Ingrijirea tenului

Vad ca are si magazin online. sa studiez.

Atat de faina mi se pare femeia asta din poza, incat parca nu ma mai agaseaza ca am riduri pe la ochi :smile:

Nu stiu cat e de reala noua gaselnita cu dubla-curatare etc. Dar, fata mea nu mai sufera atat de mult de cand dau machiajul jos cu uleiul de la bare minerals.
Cand nu sunt machiata folosesc doar Bioderma.

Nu e noua :P, numai eu o stiu de vreo 7 ani. Asta nu inseamna ca o si practic, dar doar de lene, nu pt ca nu ar fi buna.
Vad ca articolul mentioneaza si produsele de la Deciem. Eu mi-am luat cateva The Ordinary in vara, si imi plac foarte foarte mult. Am dat putin, putin peste 25 Euro pe 4 produse, de la 25 te incadrezi in lirare gratuita. Mai am cateva in wish list, o sa pun o comanda in decembrie. La anul…candva, vreau sa trec la next level, Hylamide si poate Niod.

Fac ceva valva de cativa ani si chiar cred ca merita, dealtfel cei de la Estee Lauder i-au luat sub aripa lor deja

The Estée Lauder Companies approached this investment in the most unexpected of manners and with more love than I could ever express in words. The ELC team never questioned our margins, our pricing strategy, our future plans or our disruptiveness - they embraced all of it. They insisted that nothing changes. They did not try to negotiate any control, with respect to now or to the future. They have trusted me and they have trusted us fully in the same way as you, our audience, has trusted us in the past few years to do good things in the world of beauty. While others in the business have criticised DECIEM heavily and refused to accept that we are the force behind a more transparent future in beauty, ELC embraced us with open arms. I truly commend them for this incredible trust - a form of trust which one cannot imagine to come from a conglomerate.

While I do sincerely believe that ELC has embraced everything about us, the facts are nonetheless very clear: they have a minority shareholding position; they do not cool our decisions or dictate our direction; and I continue to remain CEO (and there is documentation in place to make it nearly impossible to fire me). We will not change. We continue not to test on animals. We will not change our formulations (unless we are making them better like we just did with NIOD’s MMHC2); we will not increase prices of products we sell to you; we will not change our mindset, our beliefs or anything that you have come to love about us. Ultimately, words may not mean much, but our commitment in the coming years will empower you to reflect and recognize that this partnership enabled us to be more of who we are.

Stii ca eu nu m-am inteles cu produsele The Ordinary? Cred ca am incercat vreo 3-4 chestii si fata mea n-a fost fericita deloc. M-a usturat rau, m-am iritat, m-am umplut de cosuri.
Iar asta in conditiile in care desi am ten sensibil/uscat nu ma irit si nu am probleme nasoale de la creme sau diverse experimente. Ma dau inclusiv cu nivea sau lotiuni de corp pe fata daca nu am altceva pe moment la indemana si n-am avut niciodata nimic :smile:
Ei bine The Ordinary mi-a aratat ca nici macar eu nu sunt imbatabila :smile:

Ma rog, probabil a fost vina mea pentru ca nu m-am obosit sa citesc cu atentie care, cum trebuie combinate (nici nu mai stiu ce am luat, deci nu pot sa dau detalii). Din cate am inteles si asta e ff important.

Dar nu ma pasioneaza subiectul atat de tare si n-am rabdare sa citesc prea mult despre asta. Asa ca prefer ceva ready made care sa nu ma umple de bucurii si de durere :smile:

Nu stiam ca ti-ai luat. Eu mi-am luat niacinamide cu zinc, acid hialuronic+B5, crema hidratanta si retinoid 2%. Retinoidul abia l-am inceput acum o saptamana si deocamdata nimic rau. La retinol 1%, de la alta firma, am avut mici iritatii si am renuntat dupa o saptamana doua.
Ready made sunt cele din gama hylamide, ma gandeam sa incerc la un momet dat SubQ. Deocamdata merg cu ce am, in decembrie reinnoiesc stocul si mai adaug vreo 2 chestii :smiley:
Ce chestie, si eu am ten reactiv si uscat, dar nu ma pot da cu orice. Daca pun Nivea, sar 2 metri in sus de usturime, la fel am patit si cu altele. Sau folosesc bine mersi o crema o luna, fara problema, si dintr-o data nu o mai tolerez.
CeraVe mai imi place mult, cea mai ieftinuta, mai pun in ea cate doua picaturi de niacinamide si HA si gata treaba.

Pe astea cred ca le-am avut si eu. Retinoidul ala 2% sigur l-am avut. Pentru ca imi aduc aminte ca l-am aruncat la cos cu extrem de multa furie :smile:

Momentam eu la creme de fata sunt tot cu vesnicul Avene Riche si noua pasiune Origins. Momentan nu mai fac alte experimente si nici buget pentru alte noutati nu mai avem.

Eu ma demachiez de ani de zile cam asa cum zice asta cu cei doi pasi, numai ca eu le impreunez: adica pun uleiul (de obicei de jojoba) pe fata, masez oleaca, apoi dau peste cu ceva de spalat fata, masez iar un pic. Si la urma sterg totul cu un washcloth umed bine (si cu asta mai reduc si gunoiul, lavetele alea le spal).

si mie imi este bun Deciem
Matrixyl imi place tare, Squalene, Marula Oil etc Crema de picioare fara de care nu mai pot trai :slight_smile:

si asta de fata:

Da, asta e NMF, abia astept sa mi-o iau la 100ml.
Eu las peptidele pt toamna viitor, acum vreau sa adaug ALA, stiu ca-mi face bine, si minunea asta noua de EUK.
Ah, si neaparat peelinguuul rosuuuu, 30%AHA, 2%BHA.
Abia astept!

Da’ ce-ti facu retinoidul, ca e bland. sigur retinoidul, sau te-ai bagat la retinol?

Chiar zilele astea ma gandisem sa imi cumpar si eu niste prosoape micute pe care sa mi le tin numai pentru demachiat. Mi se pare f practica faza.

@Zambareata fix crema aia am avut-o si eu. Praf mi-a facut fata. Ma apucasera si mancarimile :smile:
Tare ciudat. Inclusiv crema de maini am pus pe fata si n-am avut niciodata nici pe dracu, dar asta mi-a dat-o la temelie.

io am luat online si mi-au trimis din greseala de 30ml, le-am trimis email si mi-au trimis-o si p-aia de 100ml. nu stiu cat e la voi dar aci pretul e penibil: 8.7 CAD :upside_down_face:

pai iau de pe site-ul lor direct, cred ca la fel e, dar in euro. 7,70 eur

tot e penibil dpmdv

tot nu am apucat sa merg la ei la magazin sa incerc un Coverage Foundation…
Nu cred ca ma va face sa schimb BB creamul meu coreean dar na, macar sa incerc

Verificai acum in comenzi. Ai dreptate :wink:

The Ordinary 1% Retinol Oil 30ml

Crema este insa aia pe care am recunoscut-o la Zambareata.

Oricum, am specificat de la inceput ca sigur am si eu partea mea de vina pentru ca nu am analizat totul cu atentie absoluta.
Insa crema hidratanta clar nu e de mine. Iar de restul nici ca ma mai ating pentru ca nu mai risc :smile:

daa, preturile is mai mult decat ok… Tare imi fac cu ochiul NIOD, CAIS pare :heart_eyes::heart_eyes: Dar am zis sa mai stau vreo 2 ani pana sa trec la chestii grele.

Da, si aici sunt ieftine produsele The Ordinary - vreo 5 lire.

mai stai vreo 5 ani cel putin :slight_smile:

Ah, retinolul da, trebuie sa fii extrem extrem de atenta. Trebuie sa pui f f putin pe fata, sa-l intinzi bine, si in niciun caz zi dupa zi pana dezvolti o oarecare toleranta. Altfel, arsuri si bube siiiigur! poate nu o fi fost crema, ci reactia tenului suparat de la retinol. Pai tu treci direct la 1%, bravos! Si ai tacut malc!