai sa spun ca poti fi fericita ca se comporta clientul ala asa numai cateodata. Eu ma confrunt zilnic cu ignoranta de-asta (de obicei nu a clientului final, ci de-asta interna), cateodata ma mir ca mai exista firma asta la atata prostie combinata cu nestiinta si rezistenta la invatat ce ar trebui sa stie de foarte mult timp.
@ChickyG ce misto, petrecere frumoasa!
La noi azi e incheiere de luna, sper sa nu ma tina treaba aici pana seara.
Azi dimineata am aflat c-a trecut ciclonul peste Socotra si urmeaza sa viziteze si regiunea Dhofar, unde vrem sa mergem iar in decembrie. Au evacuat si un spital mare la capitala… Trag speranta ca n-o strica prea mult din natura. I-am scris pescarului studiat pe care l-am cunoscut acolo, sper sa fie bine.
Si acum la treaba, attaque! Sau cum zice neamtul: Attacke! :joy:

oricum, e o stupizenie toata povestea asta cu gdpr-ul. un fel de “hai sa ne kkm in drum”. si cum il intreb pe ala in scris daca pot sa il contactez? scriindu-i tot la adresa de mail din cartea de vizita? :joy:

daca isi inchipuie cineva ca treaba asta e aplicabila e dus cu capul. pai eu am probabil sute de carti de vizita, daca nu chiar mai multe. si persoane pe care le contactez uzual tot de ordinul sutelor probabil. evident ca nimeni nu ii va lua pe toti la rand sa ii intrebe daca ii mai poate contacta. sau in tot cazul, eu nu voi face asta.

Pentru ca pe langa GDPR-ul vietii, se schimba si reteaua la care se conecteaza elevii in scoala noastra. Si aici exista un CNP provizoriu, pentru elevii din UE care nu au aplicat inca pentru rezidenta. CNP-ul ala nu e recunoscut de sistemele noastre (da bai, suna ca-n Kafka), prin urmare, elevii nu vor avea acces la platforma digitala, la registru si nici macar la calculatoarele scolii! :joy:

yay! :joy:

@Queen chestia nasoala e ca daca nu se face treaba asta cu intrebatul, firma poate fi amendata: 20 meleoane € sau 4% din cifra de afaceri a firmei pe an. Ce de-a avocati se vor profila numai pe asta, sa prinda pe vreunul care n-a parat conform GDPR-ului.

Ce bine ca nu sunt ITist. M-ati omorât cu GDPRul asta, eu personal am semnat cu bifa sau nu acordul de a mi se folosi datele personale si pana acum.

1. Dupa ce i-am dat sfaturi competente Dariei cu criza de fiere, era sa mor eu ieri dintr-o înghețată cu fistic
  2. Start tratament stomatolog, caut referinte peste tot pe unde pot, si gasesc ceva convenabil aproape de casa, doar ca atunci cand ma programez nu ma gandesc ca acea clinică are si alți angajați pe langa patron si sotie. Asa ca ma trezesc azi la consultație cu un medic cu aspect de hipster 30…40 ani, barba si par prins in coadă, super serios in discutie dar si foarte bland cand iti manevrează instrumentele prin gură. Deocamdată pariez pe el, dacă e bun ii fac reclamă pe net

Era hipster adevarat numai daca avea barba si coc, nu coada! :smile:

Ii zic sefului meu treaba asta:

La care el: stii de ce? Pentru ca exista firme cu oameni si mai tolomaci decat ai nostri :joy:
De fapt nu-i de ras.

Travel, o fi rocker-hipster, cu atât mai bine.
Imi dau si eu curaj :slight_smile:

Hai mah ca nu e chiar asa, si n-o sa ia nimeni douaj de milioane amenda pe tema asta… Da’ GDPR-ul e un prilej bun ca o gramada de asa-zisi consultanti sa mananca si gura lor un croasant sub pretextul potentialei sanctiuni maxime sau diversi indivizi de prin organizatii sa-si descopere brusc menirea si sa faca over-compliance.

Pe tema cartilor de vizita, dadu ICO ceva guidance, n-am nervi sa caut acum, dar e in sensul ca omul iti da cartea de vizita avand reprezentarea faptului ca-l vei contacta in scop de biznis in perioada urmatoare. Si ca ar putea fi probleme dosr daca ii bagi datele intr-o baza si incepi sa-l spam-ezi in scop de marketing si n-are optiune de dezabonare. Si nici atunci n-ar fi prea nasol, daca e mailul de serviciu si nu-i vreu PFA sau ceva de genul. Ma rog, cam astea ar fi ideile, care mi se par de bun simt, caut zilele astea linkurile daca doriti :slight_smile: .

Doamne, ce bine a fost la Cta!
Am prizat intruna aer cu miros de mare, am stat ca o gargarita la soare pe terase, ba la midii, ba la cafea.
Ma intorc Zen la Buh.
As mai fi stat o zi, dar astia micii asteapta cu nerabdare sa le impart vasele de lut cu orez cu lapte si cirese :joy:
Nu stiu daca ati observat, dar lumina soarelui in Cta e cu totul altfel decat in Buh. Nu stiu cum s-o explicitez…e ceva ce numai in localitatile de la malul marii intalnesti. Asa, o nuanta de “dolce far niente” :sunglasses:

Frumoasele noastre bat braziliencele la ele acasă, au luat primul set!!!

Ma uit. La ce scor se inchide un set?