Ingrijirea tenului

scuzati ca ma bag la spartul targului, dar mai repetati si pt mine cine sunt The Ordinary astia?

Dar baga-te fara retineri :grin:
The Ordinary este unul din brandurile Deciem - the abnormal beauty company , niste canadieni care au zis ca platim cam prea mult pt cosmeticale.

Au mai multe branduri, The Ordinary este al mai ieftin.

hmmmm, vad ca se gasesc si in bebetei. data viitoare cand ajung pe acolo arunc o privire.

Au doar cateva, dar merita sa arunci o privire. Eu le comand pe site-ul oficial, dar vin de la depozitul din UK, deci fara vama. Transport gratuit de la 25 eur. Dureaza vreo 10 zile, pleaca mai greu coletul, sunt multe comenzi. Ajung acasa cu DPD.

hai ca am comandat cate ceva din uk. sa vedem daca ma impresioneaza. asa, descrierea pe site este convingatoare si ce scriu ei acolo despre modul in care a fost formulat fiecare produs are sens dpdv chimic.

Ce ti-ai luat? :smiley:

1.vit c 23%+ ha
2. ha2% + b5
3. matrix 10% + ha
4. niacinamide 10% + zn

aha. incepi in forta vad. Eu inca mai stau in dubii cu vit C, studiez si studiez, tot la 23% ma uit dar mi-e frica. dar imi trebuie una musai, saptamana viitoare fac comanda iar. Zic astia ca are o textura mai ciudata, dar nu asta m-ar deranja, mi-e teama sa nu ma irite urat.
Eu am inceput incetisor, in iulie, cu NMF, HA2% si Niacinamide. Dintre astea doar Niacinamide a fost ceva nou. Acum nu mai pot trai fara, dimineata si seara. Tot atunci am luat si Advanced Retinoid, dar l-am introdus abia in toamna.
Eu zic sa le iei usor. Ai experienta cu vit C asa puternica?
De Matrixyl nu stiu nimic, Zambareata zicea ca e fain.

Multe tipe se plang ca Niacinamidele fac frecatei. Eu pun doua picaturi in crema, mai pun si doua de HA, amestec cu deshtul in palma si pun pe fata, nu se mai aduna nimic.

acum sa zic sincer, eu sunt chimist ca formare profesionala :grin: nu le-am comandat chiar la deruta sau doar pe baza a ce scrie pe diferite bloguri :slight_smile:

daca nu imi place cum se simte la aplicare vreuna dintre ele, nu e problema, ca gasesc ce sa ii fac sa o corectez :smile:

Da, doar ca te stiu pretentioasa foc :)))) Si zici ca formulele suna ok? daca as avea rabdare, as astepta sa-mi spui parerea despre C 23, dar nu prea am , simt ca-mi lipseste ceva din arsenal, si cred ca o comit in curand.

am citit despre textura ciudata a vit C chiar in prezentarea de pe site. cred ca daca o combini cu un ser sau chiar cu HA ar trebui sa nu mai fie probleme.

Nu asta ma retine, mi-e teama sa nu fie prea puternica.

pai pretentioasa sunt in continuare :joy: ti-am zis despre Vit C. eu zic ca daca o amesteci cu HA o sa fie ok. nu doar ca o sa faciliteze aplicarea, dar o sa aiba si un efect sinergic.

pe site am vazut la niacinamide ca nu recomanda aplicarea in acelasi trat cu vit C pt ca i-ar afecta stabilitatea. nu sunt ferm convinsa ca vit B3 si vit C sunt incompatible, dar o sa cercetez aspectul. intr-o prima faza, pana ma lamuresc ce si cum, planuiesc sa folosesc vit C doar seara si niacinamida doar dimineata.

puternica si sa faca ce? nu este un acid agresiv acidul ascorbic. bine, intoleranta poate sa apara la orice. la cat costa la ei, fata de cat costa la alte firme :astonished: poti sa incerci varianta folosit doar seara, o seara da si una ba, cu folosit factor de protectie a doua zi daca crezi ca iti sensibilizeaza prea tare piele. daca apar schimbari sau probleme opresti.

daca nu ai o incompatiblitate cunoscuta cu vit c, de la prima aplicare nu are ce sa se intample.

sa ma irite uratā€¦

Am citit si eu diferite pareri. Se pare ca nu ar merge cu forma pura de vit C, ci cu alte derivate, daca asa se numesc. Tu stii mai bine, eu am fost aproape de corijenta in liceu la chimie, an de an. da, stiuā€¦ rusine :sweat_smile:

sincer nu cred ca o sa se intample sa te irite urat. bine, sanse sunt cum sunt cu orice produs. dar daca o aplici intr-o schema simplificata la prima aplicare, sa nu dai vina pe interactiuni intre produse, chiar cred ca sansele sa ai probleme sunt reduse.
cum ziceam si mai devreme, nu este un acid agresiv.

nah, da pe o zona mai mica undeva pe obraz, daca iti e teama sa dai pe toata fata din prima :slight_smile:

Ok, mi-ai dat curaj. O sa o iau direct pe asta si vom vedea. Deci simplu, C23 si cremuta NMF si cred va fi ok.
Hm, am facut eu si mai gogonate, de exemplu la ultimele doua peelinguri, am pus retinoid si niacinamide dupa juma de ora. Nu doar ca n-am avut nici cea mai mica urma de reactie nasoala, dar m-am si trezit cu tenul fain. Asta acum, la pms, cand de regula sunt gri si cu vreo 2-3 bube in barbie sau pe frunte :)))

Am folosit si folosesc, dar sub forma Sodium Ascorbyl Phosphate, in serum si crema, de la altii. Cam asta vreau, sa alternez Retinol+Niacinamide cu Vit C + ALA.
Mersi mult pt lamuriri, chiar nu stiam ce sa fac.