Ingrijirea tenului

Na ca ma intereseaza si pe mine subiectul asta. Vazui acum la o
prietena ce si-a facut si proaspat spalata pe cap se usuca perfect ca si
intins cu placa…al meu este ca si cum mi-am bagat degetele in
priza…
citeam ca aceasta keratina in mod normal are o cantitate
infima de formaldehida, safe. Alea braziliene si cheap la modul general
au prea multa…Acum sap sa gasesc care o fi safe…

Daaa :)) @Zambareata de asta si eu am zis ca o sa ma interesez de proces. Pentru ca desi am parul drept e ff des si zici ca imi iau zborul de multe ori cu el. Prietena mea e la fel ca noi la par si de cand cu tratamentul asta zici ca are mereu parul coafat cu placa: fin, sta la locul lui, lucios.
Iti povestesc cand m-oi duce si la romance sa vad ce imi zic.

La salon mi-a facut tratementul cu keratina, cel ca o masca de par si sincer nu am vazut mari imbunatatiri. OK, a stat mistocut cateva zile, dupa aia, ca de obicei, matasos la radacini si aspru la varfuri. Cred ca cel care iti face parul matasos e mult mai scump si dureaza cateva ore la aplicare, dar sa aveti grija la cine vi-l faceti caci am auzit ca neaplicat cum trebuie iti face parul ca matura bunicii.

@Sibipa din experienta nu m-as mai baza pe occidentali la chestii de par, ten nici picata cu ceara. Daca te-a tinut doar cateva zile, sigur nu facuse tratamentul ala de lunga durata de care discutam noi.

@Daria cu siguranta a fost doar o simpla masca de par cu keratina.

Produse de beauty achizitionate recent, pe care le recomand:

MAC Haute & Naughty Lash Mascara (black). Sistemul de aplicare cu doua optiuni (definire gene/volum) e minunat.
https://www.maccosmetics.com/product/13839/10182/Products/Makeup/Eyes/Mascara/Haute-Naughty-Lash

Ser Lancome, e bun pentru perioada verii findca hidrateaza fara sa incarce si uniformizeaza aspectul pielii.
http://www.sephora.com/energie-de-vie-the-smoothing-glow-boosting-liquid-moisturizer-P409980?skuId=1789197&icid2=lancome_lp_whatsnew_us_carousel:p409980

Ser Schwartzkopf Osis Anti-frizz, bun pentru stralucire si calmarea firelor de par rebele.
http://www.amazon.in/Osis-Magic-Finish-Anti-Frizz-Shine/dp/B005P805P2

Blush Clinique, nu risc sa aplic o cantitate mare, usor de estompat, poate fi folosit si ca baza pentru ruj.
http://www.clinique.com/product/1593/30944/Makeup/Blushers/Chubby-Stick-Cheek-Colour-Balm

Ruj Clinique (de fapt, balsam de buze hidratant, suficient de pigmentat pentru a nu mai avea nevoie de ruj).
http://www.clinique.com/product/1603/24146/Makeup/Lip-Glosses/Chubby-Stick-Intense-Moisturizing-Lip-Colour-Balm

Ca tot a adus @Mother_Abigail vorba de seruri si tot exista topicul, sa intreb despre niste produse daca le-ati incercat. La capitolul asta am incercat pana acum Genifique si Visionnaire de la Lancome. De fapt acum chiar Visionnaire e in folosinta. Dar ma bate gandul cand se termina sa iau Estee Lauder Advanced Nuit pt seara si Idealist pt zi. Sunt asa minunate cum sunt descrise? De Genifique si Visionnaire am fost relativ multumita. Bine…spre foarte multumita :slight_smile:, dar nu pot sa ma abtin sa gandesc ca la ce pret au parca asteptam si mai mult :smile:

Nu le-am incercat @Queen
Imi recomandase o prietena Estee Lauder Advanced Nuit, l-am testat de cateva ori (testere) dar desi mi-a placut (imi era tenul fff hidratat dimineata)…parca nu m-a lasat constiinta sa dau atatia bani pe produs. Si am tot zis sa mai astept sa mai vad pareri.

Am folosit CP + de la Estee o perioada, mi-a placut pe vremea aceea. Si Repairwear de la Clinique era ok, dar nu imi dau seama daca separat aducea un plus, imi luam gama completa pe atunci.

Din gama Advanced Night am folosit doar crema pentru ochi, Advanced night repair parca, nimic deosebit. Dar asta demult, poate au mai umblat la formula.
Acum vreau sa incerc unul de pe iherb, cu 88% acid hialuronic.

@Daria, nici eu nu sunt prea mandra de faptul ca bag mana in buzunar la cotele astea :slight_smile: Acum ce sa zic, sunt ceva mai vizibile efectele decat la orice alte produse, la preturi mai decente, pe care le-am mai incercat, dar nah…la banii aia tot ma astept la mai mult. De ex eu nu am fost f impresionata nici se produsele paula’s choice, dar nah, poate nu le-am ales eu pe cele potrivite pt mine sau pur si simplu tenul meu nu a vrut el sa colaboreze cu ele. Cu Estee Lauder as face o incercare, dar sunt deschisa si la idee mai putin costisitoare :slight_smile:

Sincer, nici eu nu am fost incantata de paula’s choice. Dar poate nici nu am avut rabdare sa fac pasii mai mult timp. Habar nu am…Parca prea toata lumea a fost f incantata.
Cred ca ala a fost momentul in care am cam renuntat sa investesc ff multi bani in cosmeticale. Un demachiant bun si o crema hidratanta ok si e perfect.
Cu tot procesul mai complicat din diverse branduri, vesnic aveam tenul si mai sensibil si mai uscat decat in mod normal.
Asa ca am ales keep it simple :))

Daca ar hidrata asta ff misto, fara sa am alte neplaceri, da, as da si eu banii aia. Oricum te tine ceva o sticluta.

Ii tot dau tarcoale. Doar ca am cosul deja burdusit cu alte chestii si tot stau pe ganduri.
Din reviews pare bun.
http://ro.m.iherb.com/product-reviews/Nature-s-Way-Hydraplenish-Hyaluronic-Acid-Serum-Ultra-Potency-1-fl-oz-30-ml/23582/?p=1

M-am uitat pe site-ul Paulei, la serumurile Estee, vad ca tot Perfectionist CP+ a primit cel mai bun rating -5*- desi tot ea zice ca e plin de silicon (dimethicone)

Advanced night a primit 4*.
Cat despre produsele ei, eu nu am incercat nimic.
Momentan sunt multumita cu exfoliantii de la Alpha, au un pret mai mic. Paula zice ca sunt bune, ph corect etc.

@Daria, nu am un ritual de ingrijire complicat…sau cel putin nu cred: curat cu putina apa micelara, ser, crema (uneori ochi si fata, alteori doar de fata si la ochi) si asta e tot. Dimineata la fel, ba chiar uneori sar peste apa micelara si ma clatesc cu apa de la robinet inainte de ser si crema @Ziggy, ma mai uit si eu pe beautypedia sau cum ii zice site-ului paulei despre cosmetice, dar nu iau de reper ce e pe acolo. In plus, nu sunt chiar asa naiva si am si nitica pregatire cat sa imi dau seama ca feliile de castravete la ochi, oul in par si apa de urzica fac “minuni” la 20 de ani :smile: dupa 30, cred ca singura sansa sa fentezi chirurgia la maxim e sa te bazezi pe chimicale :wink: si aici intervine diferenta…cand vorbesti de chimicale mai conteaza si unde s-a preparat maclavaisul, ce studii sunt in spatele lui, chiar daca platasti bani grei brandul si reclama

Asta e clar, nu am zis ca ma face musetelul zana, dar mi-a intrat prostia asta in cap cu siliconii, ca sunt rai, dom’le :laughing: Oricum mai departe de astia ma uit ca curca’n lemne la ingrediente :relaxed:
Mie CP mi-a placut mult, pe atunci nu aveam preocupari din astea … bio :))
Nu l-am mai luat tot asa, din cauza pretului, chiar daca il cumparam de la noi din duty free.

Eu abia la 30 ani am inceput sa dau cu crema pe fata :rolling_eyes:mai intarziata cred ca :joy:
hyaluronic eye lift serum de la Dermapeutics imi place mie si e foarte decent ca pret.

Din cauza umezelii vara nu pun mare lucru pe fata, un demachiant antirid seara , dimineata o crema in jurul ochilor, iar cand stiu ca o sa stau mai mult afara dau cu o crema antisolara pentru bebei Banana Boat, factor 60.

Incerc sa-mi dau seama cam care ar fi gradul de dilutie al minibilutzelor din cosmetice in apa planetei, de sufera universul din cauza unui tub de exfoliant pe care eu il consum in juma de an. Frate, chiar ne-am tampit de tot…

@Mother_Abigail La asta ma gandisem si eu :smile: Eh, oricum astia pe aici mai au din cand in cand niste probleme de viata si de moarte extrem de speciale :joy: