Ingrijirea tenului

daca se intampla sa ti se potriveasca nuanta, eu zic sa ii dai o sansa. intre o crema cu factor 50 si cc-ul asta, as alege oricand cc-ul. nici macar nu l-am luat pt factorul mare si tot sunt incantata de el.

Avène Solar Very High Protection Emulsion SPF50+ 50ml
Asta îmi place mie

Ma uit si la asta, pt vara.
Ideea e ca, de la retinol si restul acizilor, nu prea m-as incumeta la mai putin de 50 primavara-vara.
Vazusem pe undeva ca trebuie sa folosim o cantitate destul de mare de crema cu spf, de asta as inclina spre crema, si nu CC, deocamdata.

@Queen, sa-ti faci o idee cam cat de alba sunt, pun o poza facuta vara, in august. Nu este foarte clara, dar culoarea aia e :)))
Din 2016 e, fara plaja.

mmmmm, esti alba nu gluma. eu cred ca as cuantifica corect daca zic ca sunt cu vreo 2 nuante mai inchisa :joy: incearca totusi nuanta 1 de la lancome. poate se aseaza bine. e totusi un cc cream, nu un fdt, si e posibil sa mearga si la tine.

PS: pari ffff tanara si arati bine :slight_smile: nice!
PS2: sper sa nu te superi, dar eu nu pun poza din motive de fobii cauzate de celalalt forum de pe care ne-a adunat @Daria :slight_smile:

mersi mult. Intr-adevar, arat mai tinerica si lumea se cam socheaza cand imi spun varsta. Am avut multe experiente simpatice, gen intrebata de vanzatoare daca sunt majora (aveam28 de ani), intrebata de taximetrist dimineata la ce liceu mergem, sau vaicarita de babe ca am facut copii prea tanara etc.
Mai iesim cu grup de colegi de-ai lui mr. si familiile lor si sunt privita drept aia mai mica si mai necoapta, desi sunt cea mai “in varsta” dintre ei, doar ca ei nu stiu iar eu ma complac :D. Trag si eu cat mai pot…

Stai linistita cu pozele.

Iar v-ați desfășurat, ca la ora de chimie aplicată, dar o sa dibuiesc eu ce și cum! Merci frumos, de ajutor!

Eu zic sa intrebi si cosmeticiana ta, ea iti cunoaste tenul si stie daca ai toleranta la retinol, vit C etc.
dar, pentru inceput, HA, Niacinamide, cu o crema hidratanta simpla de-a ta sau NMF de la ei (Natural Moisturizing Factors). la astea poti sa adaugi peptide, matixyl am ales noi, au efect rapid dar trebuie continuitate.

peeling deja faci, mai ramane sa alegi vit C sau retinol. sau chiar amandoua, acestea doua sunt cele mai puternice anti aging. Au trei antioxidanti, doar ALA si Resveratrol+ferulic Acid merg cu vit C.
Pe unde mai ai nelamuriri, intreaba fara retineri.

cum fatah ca la ora de chimie. asa le zise ala care le vinde. ce vina am? si io iti zisei pt ce le-am luat si cum am de gand sa ma dau cu ele, ca inca nu ajunsera ale mele.

De doua zile ma dau cu HA si NIA si se vad rezultate. Pun cate doua picaturi, pe rand, masez, intra imediat in piele. Apoi ma dau cu crema. Sunt foarte incantata!

daa, astea doua sunt de baza la mine, am de rezerva chiar! sa ne tii la curent cum iti merge cu ele.

Stai sa mai iau din lista ta, sa vedem cum sta treaba. Tenul meu era destul de tern inainte sa fac achizitia, azi noapte am dormit cinci ore si arata wow! Revin.

Dar voi cumparati de pe site-uri romanesti? Eu am luat de pe un site romanesc, ce imi mai trebuie nu au in stoc.

@Lotte de astia am tot citit recent ca ar fi ff seriosi si livreaza si in Romania.

Eu nu i-am testat inca.

https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary

ce site? eu direct de la deciem iau, au fost ok comenzile, dar Queen inca le asteapta :frowning:
urmatorul introdus a fost advanced retinoid 2%.

www.bilenegre.ro :grin: Suna ciudat, stiu, dar vad ca mie imi fac bine, sper ca sunt Ok.

si eu am dat de ei, au o groaza de chestii, si K beauty! dar nu stiam nimic nimic, cred ca sunt nou aparuti. De ok sigur sunt ok, cine isi batea capul sa faca chestii contrafacute la banii astia :smiley:
Super, data viitoare comand de la ei, mai bag ceva pe langa in cos. Mersi mult!

Eu am cautat in decembrie, nu aveau mai nimic in stoc. Si m-au anuntat pe mail cand au primit produsele, le-am inhatat.

Stati putin, adica te dai cu alea, apoi trebuie sa aplici si crema? Ce crema?
@Ziggy tu ai vezut cu ce creme ma dau eu, ce fac, le amestec?
Vai de mine, ce confuza sunt, @Queen, treci de ma invata, ca te iau la palme!

M-am dat si cu crema de noapte, ca am vazut ca asa face Ziggy (sau am gresit?) Dar eu nu am pus in crema, intai cate doua picaturi din fiecare, apoi cu crema.