Ingrijirea tenului

Pai, pentru ca am fost fumatoare vreo 20 de ani. Dar asta nu se intampla decat in lunile de iarna, cat e soare nici nu se pune problema.
Adica am reinceput de prin octombrie si de-acum a o mai rarim, ca vine primavara si nu merge sa faci de-alea, cand e soare, ca asa cum am zis, arde nebunul, nu risca nici ea, nici eu.
Luni ma duc la ea, doare pentru “control” ca marti ma teleportez la soare o sa intreb si de de retinolul ala.

Majestate, iti repet, nu-mi place durerea. In afara de febra musculara, nu vreau sa am vreodata dureri, de vreun fel!

hai ca am testat acum retinol 0.5 dupa masca 30%. E numai vina ta! :)))) iar o sa am cosmaruri la noapte! Bine ca au luat copiii vacanta, am o sticluta de panthenol in frigider in caz ca va fi grav. vedem. cand ma manca, ma manca!

Fetele, dar pentru buze exista ceva wow de la The Ordinary? Si pentru par?

Au, dar nu in gama the Ordinary, vreo doua pt par si aseara am vazut si una pt buze. Ma uit mai tarziu ca sunt pe drum.

astia de la dpd sunt complet imbecili! comanda mea a stat in uk pana acum. acum pare sa fie in austria. iar dpd romania tot ce a avut se zis a fost…sa sun eu in uk, de parca nah, e problema mea, sa mi-o rezolv, doar nu vreau sa mi-o rezolve ei.

va zic, planetele mele nu s-au aliniat ci sunt in miscare browniana.

Aleluia!!! Coletul meu s-ar parea ca a ajuns la Sibiu sau Bucuresti, naiba stie! Adica coletele…

ma astept ca pe marti sa am si eu in sfarsit Ordinarele.

hai, abia astept sa vad ce parere o sa-ti faca C23. Eu m-am indragostit de ea, ma gandesc f serios sa-mi iau rezervE. Nu uita, direct pe tenul curatat, zgaltaita bine inainte, n-are nevoie de nimic in combinatie ca se intinde perfect. Chiar nu pricep de ce atatea lamentari in reviews. Dintre uleiurile tale, marula merge cel mai bine, fiind bogat in lipoic acid, perfect pt C.

Azi am gasit produsele la receptie, la birou!
Dl. Queen avea ca singura sarcina sa le aduca din masina in seara asta, avand program diferit de al meu. Nope…nu le-a adus :joy:

Evident, nu am luat in calcul sa ma duc dupa ele. Mai facem si maine o incercare… Pana la urma ajung ele pe etajera mea, ca nu o fi dupa ele :smile:

n-am inteles nimic din schema expusa, dar trag concluzia ca au intrat in posesia ta… oarecum? :joy:

Da, oarecum! Sunt in masina :joy:

Eu folosesc pt colete doar adresa de la birou. Daca nu e nimeni cand vine curierul le lasa la receptie, la intrarea in cladire. Acolo le-am si gasit. De acolo au ajuns in masina, iar din masina trebuia sa le aduca dl Queen ca eu aveam alt program. Ei bine, nu le-a adus! :grin:

cum te-o rabda… nu stiu :joy::joy:

Sa il conving pe el sa se duca este exclus. No way!
Sa ajung la ele inseamna sa ies iar din casa. No way!

Si-asa nu mai faceai nimic cu ele in seara asta. Ai dreptate :grin:

hai ca le-am folosit in cele din urma :smile:
pareri:

• f interesante produsele, dar clar pt oameni cu putina rabdare si preocupare pt research. foarte usor poti zice “uh, ce porcarie! vreau cremuta mea magica clasica, despre care aia de au facut-o zic ca sterge ridurile ca prin minune, hidrateaza intensiv si te protejeaza de toate atrocitatile in schimbul celor 100 de euro pe care ii platesc”
  • m-am jucat cu ele intai in palma si pe maini, amestecandu-le sau aplicandu-le in diferite combinatii pana am decis ce varianta sa pun pe fata. cred ca de la caz la caz e posibil sa ti se potriveasca rutine diferite
    -vitamina C nu mi se pare asa odioasa ca textura, cum e descris pe ici pe colo. revenim la clientul cu o anumita “educatie chimica” sa zic asa :slight_smile: care nu prefera obligatoriu o crema usor de folosit ci este dispus sa aloce putin timp sa inteleaga diferentele si asemanarile, avantajele si dezavantajele inainte e a decide pe ce cale merge
    -cel putin gama ordinary, care nu e chiar de “ready made product”, cere utilizarea in completare a unor produse clasice, de genul o crema hidratanta, una cu protectie solara… o sa arunc o privire si la celelate game deciem si poate si incerc ceva. par mai complexe din pct asta de vedere. totusi de la ordinary vreau sa mai vad cum sunt NMF si buffet.

despre efecte…dupa mai multe utilizari, sa imi fac o idee clara, ca eu nu am probleme care sa permita o evaluare rapida a unui produs. am tenul curat si prietenos, fara apucaturi dubioase, asa ca eventualele efecte pot sa le evaluez doar in timp

Mie a inceput sa-mi placa f mult C23. Cred ca bag o comanda sa-mi iau vreo 2 rezerve, Brandon a luat-o putin pe aratura pe instagram, ca nu mai vrea plastic in ambalaje si nu prea imi dau seama ce solutie ar putea gasi.
NMF imi place foarte mult, o pun in fiecare comanda. E simpla, hidratanta, fix ce trebuie dupa ce aplici active. Mai este si baza buna dimineata, cand nu e timp de aplicat pe rand, pun in ea niste NIA, o picatura de HA si gata, iese o lotiune fluida care se absoarbe foarte repede.

intrebare interesanta. cum a reactionat tenul tau in prima faza in care ai inceput sa folosesti ordinary?

al meu pare sa treaca printr-o perioada de acomodare. nu as sti sa zic exact ce face. pare sa se exfolieze usor si sa scoata la iveala mici zone cu probleme, gen zone mai sensibile sau mai uscate.

Singurul activ nou in iulie a fost nia, HA mai folosisem de la altii, plus unul facut de mine. Am citit de unele reactii la nia, dar nu de exfoliere, ci de cosulete.
Cand am bagat retinoid in toamna, iar nimic. De exfoliere vizibila n-am avut parte nici cu AHA30%.
Singura exfoliere f mica, pe o suprafata cam cat o moneda de 50 bani, am experimentat-o dupa vitejia mea cu retinol 0,5% dupa peelingul 30%. Probabil o arsura f f usoara, pt ca nu era vizibila, doar la pipait se simtea aspra. S-a dus pana seara, am pus NMF cu niste panthenol.
In rest n-am avut reactii.

@Queen o fi de la C? desi, teoretic, nu stiu daca este un exfoliant, cu toate ca are un ph mic, nu?

eu vit C o aplic doar amestecata cu HA. apoi dau si cu ulei la ceva timp. teoretic nu ar trebui sa fie de la ea. sa vedem peste o sapt cum se mai prezinta treaba. o sa iau NMF-ul si astept cu interes produsele cu SPF

Sa fie de la HA? Citisem ca daca nu este urmat de ceva hidratant, poate usca. Si C-ul are HA, sa nu fie prea mult si sa traga apa din piele, in loc sa atraga, mai ales ca pui ulei dupa.
Eu nu cred ca-mi mai iau HA, ca-l au si C, si NMF, matrixylul la fel…

e o varianta. pana iau nmf-ul o sa incerc sa il amestec cu o crema hidratanta dimineata si cu niacinamida si sa dau totul intr-o singura aplicare, nu straturi