Ingrijirea tenului

acum m-am uitat, mai tot out of stock, dar am vazut acidul lactic 10%, bun impotriva tenului tern. Nu stiu cat esti tu de obisnuita cu peelingurile, dar 10% lactic e bland.

@Samoa de cremele alea cu 30% glycolic? Nu le poti amesteca cu active puternice, desi eu am bagat retinoid peste 30%, dar era masca de 10 minute si dupa juma de ora am pus retinoidul.
Si nici vit C nu se baga peste crema cu glycolic 30%.
Dar le poti alterna, o seara a ta, o seara retinoidul. Si vitamina C dimineata :smiley:

Eu, daca am activele astea puternice, crema o prefer cat mai… goala sa zicem, de aia tot a lor, ieftinuta, merge foarte bine.

@Lotte da sigur, cum ti-e mai comod dai. Nu vad ce ar putea sa intre in confict cu Ha si Nia din crema ta de noapte, cred ca nimic. Nia are o problema doar cu vit C pura, atat, desi si asta e o idee destul de veche, pe care o contesta multi acum.

Daca vrei sa iti comanzi ceva, poti sa incepi usor cu Ha, Nia, Matrixyl poate, Advanced Retinoid 2% si NMF. Din astea nu vad sa faci vreo reactie nasoala la nic.
Advanced Retinoid 2% este foarte bland, eu l-am dat din start si pe la ochi. Nu stiu daca asa o fi, sau mi se pare mie, dar parca mi s-au redus cearcanele. Poate incearca si @Lotte

Da, da, am bagat la cap, multumesc!

Ptiu, soro, ce agresiva esti! :astonished:

Cum zisei, dimineata o sa ma dau cu crema de protectie dupa ce ma smacuiesc cu cele doua. In mod normal nu mi-as bate capul prea tare cu crema de protectie, dar o sa o fac mai mult pt a vedea daca vitamina C are efectul pe care il astept. Daca ma expun la soare fara protectie nu stiu daca sa dau vina pe asta sau pe ineficienta vitaminei C.

Seara o sa ma dau cu unul dintre uleiurile pe care le-am comandat tot de la ei, asta dupa ce ma dau cu matrixylul si vitamina C comandate.

deci nu o sa ma dau cu alte creme. nu e rau sa te dai, adica nu se va intampla nimic daca vrei musai sa te dai, dar eu consider ca nu e musai necesar in conditiile astea.

nu mai zic ca nu mi se pare ca fac mare afacere sa imi bat capul cu ele daca ma mai smacuiesc si cu alte creme. nu ma tin nici nervii pt program din asta laborios, si din cate stiu eu recomandarea ar fi sa nu aplici mai mult de 3 produse intr-un program de ingrijire. ma rog, 3 seara si 3 dimineata daca vrei, dar nu mai mult de 3 odata si are si ceva logica.

De acord, merge orice crema peste, nu tre musai de la ei, nu stiu insa de crema ei cu 30% acid glycolic daca merge peste.
Mie mi se usuca/deshidrateaza tenul rau fara crema, am incercat zilele astea si n-a mers.

Ok,ce-am inteles eu:
-pot sa ma dau cu cremele mele, dar mai bine nu. In cazul asta, pot sa mai astept cu produsele astora
-e ideal sa folosesc protectie, ceea ce eu fac oricum (30), ca aici soarele, asa rar cum e, arde de rupe. Aer curat si alea.
-3 maglavaisuri in combinatie, nu mai mult, ca-mi mananca timp.

Asadar, ar trebui sa-mi fac rost de:
Matrixyl, NMF si Vit C 23%
Am nimerit?

Retinoid, poate as putea incerca mai puternic, tinand cont de istoricul meu? Ma dau de vreun an cu cremele astea, plus peeling cosmeticiana, o data la 5-6 saptamani, de ma arde si-n creier.

Nu stiu ce ssa iti zic, una e toleranta la peelinguri, alta la retinol. Eu mi-am luat inima’n dinti cu 0,5%, dupa 4-5 luni de retinoid. M-am dat luni seara, a doua zi simteam ca ceva mi-a agitat tenul, fara iritatii. Si acu stau pe ganduri daca sa-l bag maine sau sambata.
Asa, toleranta la 30% aha am si eu, dar cu retinolul e mai delicata problema. 0,2% retinol in squalane zic ca e ok…, clar e mai tare decat advanced retinoid 2%.
In rest suna bine! Eu i-am dat un avans mic lui C23 inainte sa incep si retinolul.

Din ce ai ales, numa C23 nu merge cu crema ta 30%,

Se gasesc produsele The Ordinary si pe Asos :wink:

In München exista 2 magazine cu produsele lor din ianuarie, in unul numai Ordinary.
Ati prins de veste de stirea zilei?

Hi :slight_smile: Some of you love us far too much and already noticed yesterday that The Ordinary Marine Hyaluronics was made available before I even had a chance to write anything about it :tropical_fish:A few months ago, I was engulfed with so much positivity from members of @deciemchatroom on Facebook when I was answering questions about DECIEM, about me and about life. Throughout the questions, I noticed that a few members had shared that they found the texture of our Hyaluronic Acid + B5 viscous and disliked the time it takes for the product to penetrate the skin. We have launched Marine Hyaluronics as a lightweight alternative for this formula. Marine Hyaluronics brings together marine-derived water reservoirs that attract and hold water like hyaluronic acid (HA) but are lighter than HA in texture and feel. The formula contains exopolysaccharides from skin-friendly marine bacteria, Hawaiian red algae, Glycoproteins from Antarctic marine sources, micro-filtered blue-green algae and several health-supporting amino acids. All marine derivatives in Marine Hyaluronics are sourced sustainably. The total concentration of active ingredients in this formula is 23%. This formula is exceptionally light in texture and penetrates instantly. If you prefer a more viscous formula, please explore our original Hyaluronic Acid 2% + B5. Marine Hyaluronics is available online and in our UK/CA/US stores for now until we produce more stock and make it available everywhere.

Imi dai mancarimi la card acu’ :))))) ptiu ptiu, ispita! inspir, expir, inspir, expir…

Poti sa te dai cu cremele tale daca te tin nervii nervosi. In locul tau as lua doar matrixyl, vit c si niacinamide.

Ce inseamna exact cremele lu matale?

are una cu f mult acid glycolic, 30%. Dar nu am retinut daca o foloseste in fiecare seara.

@Samoa, ce zisesi? Peeling o data la cat? Ce intelegi prin peeling?

sunt mai sus, postarea 120 si ceva. Zicea de aia cu glycolic 30 ca o foloseste in fiecare seara.

Inteleg o ora de moscoleli, cu tot felul de chestii care ba ma pisca, ba ma scalda intr-o baie de unsoare calda.
Ala mic,de zi cu zi, e pepsi-cola. Nu-l simt :smiley:
Pardon, scuzati exprimarea de ignorant!

este peeling chimic? adica ti se descuameaza pielea apoi cateva zile? ca dupa arsura?

Da e peeling chimic, e de fapt un tratament, care include si peeling chimic. Pielae s-a belit mai la inceput, adica vizibil acum se curata frumos, am un buretel de-asta, cu care ma curat pe fata.

Cremele alea, si aia de zi si aia de noapte, sunt de fapt o completare a tratamaentului.

Pai pune-i o intrebare tipei daca merge un retinol 0.2 dupa crema de seara.

@Samoa, raman la parerea ca nu esti cu toate tziglele pe casa. De fapt deja mi se pare ca ai casa descoperita…

ma scuzi ca indraznesc, dar ce te mana in lupta de a face peeling aproape chimic lunar?

adica bine, nu stiu de ce ma mir, ca doar te stiu masochista! sa te ajutam cu ceva? un scalpat…orice?

Poate o fi superficial. dar cred ca este mai mult decat suficient si asta seara de seara…