Ingrijirea tenului

o sa sun luni la dpd. apare ca ar fi in tranzit. naiba sa ii ia.

si eu sunt tare curiosa de ele si abia astept sa ajunga.

Vă rog să-mi povestiți și mie, scurt, fără tratate de teoria chimiei, ce ați cumpărat, cum folosiți și de ce?

Cu mare drag dar nu stiu de unde sa incep :grin:
Pai de la compania asta canadiana, Deciem http://deciem.com/company , au cateva branduri de cosmeticale, printre care The Ordinary astia http://theordinary.com/?lang=en , care’s cei mai ieftini, tocmai pentru ca ei iti dau serumurile cu active cosmetice, explicatii si sugestii de combinatii, iar tu descoperi ce-ti merge.
Lista mea e foarte lunga,folosesc multe acum, dar am inceput usor, din iulie.
De ce? Sa fiu frumoasa, sa am ten de bebelus :))) Fara gluma, chiar sunt misto, chiar daca sunt ieftine. Eu am capatat mai multa incredere si am inceput sa-mi comand dupa ce au semnat cu Estee Lauder.
Cam asa arata, nu sunt ale mele, dar am cam la fel de multe. Pare coplesitor, dar nu e atat de greu. Eu am inceput cu 3 si am adaugat treptat. Si inca mai am de introdus unul, deocamdata sunt in tandreturile de inceput cu vitamina C 23%, ales de ochiul lui @Queen si cu Matrixyl, de care mi-a zis @Zambareata ca e misto, si vad ca este :smiley:

Aoleu, zici că-i farmacie :smiley::smiley:
OK și alea trei de le folosești, ce anume trebuie să facă? Și fac?

3 am folosit in vara! :))
Pai am inceput cu:

1. Serumul cu acid hialuronic, care e pentru hidratare
  2. Serumul cu niacinamide (vit B3 care e multitasking…pete, pori, elasticitate etc)
    3 Crema NMF - hidratanta

O sa scriu si ce folosesc acum dar peste vreo 10 minute, sa termin cu pustii.

Ok, mulțumesc frumos! Poate îmi fac și eu curaj

daca incepi usor, n-ai de ce sa te temi. Si nici nu trebuie musai sa le pui in straturi, acum doar matrixyl si acid hialuronic pun una dupa alta, se absorb foarte repede, iar din Niacinamide pun 2 picaturi in crema hidratanta si amestec in palma, nici nu se mai scamoseaza asa, cum am citit ca se mai intampla cu Nia.

@Samoa ok, hai ca incep sa povestesc.
Am inceput in iulie cu HA (acid hialuronic, o sa folosesc prescurtari), Nia (niacinamide) si NMF (cremuta hidratanta), dimineata si seara, la fel.
Din octombrie am adaugat Advanced Retinoid 2% seara. Treptat…la 2-3 seri vreo 2-3 saptamani, apoi in fiecare seara. Este mai bland decat retinolul pur, ca are nu stiu ce derivat si o cantitate mai mica de retinol, e bun pentru inceput, dar nu la fel de eficace.
Eu stiu ca retinolul este cel mai bun activ anti aging , problema cu el este ca irita tenul foarte tare daca nu incepi treptat…pe scurt, iti ia cam un an sa ajungi la retinol 1%. Eu is pe drum, mi-am luat 0,5% dar sta cuminte in asteptare. Numa @Daria noastra a fost zmeu si a inceput direct cu 1%, apoi l-a aruncat ca cica nu e buuuuun :)))))
La inceputul lui ianuarie am introdus:

• 2 antioxidanti, EUK dimineata si ALA 5% (alpha lipoic acid), o data la trei zile, seara . despre EUK nu stiu mare lucru, doar ca e un antioxidant f bun, care apara tenul de soare. Despre ALA stiam ca e faina, am folosit cativa ani o crema cu 1% si mi-a placut.
    -Peel cu AHA 30% si BHA2%, e o masca de 10 minute, o folosesc de max 3 ori pe saptamana, destul de blanda.

Saptamana trecuta am inceput cu vit C. Cu asta m-am strofocat mult pana sa aleg, bine ca m-a lamurit Queen. Au vreo 5 variante, aparent asta este cea mai dificila, pentru ca nu este nici serum, nici crema, este o suspensie si aplicarea nu se poate compara cu cea a unui produs cosmetic finit. Insa spun toti ca este cea mai eficace si mie nu mi s-a parut atat de greu de folosit. Se absoarbe repede, iar in vreo 20-25 de minte chiar nu se mai simte nimic pe fata (are niste particule f f mici si in primele 10-15min inca se mai simt alea pe fata, dar se duc)
Dimineata si seara am adaugat si matrixylul, care chiar merge foarte misto, se aboarbe repede si nici nu se bate cap in cap cu restul activelor.

AM

• Matrixyl
  • HA
  • NMF cu doua picaturi de Nia
  • intind in palme 3 picaturi de EUK si apoi aplic pe fata, prin presare usoara.

PM alterenaz
PM 1: Matrixyl
HA
Advanced Retinoid
NMF cu 2 picaturi de Nia

PM 2 : Matrixyl
Vit C23% suspension
si vreau sa adaug si ALA la combinatie, stiu ca C si ALA merg ca tanda si manda, insa nu pot folosi ALA atat de des. Ultima oara m-a piscat ALA, cu toate ca am pus la ore bune dupa C23, insa era prima oara cand foloseam C-ul. Ma lamuresc in seara asta.

Peel-ul AHA+BHA il folosesc cam 2 doua ori pe saptamana, doar in seri de Advanced Retinoid.
Ah, de spf nu mai e cazul sa discutam, asta e musai.
Eu sunt incantata pana acum, doar cu EUK nu sunt lamurita. Este cam uleios si nici nu stiu exact ce face.
Am inteles ca ai cosmeticiana, nu strica sa-i ceri o parere in legatura cu retinolul.

eu am ales produse pt hidratare, atenuat ridurile fine (unii zic ca sunt doar in mintea mea, dar io le vad acolo), prevenit alte riduri si uniformizat textura pielii (pori, pete solare sau umbre ramane de la diferite semnulete, ca io nu am avut acnee ever, dar si cand mi-a aparut vreun cos m-am purtat de parca aveam vezuviu pe fata)

ce pot sa iti zic despre produse este ca ele contin in cantitate mai mare ceea ce au serurile lancome, estee lauder si alte produse f scumpe, care de fapt vand tot asta, mai diluat, dar cu brandul la pachet.

daca vrei iti zic numele produselor si motivul sau ce am gandit cand am decis sa le aleg pe alea. ajuta sa iti faci o idee?

eu momentam cu lancome si estee lauder ma joc, dar dupa ce m-am documentat despre produsele astora, ca om care stie ce presupune marketingul in industria chimicalelelor, am decis sa le dau o sansa afland ca estee lauder au investit in ei. nu cred ca si-ar pata numele pt niste prichindei care se joaca in laborator.

am luat urmatoarele:
-niacinamide (care de fapt e vit b3) + zn
-acid hialuronic + b5

• matrixyl (care e un amestec de peptide, principalul ingredient antirid din creme). unele chimicale porta si nume de marca care le-au fost asociate pt o acceptare mai usoara din parte publicului
    -vit c 23%
  • cele 3 uleiuri ale lor (argan, maces si marula)

am de gand sa folosesc dimineata:

• niacinamide +zn in amestec cu acid hialuronic + b5 (nu in straturi), pt efectul hidratant al acidului hialuronic si pt efectul niacinamidei cu zn de a uniformiza textura pielii (atat semne cat si pete)
  • dupa asta o sa dau fie o crema cu factor (imi place bioderma), fie cu cc creamul de la lancome, tot cu factor. eu nu folosesc fond de ten nici la machiaj de seara, asa ca la mine e suficient asta

seara:
-matirxyl pt efectul antirid (cere folosire constanta pt efecte), in amestec cu vit c (pt ca produsul asta al lor are o formula si o textura controversata si cred eu ca va face mai usoara aplicarea).

• vit c are si ea efect antirid si anti pete si anti de toate. despre ea sunt multe de spus, dar zisesi sa nu te zapcesc cu chimia :smile:
  • peste amestecul de matrixyl si vit C, pt hidratare si alte efecte minunate o sa folosesc uleiurile alea. nu pe toate odata :joy: ma joc cu ele asa…alternativ, la inspiratie.

Marula, bogat in ALA, cred ca merge cel mai bine peste vit C.
La Bioderma cu factor ma uitam si eu, luni ajung intr-o drogherie sa-mi iau crema noua cu spf, poate-mi spui exact care.
FDT nu cred ca mai imi iau prea curand, oricum nu eram mare fan si de obicei le arunc ca expira.

pe mine nu m-ar tine nervii de un program asa riguros si diversificat ca al lui @Ziggy

eu am de la bioderma crema asta:

E construit in timp si m-am obisnuit, chiar daca la inceput ma uitam ca curca’n craci la ele.

mersi mult! Perfect cu 30, parca nu-mi venea sa caut cu 50 iarna.

nu am zis ca e rau ci ca nu ma tin nervii :joy: ca asa m-as prinde imediat ce si cum, dar nu cred ca rezist cu nervii :grin:

Dimineata, daca ma grabesc, bag 2 picaturi de HA si doua de Nia in crema si aia e. Seara imi ia mai mult timp, dar fac in liniste, dupa ce culc teroristii.

eu nu folosesc 50 nici vara. doar la plaja merg asa departe. altfel 30 e suficient. mie personal nu imi place textura cremelor cu factor de protectie si cu cat e factorul mai mare cu atat e textura mai nasoala.

plus ca eu nu sunt alba ca branza ci usor creola. de ex nu ma ard de la soare decat daca stau a nesimtire pana s-ar praji efectiv pielea (lucru pe care nu il fac pt ca eu oricum plaja propriu zis fac foarte putin, ca sunt cu balaceala). nici macar nu ajung sa ma cojesc dupa ce ma bronzez si din fericire ma bronzez usor si frumos (scuzati modestia)

nici afara nu stau zi lumina, asa ca factor 50 mi s-ar parea inutil. nu mai zic ca oricum teoretic indiferent cat e factorul tre sa il reaplici in timpul zilei daca vrei sa fii chiar riguroasa (alta chestie pe care nu o fac).

chiar asa, tu de ce folosesti 50? stai mult afara, ai pielea f alba?

FDT cum am zis, nu folosesc. in schimb cc creamul asta e minunat:

https://www.lancome.co.uk/makeup/face/tinted-moisturisers/city-miracle-cc-cream/292102-LAC.html

are si factor mare :slight_smile: plus ca e si fffff prietenos la aplicare.

ce defect ar avea e ca e numai in 3 nuante si extrem de dubios, dar nuanta nr 1 care teoretic e cea mai deschisa, e ok pt mine desi eu sunt departe de avea o piele deschisa la culoare.

cred ca daca ai pielea alba nu prea se potriveste cc creamul asta. in schimb daca ai putin pigment eu zic sa ii faci o proba. pe o piele bine hidratata e minunat.

Da, am tenul deschis. 50 intr-adevar, e chin cu ea, foarte greu gasesc una misto.
Vara trecuta s-a lasat cu o pata, destul de maricica, pe obrazul drept. A iesit la iveala in urma peeling-urilor Dar cred ca-i vin de hac cu VIT C, vad ca de la restul s-a mai decolorat. Nu e grav, nu este f vizibila, doar ca stiu eu ca e acolo. Si am mai scapat si de un pistrui mai maricel, s-a micsorat mult si decolorat. Primavara ma umplu de pistrui si mi-o ia si tenul razna, sunt curioasa anul asta cum o sa fie.
Acum nu stau afara, dar primavara-vara cam da.
O sa ma uit si de CC-ul asta cand ajung in sephora.