Ingrijirea tenului

@Daria, da, sunt bune pt hidratare. Ei le lauda mult si le promoveaza mai ales pt efectul anti aging, numa ca nu pot confirma eu din experienta pe partea asta.

ohooo @flipper , 3-4 ore…pfuuu, dc mai bag si un tuns si un vopsit, pai imbatranesc acolo pe scaun ;)) Dar da, e de tinut minte smecheria.

@Queen si adevarul e ca oricum nu exista creme care sa faca minuni la imbatranire etc. Hidratarea e baza.

Ce se intampla daca il vopsesti? Mie îmi creste enervant de repede părul si nu pot sta nici o lună jumatate fără vopsea, altfel arat ca muma pădurii la cat par alb am.

Pai ma gandesc ca stai acolo ore in sir. La mine un vopsit si un tuns la coafor dureaza vreo 2-3 ore ca popa. Daca mai fac apoi si tratamentul de keratina…inca 3-4 ore, poate si mai mult ca am pleata destul de lunga si deasa…cat stau acolo?! Nu am atata rabdare :))

Nu la asta m-am referit :smile: Am intrebat ce se intampla daca il vopsesti la o luna jumate dupa keratina, de exemplu. Ca si pe mine m-ar interesa sa imi potolesc parul asta nici drept, nici cret, nici ondulat, pur si simplu stramb. Am zile in care se aseaza natural foarte frumos, dar rar.

Aaaa, buna intrebare. Uite ca la asta nu m-am gandit. Trebuie investigat.

nu se intampla nimic :d :d facut proba, e cuminte :), bine, monumental am folosit vocsea fara amoniac, de frica. da…e cuminte, vopseaua inca e pe cap …

ps: fusai si la doua ture de mare, adaugam si stresul suplimentar: apa sarata, soare, vant, nisip …iara…numai de bine. inca avem par decent in cap.

nu mai stiu cum sa editez. :)):)):))

cel mai important lucru.

nu mai cade asa grav, e mai hranit si nu mi a luat nici macar o mili patrime din volum. =))=)) am aceleasi 50 de tone de par in cap. :d :d (adica nu s fleoscaita n cap)

@flipper ca sa editezi de pe laptop, la postul tau apesi pe “trei puncte” si de acolo pe “creion” ca sa editezi. La fel si de pe mobil, creionul e pentru editare.
Da, deci e misto tratamentul asta cu keratina. Ai facut treaba buna, daca zici ca inclusiv dupa mare parul e in continuare ok.

aia cu editatu fu retardeala de moment :)) ;)) ceva normal la mine :stuck_out_tongue:
dap, io zic ca am facut treaba buna.

ps: am uitat sa zic, samponul si balsamu de dupa keratina au fost unele eco/bio smoloz la tava draci baltati. fara nu’s ce chimicale, io in mod normal folosesc dove. acu nu, is pe alea de la salon.

@Daria, dar tu ai parul atat de ondulat si de rebel cat sa justifice tratamentul cu keratina sau doar o ciufuleala, nici drept, nici ondulat?

daca e doar ciufuleala, eu nu mi-as pune in cap tratamentul cu keratina si as prefera sa imi stric parul cu placa mult si bine :slight_smile:. bine, nu sunt convinsa ca mi-as pune nici daca ar fi mai mult decat o simpla ciufuleala. problema e ca nu ma incanta prea tare ideea de a sta in vapori si miros de formaldehida de dragul parului, nici macar pe principiul “rabda baba la frumusete” :smiley:

@Queen, eu cred ca tu referi la brazilian blowout, metoda care-i interzisa in saloanele de mai prin toata Europa. Tehnica folosita de cativa ani pe continentul nostru e fara formaldehide, parabeni sau amoniac.

@Travelerista hmmmm…iaca cu asta m-ai prins :slight_smile:. cum eu am un par ingrozitor de drept, nu m-am documentat daca exista sau nu, noi tehnici si nici nu stiu exact care e treaba cu brazilian (ca am eu asa un sentiment ca nu ne referim la epilat :smile:). dar da, singura tehnica de care stiam eu este aia cu formaldehida pe care in mod sigur nu as testa-o pe mine nici daca alternativa e sa umblu cu o claie de fan in cap sau sa parlesc claia de fan cu placa :joy:

Da, nu cred ca la noi e tratament asa horror. Nu am investigat in detaliu ce-i drept. Eu am parul drept insa am vazut la o prietena ca luni de zile dupa ce isi face tratamentul asta ii sta parul de zici ca e vesnic coafata cu placa.
Si cum eu sunt o lenesa absoluta si nu o sa stau in veci acasa sa ma coafez singura…ma gandeam ca nu ar fi o idee rea.

http://www.keratinehome.ro/despre.html

hai ca deja …

@flipper da, asa auzisem si eu ca este. multam de info

deja ce, @flipper? :rolling_eyes:

@Daria, nah…ce sa zic, go for it daca e fara formaldehida. Singura daca cand am auzit eu de treaba asta, a fost acum ceva vreme si era cu formaldehida. Stiind cum miroase asa ceva am decis ca nici de as fi mai creatza ca Mioritza nu prestez asa ceva :smiley:

pe vremea cand ma faceam cu vopsele din comert, din alea cu mult amoniac, eram traumatizata si de mirosul ala :confounded:

@Queen cand m-oi duce la Abbate in toamna o intreb pe Monica mai in detaliu. Oricum, multumesc ca mi-ai atras atentia ca poate exista si o metoda mai neortodoxa la treaba asta.

@daria, fix la abbate m-am dus cu gandul si m-am uitat pe site. vad ca au ceva care se cheama tratament cu keratina, dar dupa pret as zice ca nu e chiar acelasi lucru. auzisem ca treaba cu indreptat parul cu keratina e destul de scumpa, iar la abbate vad ca procedura asta cu keratina e ieftina. cred ca e ceva gen masca de par…

@Queen da, s-ar putea sa fie doar un tratament simplist. Voi investiga cand ma duc la Monica sa bag pleata in service :)))