Ingrijirea tenului

flavonoide, da, stiu despre ce zici. nu stiam nimic de uleiul asta despre care zici tu si @Zambareata

ia ca ma uit si eu.

Schimbam modificarea :)) Marula in, argan out. Mai stau un pic pe ganduri cu retinolul, ma tenteaza sa sar peste 0.2 si sa iau 0.5. Ma mai gandesc cateva zile. Dar asta sa fie acolo, pregatit, cam prin aprilie sa trec la el.

daca tot m-am apucat de treaba le-am luat pe toate 3. ma rog, mai mult sa nu platesc transportul, dar cum nu l-am incercat pe niciunul dintre cele 3 uleiuri, iar pretul este acceptabil am zis ca le incerc pe par daca nu imi plac pe fata.

si cu asta m-am potolit cu ordinary :slight_smile: destul cat sa imi fac o parere.

Ahaha, Allure s-a suparat pe Deciem :))))

The post, shared by Redditor Kikekakako, starts off touting The Ordinary’s 100% Cold-Pressed Virgin Marula Oil ($10 for a 30-milliliter bottle), an antioxidant-rich, brightening hydrator. Then comes the dig. “Referred to as a ‘luxury’ oil by some…It’s a fantastic oil in every sense of the word despite its affordability (one would have to be drunk to overpay for Marula),” the ad reads in obvious reference to Drunk Elephant’s Virgin Marula Luxury Facial Oil, which is $72 for a 30-milliliter bottle. Yikes. You can see the whole thing, here.

M-am uitat si eu cu cat vand altii Marula oil. mai scump de 20$ n-am vazut. Dar la DE e mai special, asa, 70$ 30ml
Si mi-am aruncat si eu un ochi pe America’s darling, Drunk Elephant. 80$ pt un amarat de peel???
:joy::joy::joy::ok_hand:

dupa ce am comandat produsele am mai citit si eu pe net diverse. se pare ca au existat mai multe abordari: unii se dau loviti in aripa si pe un ton superior, care se vrea didactic explica ca da…or fi ieftine, daaaaar au minusuri, nu fac aia, nu fac ailalta, in timp ce produsele lor fac (un exemplu sunt cei de la Paula’s Choice care pe beautypedia au numai reviewuri despre cat de mediocre sunt produsele Ordinary in special, asta in paralel cu comunitatea beautypedia care ii apostrofeaza pt abordarea evident subiectiva) si altii se infratesc cu concurenta (cum sunt Estee Lauder, care au cumparat actiuni la Deciem, ceea ce inseamna ca asocierea ii onoreaza).

Am citit si eu pe beautypedia, interesant review-ul lor la peel. adica totul ok, dar la minusuri zic ca vai, desi TO nu recomanda AHA, totusi il vand! Asta are vreo legatura cu produsul? Acum, daca exista cerere, oamenii au vrut un peel formulat de Deciem, l-au facut si gata. Si btw, este genial. Mi-a fost teama de 30%, am zis ca o sa-mi cada fata cu totul. nu! O exfoliere extrem de blanda, nici urma de iritatii.
Sa stii ca asocierea cu EL a contat destul de mult chiar si pt mine, nu ma indoiesc ca cei de la Estee i-au puricat destul inainte sa se asocieze cu ei.

eu sunt un client mai dificil, asa…in sensul ca marketingul nu ma orbeste si in plus am si cunostinte cat sa pot diferentia ce e realitate de ce e market.

am folosit si eu on liceu si facultate tampenii gen avon si oriflame. mintea mi-a venit la cap relativ repede, asa ca am renuntat candva prin facultate si m-am orientat spre produse plafar, gerovital etc.

apoi am inceput sa imi permit diverse si pana la urma am ajuns sa folosesc branduri de renume, cu preturi nesimtite, gen lancome, dior, clinique, clarins, estee lauder si cati or mai fi.

unele produse mi s-au parut mi ingrozitoare decat orice avon sau oriflame. clarins de exemplu mi se par odioase. altele mi s-au parut banale, bune, dar nu sclipitoare. in cele din urma am ramas la doua produse lancome si doua estee lauder, care da…sunt scumpe si cam atat. am continuat sa le folosesc din prudenta, nu pt ca sunt convinsa de tot ce fac.

am incercat insa si alte branduri pe masura ce se facea valva in jurul lor, gen Paula’s Choice. Multi au fost si inca subt incantati de PC. Mie nu imi plac. Bani irositi, produse banale, nimic spectaculos. Au castigat prin apropierea de client si marketing, motiv pt care cred ca acum sunt deranjati se un concurent cu aceeasi abordare.

Chiar sunt curioasa de produsele Deciem. Momentan, la nivel de lectura, imi place mult ca merg pe ideea: totul este customizabil.

si totusi deciem este pe nisipuri miscatoare cu gama asta. cand ai niste produse ca ale lor, concentrate si focusate pe o problema anume, este f usor sa gresesti cu ele. un consumator mai putin educat sa zic, adica care le cumpara din raft pt ca sunt ieftine, dar nu are mare habar de combinatii sau nu sta sa isi bata capul ci merge pe ideea “vreau crema de ochi, iau crema de ochi”, va gresi foarte usor si probabil ba gresi grav (mai o arsura, mai o inrosire).

cred ca pana la urma vor avea doar public din categoriile love si hate, fara cale de mijloc :slight_smile:

Stiu ce zici. Pe mine ma preocupa subiectul asta de foarte multi ani si am incercat de la romanescul apidermin pana la chestii super scumpe. A inceut sa ma preocupe de pe la 19 ani, cand m-am trezit intr-o dimineata cu niste pete mari si rosii, care ma usturau ingrozitor. Evident ca acum mai bine de 20 de ani nu aveam acces la informatii, la produse, la nimic. De pe la 24 am inceput cu diverse creme. Cu Nivea imi lua fata foc in cateva secunde, usturime pana la lacrimi, Garnier la fel etc. Am ajuns la Vichy. Astea mergeau bine o luna, apoi gata, se intorcea distractia. Gerovital a fost bunicel o perioada, dar cel facut la Bucuresti, nu cel de Farmec. Si asa am ajuns, pe la 28 de ani la Clinique. Si ala a facut diferenta. Adica cred ca mi-a vndecat problema, de aia ajunsesem atat de obsedata, sa folosesc din gama de la sapun pana la ultimul produs aplicat. Asta m-a tinut cativa ani, a urmat perioada in care m-am taiat de pe lista cu astea, din motive financiare, desigur. Casa de ridicat, doi copii la rand, nu mai aveam loc de “mofturi”. M-am reorietat spre diverse creme de pe iherb si am nimerit cateva bune spre foarte bune.
De astia am auzit de un an si ceva, dar nu m-am incumetat pana asta vara sa comand. Tot asa, pai ce fac cu ele, cum le pun…activele astea nu’s cam tari? Ok, si-mi veni prima comanda in vara. M-am uitat la sticlute si mi-am zis, now what? Am inceput usor, cu HA, Nia si NMF. Dupa vreo saptamana stateam cu mr. pe terasa si am vazut ca ma analizeaza curios. El de regula nu-si baga nasul in cosmeticalele mele, habar n-are ce am si ce n-am, pt el nivea man e maximum de alint. Pe astea le-a vazut ca era acasa cand a venit curierul, i-au atras atentia sticlutele alea cu aspect de medicamente. Si numa ce-mi zice: ma, dar in cateva zile, asa bine? Acum, daca el a observat, ceva ceva o fi fost :))))
Daaa, e putina bataie de cap, trebuie sa citesti explicatiile, sa-ti stabilesti o rutina. Nu poti sa tuflesti asa pe fata ca e trend cu astia si sa vad si eu ce stiu sa faca. Exact asta e ideea, construiesti, descoperi, experimentezi, inveti. Esti dispus, bine. Nu esti dispus, sunt muulte alte produse pe piata, la pret decent si f bune. Cum ar fi cele de la Instanatural, Retinol Moisturizer si Age Defying & Skin Clearing serum sunt geniale! Chiar stau pe ganduri sa-mi comand iar crema cand se termina, e in flacon cu pompita, 100ml si pret f mic.

Acestea sunt:

Numai astea doua acopera vreo 3-4 produse TO. Dar vreau mai mult :slight_smile:

adevarul e ca am asteptari de la produsele astea. acum sa vedem.

ah si legat de vit C si discutia de ieri. eu cred ca o sa incerc ambele alternative:

• matrixyl si apoi amestec de vit C cu ulei de marula sau cel de macese
  • matrixys amestecat cu vit C si apoi ulei de marula

nu ma convinge f tare povestea cu oxidarea. ok, se oxideaza, dar nu in cateva secunde pana o aplic eu. apoi pielea mea nu contine si ea apa? cam in ce masura se poate degrada vitamina C instantaneu.

de fapt cu toate o sa ma joc pana gasesc varianta buna pt mine.

Sunt extrem de curioasa si cu matrixyl, doar ca nu stiu pe unde sa-l mai bag si pe ala. Urmatoarele pe lista sunt vit C23 si retinol mai puternic, 0.5, asa ca las peptidele in asteptare.
Sper sa fii ok cu ce ti-ai comandat.

eu o sa incerc sa merg pe varianta amestecurilor inainte de aplicare. mi se pare buna din multe puncte de vedere, plus ca eu nu am nici timp si nici rabdare sa aloc cu orele pt ingrijire cosmetica, sa dau n spe straturi

Exact, asa dispare si problema cu Niacinamidele si scamosarea.

Am comis-o si eu azi. C23, ca asa am stabilit :grin:, Matrixyl ca nu ma mai rabda, Retinol 0,5% il bag in standby pana in martie-aprilie, vad eu, si NMF backup ca fara asta cu pot .

Acum ca am timp bag repede: ma dau sara cu
1.Argireline Solution 10%
2.Hylamide SubQ Anti-Age
3. Alternez Marula Oil si cu Plant Squalene

In memorie am, nu mai tin minte daca scria la ei in Regimen sau de unde, ca e recomandat sa nu aplici mai mult de 3 produse.
dimineata pun doar un ori o1 ori 2 si apoi crema hidratanda sub BB.

Cand termin Argireline iau iara Matrixyl

In St Lucia am primit un complimentary Skin Exam, facut de nu stiu ce mare estetician de la NY. Ma asteptam desigur sa ma desfiinteze ca sa cumpar ceva tratamente la ei. Spre mirarea mea, un gay negru exotic si super simpatic, mi-a povestit el cum skin care e pasiunea vietii lui, cum a mers la scoli etc Ne-am placut reciproc si m-a intrebat daca am vreun concern. Am zis deh si io ca orice muiere, imbatranesc… si mi-a zis ca el este f happy cu elasticitatea pielii mele si ca “whatever you do, keep doing” si ca singurul tratament daca vreau este un very deep cleansing nu stiu ce- nu l-am facut…Am plecat de la el bine dispusa:)

Argireline e interzis in UK si EU, de cateva zile a aparut chestia asta. Si inca ceva, nu am retinut, ca nu era pe lista mea.
Pai nici eu nu o sa pun mai mult de 3…plus NMF, aia nu se pune la socoteala :grin:

au zis ca lucreaza la ceva similar, acceptat in Europa si UK pana in primavara

Aha, deci nu activul in sine e problema, posibil altceva din serum.

“The Ordinary Argireline Solution 10% is not available in the UK/EU at this time due to EU regulations. We are currently working on alternate formulas to comply, and hope to have them ready in Spring 2018”