Ingrijirea tenului

Eu sunt plictisitoare: doar bioderma apa micelara si creme de fata normale comandate online de la cehi…

https://www.manufaktura.cz/en/

Pai la 23 de ani ai tai nici ca iti trebuie prea multe :smile:
Eu am o armata, daca m-as si tine de ele ar fi minunat.
90% mi le-am comandat de pe iherb si mai am cateva de acolo in wishlist. Dar am zis stop pana nu ma fac om serios sa ma apropii de finish cu astea.
Acum am doua creme, una cu DMAE de la Reviva Labs, si una cu acid hialuronic de la Life Flo Health.
Ser folosesc cu acid hialuronic de la
Source Naturals. Desi are efecte vizibile, nu il mai cumpar in veci! E cam lipicios, ma ustura fata un pic cand il aplic, dar cel mai nasol este mirosul. Fix a bomboane comuniste cu lapte, daca si le-amineste cineva. Alea maro de se topeau in punga de hartie.
Si de 2-3 ori pe saptamana crema cu acid glicolic 12%. Dar vara mai rarut cu asta.
@Daria arata bine cremele din cehia, o sa studiez site-ul mai bine. Livreaza in Europa?

Daaa, sunt chiar adolescenta, ce mama ma-sii :))

Vezi ca au bagat manufaktura si in Romania. Stiu ca parca in mall baneasca era magazin. Anyway, vezi la ei pe site unde sunt magazinele iar online sigur trimit.
Imi plac ff mult de la ei sapunurile.

Aha, deci sunt aceeasi. Am auzit sau vazut produse manufaktura, dar nu am facut legatura. Nu stiam ca sunt cehi.

manufaktura e de mult in romania, sunt si in afi, sau, cel putin erau.
io fusai si mi facui pustiu de bine cu indreptatu chimic. :d :d asta ca sa nu ma mai chelesc iara :)):)).
pot spune ca mi se ingrasa si mie paru :stuck_out_tongue:

@flipper Cum sa chelesti, bre?! ;))

aka sa nu ma mai tund iara 5 mm :stuck_out_tongue:

Ahh, stai ca am impresia ca am priceput: bagasi indreptat :smiley: pai sa iti fie de bine
Am vazut la o prietena ca si-a facut ceva tratament cu keratina de ii tine parul drept si matasos vreo doua luni. Asta m-ar tenta si pe mine. Placa naturala :smile:

ei zic ca tine intre 4-6 luni, io am intrat in a 3 a :)):)) inca nu’s papadie, ma ondulez usor. dar, fata de cum eram …acu ma pot duce linistita la sala, poa sa fie umezeala …pot trece pe langa terasele cu abur fara sa fac tahicardie :)):)). merita banii pana acu. :d

@flipper ohh, 4-6 luni e ff bine, chiar merita banii. Cat a durat tot procesul? Pe mine asta ma enerveaza: sa stau ore in sir pe scaunul de la coafor.

Bioderma apa micelara…rules!!! La creme, de vreo cateva luni am zis ca nah, poate ar fi bine sa nu ma mai bazez exclusiv pe mostenirea genetica care inca pare sa ma sustina cu succes si sa ii dau o mana de ajutor pt viitor, asa ca am inceput o relatie love-hate cu Lancome (seruri si creme): love pt ca par sa mi se potriveasca perfect produsele si chiar imi plac rezultatele in mod deosebit (lucru pe care nu l-am mai spus despre nicio gama de cosmetice pana acum) si hate pt ca pretul inca ma contrariaza :smile:

@Queen De la o fosta consumatoare avidńÉ de Clinique si Estee Lauder (pana si sapunul de fata trebuia sa fie clinique :rage: ) pe cuvant ca exista variante cel putin la fel de bune, la preturi decente.
Iherb sa traiasca! Am vazut ca unii au adus in Romania cateva branduri de acolo, cu ceva adaos. Merg la urgenta daca nu am timp sa astept comanda.

Daaa, lotiunea asta micelara nu imi lipseste din casa.
@Queen ai gasit la ei vreo crema buna de ochi?
Da, adevarul este ca materialul genetic de multe ori cam e baza. In orice caz trebuie ajutata fata cu o hidratare decenta.

http://ro.m.iherb.com/Derma-E-Firming-DMAE-Moisturizer-with-Alpha-Lipoic-and-C-Ester-2-oz-56-g/6157?rcode=OCA973

Asta mi-a recomandat-o o prietena, mi-a spus ca a renuntat la produsele high end pentru ea. Am crezut-o pe cuvant ca stiu ce folosea inainte, si nu m-a dezamagit.
La randul meu am luat-o si pentru grecoaica mea, care nu iesea din Estee Lauder, si mi-a zis ca au intrebat-o prietenele daca si-a injectat botox :smile: Are 65 de ani tipa. Zic tipa pentru ca nu isi arata deloc varsta, e blonda suvitata cu parul intins si se imbraca intr-un mare fel, fara sa cada deloc in ridicol.

Mi-am luat-o si eu pe asta la un moment dat. Eu sincer nu am avut rabdare cu ea sa ii vad rezultatele pe termen lung. Ma enerva ff tare mirosul, nu imi placea nici senzatia de dupa dat cu ea: parca simteam ca mi-a ramas o pojghita de crema pe fata. Iar uneori parca ma si intepa fata de la ea.

Da, inteapa la inceput de la acidul ala, dar cica e senzatie normala daca trece repede si nu se lasa cu roseata si mancarime mai mult timp.
Pojghita nu mi -a lasat, dar eu am tenul uscat si soarbe tot. Probabil pe un ten mai tanar si bine hidratat nu se simte mare lucru.
Al meu e deshidratat si f f reactiv. Daca nu ii place o crema, ma ustura pana la lacrimi si imi apar pete rosii ( in trei puncte, acealeasi!!) care imi raman vreo 2-3 zile.
In afara de liniile de pe frunte vizibil reduse, mi-a placut ca mi-a uniformizat culoarea tenului.

@Daria, Genifique si Visionnaire sunt ok amandoua, dar la ochi eu nu prea pot evalua o crema sa zic ca e cea mai buna. Riduri nu am. Linii fine, nici din alea prea multe si oricum la ele cred ca e greu de evaluat. La mine reperul e hidratarea, influenta asupra culorii tenului si a porilor.

aha, deci pe hidratare sunt bune. O sa investighez.

@Daria, am stat ceva, da…merita, sincer. :). Cam 3-4 ore dureaza tot procesul.