Ingrijirea tenului

Bine ca mi-ati spus ca le puneam pe toate pe fata si asteptam sa fiu faina.

ce ti-ai luat pana acum?

Mie tot complexa rau mi se pare strategia ta :slight_smile: bine, cum am mai zis, nu e nimic rau, ba din contra. Problema e la mine, ca nu m-ar tine nervii.

Am reusit sa-mi fac o mica iritatie/arsura, imi apare fix in acelasi loc de cand aveam 19 ani. Sambata seara am pus retinol, iar aseara retinoid, ca s-au umflat muschii pe mine. Dimineata nu era vizibila, insa a usturat si s-a inrosit dupa ce am pus C23. Am exagerat cu retinolul si retinoidul in seri consecutive. :roll_eyes::roll_eyes:
In seara asta doar NMF cu panthenol, probabil si maine dimineata la fel. Gata si cu AHA30%, oricum zilele astea imi ajunge acidul lactic 5%.

Am dat eu iama si am comandat-o. Trebuie sa ajunga zilele astea.
Am tot citit despre hidratare cu diverse lotiuni tonice. Cica ar face minuni metoda pentru piele uscata/deshidratata.
Iar chestiunea asta era fff laudata. Sa vedem :wink:

mah, adevarul e ca sunt intr-adevar exceptionale produsele astora. ii voi fi vesnic recunoscatorare lui @Ziggy pentru pont. sau ma rogā€¦cel putin pana cand cine stie ce minune mai face Brandon si duce de rapa minune de brand :joy: .

mah, asta e primul lucru pe care nu il inteleg. tu ai ten de papusa.la ce iti trebuiesc maica atatia acizi?

Gargauni in capul meu, cica retinolul actioneaza mai bine dupa o exfoliere, numa ca am exagerat cu 30% asta si sigur imi fac bariera praf daca il mai folosesc. De aia am luat lactic 5%, care ar fi echivalentul unui AHA 3%, si o sa-l dau rar de tot.
Hai sa speram ca nu se duce de rapa, o fi careva pe faza sa-l salveze in caz de nasoale.
@Daria ai comandat SDSM-ul??? Vai mama, sunt cu limba de-un cot! In afara de SOD, despre care am citit numai lucruri bune, are dracia aia de chestii marine fermentate, cu care se lauda creme de la mer, cica bate la fund orice acid hialuronic.
Eu stau cuminte si in seara asta, doar NMF cu o picatura de glicerina si una de panthenol. Treaba aia sigur e arsura chimica.

Mi-am luat rezerve de HIA, NIA, Vitamina C, Matrixil, Marula. Si data viitoare imi iau si acid lactic, nu stiu cum de l-am omis. Azi dimineata tenul meu arata wow! Deocamdata nu m-a laudat nimeni :).

Parca nici acidul lactic nu merge sub vit C, doar dimineata poti sa-l folosesti, in cazul asta. spf obligatoriu.
Tu sa te simti bine, ca vin si laudele!
Ce reactii ai avut prima oara la vit C?

Cred ca am pus putina Vitamina C, nu a intepat deloc ieri. Azi am fost mai generoasa si a intepat. Parca mi-a potentat un pic petele rosii ( mi-am stors niste cosuri aseara :).

Da, le agita, am observat si eu cu arsura asta pe care o am acum, a devenit vizibila abia dupa vit C. Cred ca Nia merge mai bine dupa actiuni din astea.

Pe mine nu m-a piscat deloc Vit C. Asta inseamna ca am pielea ca soriciul?

Nu am fost pe faza cand ai zis ca le incerci. Ia sa zici dupa vreo sapt daca vezi ceva imbunatatiri

Nu, inseamna ca tenul tau este obisnuit cu tratamente mai puternice.

Ma bag si eu in seama.
Ce imi recomandati pt un ten matur, vizibil deshidratat?
50 ani, nefumatoare
:slightly_smiling_face:
Dar asa, babeste, va rog!

@ChickyG, de la The Ordinary?

Pai, daca le tot laudati, dati cu ele si-n mine, sa fiu ca o floricica proaspata primavara asta :sunglasses:

Pai hai ca te chem dincolo la topicul dedicat, l-a deschis Daria, Deciem ii zice :grin:

Vine baiatuā€™ :joy:, merci!